Systemy rynnowe

Zobacz producentów z kategorii systemy rynnowe

Informacje

Dobrze dobrany i zainstalowany system rynnowy ma kolosalne znaczenie dla trwałości i wytrzymałości dachu. Dzięki rynnom chroniona jest elewacja budynku i przede wszystkim pokrycie dachowe przed szkodliwym działaniem wody i wilgoci. Trzeba jednak pamiętać, że za każdym razem rynny powinny być dobierane indywidualnie, w zależności od potrzeb konkretnego dachu.

Na rynku budowlanym wiele jest systemów rynnowych, które różnią się od siebie materiałem, kształtem i, oczywiście, ceną. Jednak przy wyborze konkretnego produktu nie warto kierować się jego kosztem – system rynnowy to inwestycja na lata, która przekłada się na trwałość i niezawodność dachu. Jeśli będzie kiepskiej jakości lub niewłaściwie zamontowany, system rynnowy nie spełni swojego zadania. A nieszczelne rynny to dopiero początek kłopotów. Pojawiają się one najczęściej zimową pora i wczesną wiosną, gdy prace na dachu są utrudnione, także naprawa rynien w takich warunkach bywa naprawdę uciążliwa i niebezpieczna.

Sprawdzony producent

Warto więc od razu postawić na solidny, sprawdzony produkt, który będzie funkcjonował bez żadnych usterek. W tym przypadku, podobnie jak podczas innych prac budowlanych, powinniśmy kierować się nie ceną elementów systemu rynnowego, ale przede wszystkim ich jakością i renomą. Nie ma co się oszukiwać, tania rynna od mało znanego producenta szybko pokaże swoje negatywne cechy. Zamiast oszczędzać na jakości, zainwestujmy w pewność, solidność i bezpieczeństwo. System rynnowy od sprawdzonego producenta zapewni bezproblemowe użytkowanie przez długie lata. Warto więc od razu w jednej firmie kupić nie tylko rynny i rury spustowe, ale też wszystkie elementy dodatkowe, które są niezbędne do prawidłowego montażu.

Jakość, montaż, przegląd

Zadaniem rynien i rur spustowych jest odprowadzanie wody deszczowej oraz pośniegowej z połaci dachu. Bardzo ważny jest nie tylko ich właściwy wybór, ale też prawidłowy montaż i regularne przeglądy. Nawet najlepszej jakości rynny są bowiem narażone na działanie czynników niszczących, pęknięcia i inne uszkodzenia. Bardzo często też zapycha się ich światło, przez co cały system staje się niedrożny i przestaje spełniać swoje zadanie. Rynny trzeba więc nie tylko zamontować, ale też sprawdzać, czy spełniają swoje zadanie, zwłaszcza jesienią i podczas srogiej zimy.

Materiał rynnowy

Rynny mogą być wykonane z różnych materiałów, takich, które gwarantują solidny montaż i bezproblemowe użytkowanie. Najprostsze w montażu są rynny wykonane z PCV. Są sztywne, stabilne, odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz wytrzymałe na zniszczenia mechaniczne. System rynnowy z PCV montuje się za pomocą specjalnych łączników z zatrzaskami lub zakładkami. Rynien z PCV nie trzeba malować po kilku latach użytkowania, gdyż nie odbarwiają się i nie blakną nawet pod wpływem silnego słońca. Ich kolor zawsze wygląda tak, jak świeżo po zamontowaniu.

Sztuczne tworzywo wyjątkowo wytrzymałe

Aby zwiększyć trwałość rynien wykonanych z PCV, ich producenci pokrywają je dodatkowymi, wzmacniającymi warstwami — najczęściej z akrylu lub tlenku tytanu. Dzięki temu rynny są odporne nawet na działanie bardzo niszczących kwaśnych deszczy. Rynny z tworzyw sztucznych dostępne są w wielu kolorach, można więc dopasować tak, by stanowiły integralną część pokrycia dachowego.

Stalowa wytrzymała

Jako materiał rynnowy doskonale sprawdza się też wytrzymała stal. Oczywiście, powstaje ona w specjalnym procesie technologicznym, w którym jest dodatkowo pokrywana powłokami wzmacniającymi. Dzięki temu rynna stalowa jest odporna na działanie wilgoci, nie niszczy się i nie rdzewieje. Rynny stalowe, wbrew pozorom, nie są dostępne tylko w odcieniach srebrnych. Wersji kolorystycznych jest dużo więcej, dzięki czemu można dobrać barwę rynny tak, by idealnie harmonizowała z pokryciem dachowym.

Powłoki zwiększają trwałość

Bardzo popularne są rynny stalowe dodatkowo pokryte puralem, poliestrem czy plastizolem. Są to specjalne, wyjątkowo wytrzymałe lakiery, które gwarantują trwałość rynny nawet na 30-40 lat. Są one odporne na wszelkie czynniki zewnętrzne, a jednocześnie zapewniają wysoka estetykę systemu rynnowego. Większość powłok dostępna jest bowiem w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu bez problemu dobierzemy kolor rynny do barwy całego pokrycia dachowego. Wtedy system będzie tworzył z dachem jednolitą, spójną całość.

Aluminiowa solidność

Powszechnym materiałem, w którego wykonuje się systemy rynnowe, jest również aluminium. Blacha, choć cienka, jest wyjątkowo wytrzymała, dzięki powłoce antykorozyjnej oraz wytrzymałemu lakierowi. aluminium jest niezwykle wygodne, gdyż blachy można wyginać z arkuszy bezpośrednio na placu budowy. Świetnie więc sprawdzi się w przypadku budynków wielkopowierzchniowych, gdzie potrzebne są naprawdę długie rynny. Oczywiście, podczas montażu trzeba pamiętać o niezbędnych łącznikach, rozmieszczonych w optymalnych odległościach od siebie. żadna, nawet najbardziej wytrzymała rynna nie sprawdzi się, jeśli nie będzie odpowiednio umocowana.

Miedziana precyzja

Kolejną blachą, która świetnie sprawdza się na dachach także w postaci rynien, jest blacha miedziana. Miedź jest odporna na zniszczenia i korozję dzięki cienkiej warstwie patyny, która tworzy się na jej powierzchni pod wpływem wilgoci. Rynna miedziana może być w naturalnym kolorze, jednak bez problemu można dostać także rynny w innych barwach. Są one wtedy na etapie produkcji pokrywane warstwą tlenku, który zmienia kolor metalu. Oczywiście, trzeba pamiętać, że miedziana powinna być nie tylko rynna, ale też wszystkie elementy dodatkowe, które pozwalają na prawidłowy montaż na dachu.

Drewno do tradycyjnych budynków

Ciekawym rozwiązaniem, choć stosowanym dość rzadko w porównaniu z rynnami metalowymi czy z materiałów sztucznych, są rynny drewniane. Są one najczęściej wykorzystywane na dachach z pokryciami naturalnymi, np. trzciną czy gontem. Taki system rynnowy wykonywany jest przez niewiele firm, dlatego trzeba liczyć się z dość wysokimi kosztami jego wykonania i instalacji. Jednak pokrycie uzupełnione drewnianymi rynnami prezentuje się tak wyjątkowo, że inwestycja naprawdę się opłaca.

Wbrew pozorom, drewno jako materiał rynnowy sprawdza się doskonale. Oczywiście, pod warunkiem, że jest odpowiednio wyselekcjonowane i zaimpregnowane. Nie może przecież chłonąć wilgoci, która na dachu pojawia się bardzo często. Rynny drewniane doskonale wkomponują się w budynek, będą wytrzymałe, odporne na zniszczenia i na negatywne działanie czynników atmosferycznych. Jeśli będą prawidłowo wykonane i zamontowane, będą efektywnie służyły przez wiele lat.

Kształt rynien jest równie ważny

W systemach rynnowych istotny jest nie tylko materiał, z jakiego rynny są wykonane, ale też ich kształt. To właśnie od niego w dużej mierze zależy skuteczność całego systemu odprowadzającego wodę z dachu. Najpopularniejszy i jednocześnie najbardziej skuteczny jest kształt półkola. Rynny tego typu u większości producentów mają zbliżoną średnicę – 10-20 cm.

Rynna półkolista to szybki spływ wody

Półkolista rynna sprawia, że woda spływa w niej bez problemu – nie ma w niej bowiem żadnych rowków i załamań, w których mogłaby się zbierać. Co więcej – taki kształt rynny zapewnia wysoka odporność na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Rynna jest wytrzymała, trwała i zapewnia solidną ochronę nawet podczas bardzo ulewnych deszczy. Półkoliste rynny świetnie sprawdzają się także w zimie – nawet jeśli woda w nich zamarznie, nie spowoduje żadnych trwałych uszkodzeń, co najwyżej rynna lekko się odkształci, ale na pewno nie pęknie.

Półelipsa na wielkie powierzchnie

Kolejnym popularnym kształtem rynny jest półelipsa, bardzo zbliżona do półkola. Rynny półeliptyczne mają nieco większą przepustowość niż rynny półkoliste, dlatego eksperci zalecają montowanie ich szczególnie na dużych dachach z wieloma płaszczyznami, które mają większe wymagania jeśli chodzi o odprowadzanie wody deszczowej. Nieco rzadziej spotykane są natomiast rynny o kształcie trapezowym lub prostokątnym. Ich skuteczność jest nieco mniejsza, gdyż woda nie spływa w nich tak szybko jak w rynnach półokrągłych. Podstawa tego rodzaju rynien wynosi najczęściej od 10 do 15 cm.

Średnica właściwie dobrana

Równie duże znaczenie, co kształt rynien, ma także ich średnica. Jest oczywiste, że im będzie większa, tym zapewni szybszy odpływ wody z powierzchni dachu. W tym przypadku wszystko zależy od potrzeb konkretnego dachu. Jeśli jest on niewielki i dwuspadowy, w zupełności wystarczy średnica o długości 10 cm. Im większa powierzchnia, tym bardziej powinna się zwiększyć średnica rynny.

Cały system musi być dopasowany

Rynny i cały system rynnowy nie mogą być przypadkowe, dlatego wszystkie materiały i rozwiązania technologiczne powinniśmy wybierać już na etapie projektowania budynku i ustalania kształtu dachu. Liczba rynien oraz elementów dodatkowych jest bowiem wprost proporcjonalna do wielkości dachu i stopnia jego skomplikowania. Chodzi przecież o to, by system rynnowy efektywnie odprowadzał wodę z całego, nawet bardzo skomplikowanego dachu.

Montaż rynien

Dobrze dobrane rynny powinny być następnie prawidłowo zamontowane. Dlatego warto dopilnować, by prace te wykonywał fachowiec. Źle zamontowana rynna może okazać się mało wytrzymała i bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, błędy montażowe są gołym okiem niewidoczne, dlatego kiepski fachowiec może nam wyjść bokiem już podczas pierwszych silniejszych opadów deszczu.

Warto od razu zaufać profesjonalistom

Zerwana rynna to nie tylko natychmiastowo zniszczona i oszpecona elewacja, ale też konieczność wydania dodatkowych środków na prace naprawcze. Dlatego nie warto ryzykować samodzielnego montażu. Choć przymocowanie haków rynnowych nie jest zbyt trudne i można to zrobić samodzielnie na podstawie instrukcji producenta, w rzeczywistości nie warto porywać się z motyką na słońce. Zaoszczędzimy niewiele, a straty w przypadku błędnego montażu mogą być sporo większe.

Najpierw haki rynnowe

Montaż rynien powinien rozpocząć się od zamocowania haków rynnowych. Trzeba pamiętać, by były rozmieszczone w odpowiedniej odległości od siebie. Zbyt duże odstępy mogą sprawić, że nawet najlepszej jakości rynna będzie niestabilna i narażona na odkształcenia. Jej wytrzymałość też będzie wtedy dużo niższa. Odległości między rynnami są w dużym stopniu zależne od ilości opadów (zwłaszcza śniegu) w danym regionie. Jeśli mieszkamy w miejscu, gdzie w ciągu roku spada niewiele śniegu, haki mogą być zamontowane w odległości około 70 cm jeden od drugiego. Jeśli jednak podczas zimy opady śniegu są naprawdę spore, haki trzeba zamontować w odległościach maksymalnie półmetrowych. Gęstsze rozmieszczenie haków powinno też znajdować się w okolicach łączników, narożników oraz miejsc, gdzie rynna uchodzi do rur spustowych. Są to bowiem elementy, które mogą być narażone na dużo większe obciążenia, a jednocześnie łatwo tracące stabilność.

Do deski lub ściany

Haki rynnowe należy przykręcić do deski okapowej, można je też w razie potrzeby mocować do krokwi lub bezpośrednio do ściany. Haki można mocować na dwa sposoby. Pierwszy, to montowanie pojedyncze. Drugi – to wsuwanie kolejnych haków do specjalnej szyny, która najpierw trzeba trwale i stabilnie przymocować do powierzchni dachu. Oba sposoby, jeśli są wykonane prawidłowo, gwarantują stabilność i wytrzymałość rynny.

Rynny właściwie przycięte

Gdy haki są już właściwie rozmieszczone, pora zabrać się za przycinanie rynien. Koniecznie trzeba zrobić to bardzo precyzyjnie, by rynna nie okazała się ani zbyt długa, ani za krótka. Późniejsze poprawki są bowiem dość trudne i znacznie opóźniają przebieg prac. W niektórych rynnach trzeba też wyciąć otwory, w których później zostaną umieszczone kosze spustowe. Gotowe rynny mocujemy za pomocą specjalnych złączek zatrzaskowych. Po zamontowaniu rynien pora sprawdzić, czy są w pełni szczelne. Trzeba więc wlać w nie spore ilości wody i sprawdzić, czy prawidłowo odpływa. Jeśli gdziekolwiek woda zaczyna stać, oznacza to, że rynny nie są prawidłowo zamontowane.

Kolej na rury spustowe

Jeśli rynny są szczelne, kolejnym krokiem jest montaż rur spustowych. Trzeba je przytwierdzić do ściany domu przy użyciu specjalnych obejm. Dzięki temu będą sztywno trzymały się w czasie ulewnych deszczy. Rury spustowe mogą być łagodnie wygięte na końcu i odprowadzać wodę. Można też postawić na ciekawą estetykę i wybrać zakończenia w postaci np. plujących wodą smoków. Takie niemal barokowe rozwiązanie sprawdzi się zarówno w przypadku klasycznych budynków, jak i w nowoczesnym budownictwie.

Daszek nad wejściem

Podczas montażu rynien trzeba pamiętać, że swoje orynnowanie powinny mieć nie tylko połacie dachu, ale też, na przykład, daszek nad wejściem głównym do budynku. Jest to miejsce dość trudne w montażu, ale jeśli je zaniedbamy, woda będzie niszczyła elewacje wokół drzwi wejściowych. Oprócz kiepskich wrażeń estetycznych szybko pojawi się wilgoć. Dlatego już na etapie projektowania warto prawidłowo zaplanować odprowadzanie wody znad drzwi wejściowych.

Regularny przegląd

Aby rynny spełniały swoje zadanie bez zarzutu, powinny być nie tylko dobrze wybrane i zamontowane, ale też prawidłowo użytkowane. Bardzo ważny jest regularny przegląd rynien i sprawdzanie, czy w żadnym miejscu nie straciły swojej szczelności. Taki przegląd obowiązkowo należy wykonać po zimie – gdyż właśnie ta pora roku sprawia, że rynna jest wyjątkowo narażona na uszkodzenia. W nieszczelnych rynnach woda może zalegać i zamarzać, co prowadzi do przerwania ich szczelności. Szczególną uwagę na rynny i ich przepustowość powinni zwrócić uwagę właściciele posesji, na których znajdują się wysokie drzewa. Jesienią spadające liście mogą bowiem zalegać w świetle rynien, rozkładać się i tworzyć zatory utrudniające swobodny przepływ wody.

Uszkodzenia napraw natychmiast

Wszystkie, nawet najdrobniejsze uszkodzenia rynien powinny być na bieżąco naprawiane. Nawet drobna szczelina jest bowiem zagrożeniem dla dachu i elewacji budynku. Na szczęście, zwykle nie jest konieczna całkowita wymiana rynien. Na rynku dostępne są specjalne taśmy, które pozwalają na szybkie i szczelne naprawienie wszystkich uszkodzeń i pęknięć. Jeśli zareagujemy szybko, rynna zostanie uszczelniona, a jej trwałość pozostanie niezmieniona.

Ogrzewanie przyda się rynnom

Jeśli nie chcemy w środku zimy martwić się o zamarzanie wody w rynnach, warto zamontować w nich system ogrzewania. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nawet podczas wysokich mrozów rynna będzie w pełni funkcjonalna, a śnieg nie będzie zamieniał się w groźny dla szczelności lód. Wbrew pozorom, takie ogrzewanie dachu nie jest zbyt kosztowne i nie pochłania ogromnych ilości energii elektrycznej. A korzyści są naprawdę spore – brak pękających rynien i zawsze wysoka przepustowość. W ogrzewanych rynnach nie będzie zalegać lód, a na ich krawędziach nie będą powstawać piękne, ale jednak niebezpieczne sople. Warto więc pomyśleć o ogrzewaniu rynnowym, które przyda się nie tylko rynnom, ale też całej połaci dachowej. Wystarczy kilka przewodów, a mróz i śnieg będą omijać nasz dach z daleka.

Producenci oferujący systemy rynnowe

Gdzie kupić? - lista punktów PHD

Dolnośląskie

Kamienna Droga 48, 67-200 Głogów
Tel. 723 575 752
»
Jakubowo Lubińskie 51B, 59-170 Jakubowo Lubińskie
Tel. 507 178 220
»
ul. Wrocławska 67, 58-506 Jelenia Góra
Tel. (75) 742 89 05
Fax (75) 742 89 05
»
ul. Objazdowa 18, 57-300 Kłodzko
Tel. (74) 865 63 69
Fax (74) 865 63 15
»
ul. Noworudzka 7, 57-300 Kłodzko
Tel. (74) 865 53 45
Fax (74) 867 38 77
»
M. Curie Skłodowskiej 97, 59-300 Lubin
Tel. 723 575 750
»
Cieśle 26, 56-400 Oleśnica
WWW: http://
Tel. 505145888
»
ul. Główna 52, 51-180 Psary
Tel. (71) 387 49 10
Fax (71) 387 84 49
»
ul. Kraszowicka 62, 58-100 Świdnica
Tel. (74) 853 55 91
Fax (74) 851 33 23
»
al. Brücknera 23, 51-411 Wrocław
Tel. (71) 325 10 35
Fax (71) 325 45 71
»
ul. Traktatowa 1, 54-425 Wrocław
Tel. (71) 356 40 01
Fax (71) 356 40 10
»
ul. Ziębicka 32, 50-507 Wrocław
Tel. (71) 336 60 85
Fax (71) 367 95 61
»

Kujawsko-pomorskie

Sikorskiego 8, 87-300 Brodnica
Tel. 601-169-615
»
Frydrychowo, 87-410 Kowalewo Pomorskie
Tel. (056) 684 20 27
Fax (056) 684 15 63
»
Kolonijna 2, 86-031 Osielsko
Tel. 603-233-242
»
Nieszawska 11-15, 87-100 Toruń
Tel. 601-665-233
»
Luba 1, 87-100 Toruń
Tel. 601 311 378
Fax (056) 610 65 00
»

Lubelskie

ul. Zamojska 92, Biłgoraj
Tel. (84) 687 98 20
Fax (84) 687 98 20
»
Barak 4a, 21-002 Jastków
Tel. (81) 502 20 82
Fax (81) 502 20 82
»
ul. Zemborzycka 57, Lublin
Tel. (81) 441 80 78
Fax (81) 441 80 78
»
ul. Średnia 29, 21-010 Łęczna
Tel. 696 906 821
»
ul. Pleszczyńskiego 1, 21-560 Międzyrzec Podlaski
Tel. 509343229
»
ul. Lubelska 59, Puławy
Tel. (81) 888 34 76
Fax (81) 888 34 76
»
Sikorskiego 68, 22-600 Tomaszów Lubelski
Tel. (84) 6647468
»

Lubuskie

ul. Husarska 35, 66-400 Gorzów Wielkopolski
Tel. (95) 725 09 99
Fax (95) 725 09 98wew.28
»
Młyńska 30, 66-200 Świebodzin
Tel. 533843030
»
Nowogródzka 74, 68-100 Żagań
Tel. (68) 377 07 77
»

łódzkie

Główna 76, 95-041 Gałków Duży
Tel.
»
Rokicińska 9c, 95-020 Kraszew
Tel. 885-456-457
»
Piaskowa 145, 97-200 Tomaszów Mazowiecki
Tel. 660950063
»
ul. Warszawska 40a, 98-300 Wieluń
Tel. (43) 843 33 33
Fax (43) 656 93 93
»
Łódzka 112, 98-220 Zduńska Wola
Tel. 603 300 353
»

Małopolskie

ul. Partyzantów 23, 32-700 Bochnia
Tel. (14) 614 64 47
Fax (14) 614 64 47
»
ul. Limanowska 26, 33-395 Chełmiec
Tel. (18) 440 47 47
»
ul. Nad Serafą 49, 30-864 Kraków
Tel. (12) 294 90 35
»
ul.Babińskiego 65, 30-393 Kraków
Tel. (12) 379 30 00
Fax (12) 379 30 07
»
Gwarków 1a, 32-300 Olkusz
Tel. 602594770
»
ul.Krakowska 142, 33-100 Tarnów
Tel. (14) 633 17 18
Fax (14) 633 17 18
»
Gotowizna 2, 34-100 Wadowice
Tel. 33 873 24 59
»
Stachonie 2A, 34-500 Zakopane
Tel. 604051001
»

Mazowieckie

ul. Warszawska 85, 05-082 Babice Stare
Tel. 509 702 950
Fax (22) 213 92 47
»
Tel. (22) 723 80 20
»
al. Nadwiślańska 129, 05-420 Józefów
Tel. (22)789 52 17
Fax (22)789 52 17
»
ul. Kolejowa 135, 05-092 Łomianki
Tel. (22) 732 26 50 / 512 100 370
Fax (22) 732 26 51
»
ul. Warszawska 22, 05-300 Mińsk Mazowiecki
Tel. (25) 756 63 25
Fax (25) 757 81 14
»
ul. Kozienicka 94, 26-600 Radom
Tel. (48) 365 00 65
Fax (48) 365 00 65
»
Białki 94, 08-110 Siedlce
Tel. (25) 644 34 67
Fax (25) 644 34 67
»
ul. Kupientyńska 39B, 08-300 Sokołów Podlaski
Tel. 66588461
Fax (25) 787 25 15
»
ul. Płochocińska (wiazd od ul. Kobiałka), 03-044 Warszawa
Tel. (22) 814 00 13, kom. 506 107 228
»
ul. Trakt Brzeski 81, 05-077 Warszawa
Tel. (22) 773 34 95
Fax (22) 773 34 87
»
ul. Wał Miedzeszyński 406, 03-994 Warszawa
Tel. (22) 872 16 67
Fax (22) 872 16 65
»
ul. Puławska 487, 02-844 Warszawa
Tel. (22) 643 28 97
Fax (22) 644 45 99
»
Wolica Al. Katowicka 45, 05-830 Wolica
Tel. (22) 739 75 45
Fax (22) 739 75 47
»
ul. Stefana Wyszyńskiego 17, 05-220 Zielonka
Tel. (22) 771 00 87
Fax (22) 771 80 38
»

Opolskie

Namysłowska 120, 46-081 Dobrzeń Wielki
Tel. 603-330-811
»
Wrocławska 5, 48-100 Głubczyce
Tel. 508-296-937
»
ul.Stanisława Wyspiańskiego 23, 47-206 Kędzierzyn-Koźle
Tel. (77) 482 16 10
»
ul. Opolska 34, 47-100 Strzelce Opolskie
Tel. (77) 461 30 41
»

Podkarpackie

Zawada 6a, 39-200 Dębica
Tel. (14) 681 59 96
»
ul. Pruchnicka 5, 37-500 Jarosław
Tel. (16) 621 33 66
Fax (16) 621 33 66
»
ul. Kletówka 13, 38-400 Krosno
Tel. (13) 436 28 57
Fax (13) 436 28 57
»
Rzemieślnicza 15, 37-600 Lubaczów
Tel. (16) 6320076
»
ul. Przemysłowa 11, 35-105 Rzeszów
Tel. (17) 854 73 81
Fax (17) 852 60 28
»
Podkarpacka 37, 35-082 Rzeszów
Tel. (17) 871 37 22, 607 318 318
»

Podlaskie

ul. Mickiewicza 67, 16-070 Choroszcz
Tel. (85) 654 55 79
Fax (85) 732 35 24
»
Koperkowa 2, 15-523 Grabówka
Tel. 517193927
»
Piłsudskiego 19, 19-200 Grajewo
Tel. 530349617
»
Poznańska 152, 18-400 Łomża
WWW: http://
Tel. (86) 218 15 74
»
ul. Łąkowa 9, 16-500 Sejny
Tel. (87) 517 32 14
Fax (87) 517 32 14
»
ul. Kościuszki 131, 17-300 Siemiatycze
Tel. (85) 655 21 27
Fax (85) 655 21 27
»
ul. Sejneńska 36, 16-400 Suwałki
Tel. (87) 563-28-48
Fax (87) 566-43-4
»

Pomorskie

ul. Bytowska 21, 89-600 Chojnice
Tel. (52) 396 22 60
Fax (52) 396 22 61
»
ul. Cementowa 5-9, 80-298 Gdańsk
Tel. (58) 349 58 27
Fax (58) 712 83 14
»
ul. Hutnicza 24, 81-036 Gdynia
Tel. (58) 669 90 77
Fax (58) 669 90 70
»
ul. Kościerska 13, 83-300 Kartuzy
Tel. (58) 684 07 70
»
Kościerska Huta 46, 83-400 Kościerzyna
Tel. (58) 351 31 85
Fax (58) 712 83 02
»
ul. Długa 44, 82-500 Kwidzyn
Tel. (55) 620 02 10
Fax (58) 712 83 15
»
ul. Toruńska 21c, 82-500 Kwidzyn
Tel. (55) 279 19 91
Fax (55) 279 19 91
»
al. Wojska Polskiego 90A, 82-200 Malbork
Tel. (55) 273 01 13
Fax (55) 273 01 13
»
ul. Poprzeczna 7, 76-200 Słupsk
Tel. (59) 840 36 03
Fax (59) 840 23 60
»
ul. Zachodnia 1, 83-200 Starogard Gdański
Tel. (58) 563 90 34
Fax (58) 563 90 34
»

śląskie

ul. Straconki 115, 43-300 Bielsko-Biała
Tel. (33) 814 13 10
Fax (33) 814 13 10
»
ul. Wyzwolenia 22, 43-300 Bielsko-Biała
Tel. (33) 814 13 25
Fax (33) 821 98 10
»
Tel. (34) 373 62 17
»
ul. Tarnogórska 213, 44-105 Gliwice
Tel. (32) 270 05 78
Fax (32) 300 05 00
»
ul. Paderewskiego 96c, 42-300 Myszków
Tel. (34) 313 49 39
Fax (34) 313 49 39
»
Męczenników Oświęcimskich 2, 42-300 Pszczyna
Tel. 884-055-445
»
Komunalna 11, 47-400 Racibórz
Tel. 509-177-889
»
ul. Obwodowa 200, 42-600 Tarnowskie Góry
Tel. (32) 285 13 77
Fax (32) 285 45 20
»
ul. Oświęcimska 57, 43-100 Tychy
Tel. (32) 314 26 34
Fax (32) 314 26 34
»
Pszczyńska 46, 44-240 Żory
Tel. 724220224
»

świętokrzyskie

ul. Kielecka 19, 26-026 Bilcza
Tel. (41) 249 58 20
Fax (41) 249 58 21
»
Warszawska 263, 25-551 Kielce
Tel. 606489280
»
Polna 72b, 96-200 Końskie
Tel. 796507267
»
Jana Kilińskiego 29, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski
Tel. (41) 277 14 22
»
ul. Kolejowa 42, 28-200 Staszów
Tel. (15) 864 22 20
Fax (15) 864 22 20
»

Warmińsko-mazurskie

ul. Druska 16, 82-300 Elbląg
Tel. (55) 235 26 93
Fax (55) 235 26 93
»
Kazimierzowo 3a, 82-300 Elbląg
Tel. (55) 255 00 07
»
ul. Przytorowa 2, 19-500 Gołdap
Tel. (87) 615 13 70
Fax (87) 615 13 70
»
os. Nikutowo 2, 11-700 Mrągowo
Tel. (89) 741 69 44
Fax (89) 741 69 44
»
ul. Wojska Polskiego 5, 19-400 Olecko
Tel. (87) 520 01 20
Fax (87) 520 01 20
»
ul. Augustowska 42, 10-683 Olsztyn
Tel. (89) 526 04 77
Fax (89) 526 04 77
»
ul. Towarowa 11, 10-417 Olsztyn
Tel. (89) 533 25 55
Fax (89) 533 25 55
»

Wielkopolskie

Józefa Sułkowskiego 12, 62-800 Kalisz
WWW: http://
Tel. 519341997
»
Ruchu Oporu 2, 63-600 Kępno
Tel. 603326855
»
ul. Jana Pawła II 52, 62-510 Konin
Tel. 692186165
»
Gostyńska 56A, 64-000 Kościan
Tel. 693 341 838
Fax 765 155 48 26
»
Pelikan, ul. Zielona 28, 64-000 Kościan
Tel. 783 168 278
Fax 765 155 48 26
»
Krotoszyńska 74, 63-400 Lamki
Tel. 62 7334666
»
Święciechowska 49, 64-100 Leszno
Tel. (65) 529 37 28
Fax (65) 529 50 11
»
Tadeusza Kościuszki 34, 63-500 Ostrzeszów
Tel. 62 730 08 08
»
Przemysłowa 9, 64-920 Piła
Tel. (67) 213 00 52
»
ul. Ostrowska 454, 61-324 Poznań
Tel. (61) 872 60 26
Fax (61) 872 60 26
»

Zachodniopomorskie

ul. Mieszka I-go 15, 75-124 Koszalin
Tel. (94) 348 16 74
Fax (94) 348 16 75
»
ul. Obotrycka 14 E, 71-684 Szczecin
Tel. (91) 431 69 69
Fax (91) 431 69 69
»
ul. Pyrzycka 47-48, 70-807 Szczecin
Tel. (91) 461 50 29
Fax (91) 461 50 29
»
ul. Gdańska 8, 70-660 Szczecin
Tel. (91) 462 48 36
Fax (91) 462 48 36
»