Systemy dociepleń

Zobacz producentów z kategorii systemy dociepleń

Informacje

Podczas projektowania dachu warto zwrócić szczególną uwagę na jego docieplenie. To bardzo ważne nie tylko wtedy, gdy poddasze będzie zamieszkane. Dobrze ocieplony dach minimalizuje bowiem ilość ciepła uciekającego przez pokrycie dachowe. A to przekłada się na niższe koszty ogrzewania całego budynku. Sposób, w jaki dach będzie ocieplony, powinniśmy zaplanować już na etapie projektowania budynku. Do wyboru mamy bowiem kilka metod, zarówno tradycyjnych, jak i innowacyjnych, które wymagają odmiennego przygotowania pokrycia dachowego. Rodzaj i montaż materiału izolacyjnego jest również uzależniony od rodzaju dachu – dachy spadziste ociepla się inaczej niż dachy płaskie. Optymalnym sposobem izolacji dachu skośnego jest izolacja dwuwarstwowa – jedną warstwę umieszcza się pomiędzy krokwiami, a drugą pod nimi. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko wystąpienia mostków termicznych, powstających w wyniku błędnego montażu. Gdyby warstwa termoizolacji była tylko jedna, mogłaby nie zapewnić stuprocentowego ocieplenia poddasza, a ciepło uciekałoby przez mikroszczeliny, których nie widać gołym okiem, a więc także trudno je namierzyć.

Cały budynek musi być ocieplony

Planując ocieplenie dachu trzeba też pamiętać, że ciepło nie ucieka jedynie przez poddasze. Konieczne jest jednoczesne ocieplenie ścian zewnętrznych, obiektów przylegających do budynku (garażu czy pomieszczenia gospodarczego). Jeśli nie zadbamy o kompleksowe ocieplenie budynku, nie warto inwestować dużych pieniędzy w nowoczesne systemy dociepleń dachu. Nawet najlepsza termoizolacja poddasza nie pomoże w oszczędzaniu energii, jeśli ciepło znajdzie inną drogę do ucieczki z domu.

Nowoczesne, skuteczne systemy

Producenci materiałów budowlanych stale wychodzą naprzeciw potrzebom klientów, oferując coraz bardziej nowoczesne rozwiązania. Zamiast materiałów izolujących, jak surowy styropian czy wełna mineralna można dziś kupić kompletne systemy do izolacji poddasza. Są to gotowe produkty, które znacznie ułatwiają prace ociepleniowe na dachu, a jednocześnie skracają czas ich trwania. Są proste w montażu i dla dobrego fachowca ich położenie nie będzie stanowiło żadnego problemu. Wybór systemów jest jeszcze większy niż liczba producentów oferujących materiały ociepleniowe. Warto je wszystkie porównać i ocenić, który z nich najlepiej sprawdzi się do izolacji konkretnego budynku.

Zwróć uwagę na skład, a nie na nazwę

Wybierając system dociepleń warto zwrócić uwagę na nazewnictwo – producenci dość nowatorsko nazywają swoje produkty, jednocześnie sugerując potencjalnym klientom, że produkowane przez nich materiały są unikalne, innowacyjne i jedyne w swoim rodzaju. Tymczasem pod nazwą wielu z nich kryje się zwykła wełna mineralna czy granulat celulozowy. Warto o tym wiedzieć, by podczas zakupu systemu ociepleniowego nie zapłacić jedynie za nazwę. Zawsze dobrze jest zapytać sprzedawcę czy przedstawiciela producenta, jaki materiał kryje się pod konkretną nazwą i dlaczego jest lepszy niż produkty konkurencji.

Maty z wełny szklanej

Ciekawym rozwiązaniem, które znacznie usprawnia prace przy termoizolacji są maty z mineralnej wełny szklanej (np. marki Climowool). Sprawdzą się w każdym typie budownictwa. Można je kłaść na poddaszach nieużywanych oraz na użytkowych, zarówno w układzie jednowarstwowym, jak i dwuwarstwowym. Co więcej, nadają się również do budownictwa szkieletowego: drewnianego lub metalowego. W każdym przypadku stworzą bezpieczną i solidną warstwę termoizolacji, która pomoże ograniczyć straty ciepła.

Ciepło i sucho bez względu na pogodę

Maty z wełny szklanej są wysoko paroprzepuszczalne, niepalne, mają niski współczynnik przewodzenia ciepła. Mają też dodatkowy atut – oprócz izolacji termicznej zapewniają tez izolację akustyczną. Dzięki temu na poddaszu ocieplonym matami z wełny szklanej będzie ciepło, cicho i przytulnie nawet podczas ulewnego deszczu czy gradu. Warto o tym pamiętać szczególnie w przypadku dachów pokrytych blachą, o które głośno uderzają krople deszczu. Bez izolacji akustycznej trudno będzie urządzić na takim poddaszu sypialnię.

Zrolowane i gotowe do montażu

Maty z wełny szklanej dostępne są w zwiniętych rolkach. Podczas prac montażowych wystarczy je rozwinąć i układać jedną po drugiej na stropach i skosach. Oczywiście, trzeba ściśle przestrzegać instrukcji producenta, znajdującej się na opakowaniu. Maty po wyjęciu trzeba odłożyć na kilka minut, aby mogły się rozprężyć do prawidłowej grubości. Błędem jest natychmiastowe montowanie, gdyż rośnie ryzyko powstawania szczelin między poszczególnymi płatami maty. Następnie maty trzeba odpowiednio przyciąć. Do określenia szerokości cięcia trzeba zmierzyć rozstaw między krokwiami dachu, a następnie do wyniku dodać jeszcze dwa centymetry. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że mata zostanie mocno wciśnięta między dwie krokwie i wypełni całą dostępną przestrzeń.

Trzeba pamiętać o wentylacji

Podczas montażu maty z wełny szklanej trzeba pamiętać o zapewnieniu prawidłowej wentylacji poddasza. Jeśli do zapewnienia wentylacji wykorzystana została wysoko paroprzepuszczalna membrana, można bezpośrednio do niej mocować izolację. Jeśli natomiast konstrukcja dachu ma pełne maskowanie lub położona na pokryciu membrana jest nisko paroprzepuszczalna, trzeba pozostawić około 2-4 cm szczeliny wentylacyjnej.

Włókna celulozowe

W systemach dociepleń dachowych świetnie sprawdza się celuloza w różnej postaci. Wysoką skutecznością odznacza się izolacja wykonana z włókien celulozowych, jaką znajdziemy m.in. w ofercie marki Isocell. Gotowy produkt powstaje w wyniku recyklingu papieru gazetowego. Papier jest darty na kawałki, mieszany z odpowiednio dobranymi solami mineralnymi, a następnie mielony na drobno. W ten sposób powstają wiórki, które są wysoce ognioodporne, a także odporne na działanie robaków i pleśni. Materiał świetnie więc sprawdzi się w izolacji miejsc, które są narażone na działanie wilgoci.

Naturalne i komfortowe

Izolacja z włókien celulozowych ma bardzo niski współczynnik przewodnictwa ciepła, dzięki temu możemy mieć pewność, że przez ocieplony nią dach nie będziemy tracić energii cieplnej i potrzebnych na jej opłacenie funduszy. Materiał ociepleniowy z celulozy jest naturalny, nie zawiera szkodliwych dodatków, nie jest toksyczny, a przy tym jest miękki i przyjemny w dotyku. Izolacja jest więc nie tylko funkcjonalna, ale też komfortowa i bezpieczna dla użytkowników poddasza.

Montaż izolacji z celulozy polega na wdmuchiwaniu włókien za pomocą specjalnych urządzeń. Nie jest to skomplikowane, ale lepiej, by zajął się tym fachowiec.

Wdmuchiwanie granulatu

Nowatorskie i skuteczne w izolacji dachów i stropodachów są granulaty wykonywane z materiałów, które w innej formie również sprawdziły się w ocieplaniu. Te systemy ociepleń wymagają dodatkowego deskowania na dachu, aby do jego wnętrza można było wdmuchiwać materiał ociepleniowy. Granulki pod wpływem powietrza zaczynają się rozprężać i tworzyć gęstą, szczelną masę – wypełnienie jest stuprocentowe, nie mają prawa powstać żadne mostki termiczne. Taki system termoizolacji jest kompleksowy i skuteczny. Granulat do wdmuchiwania pod dachy lub stropodachy może być wykonany z różnych materiałów, które choć mogą różnić się niektórymi cechami, mają te same główne zalety – są lekkie, trwałe, mają niski współczynnik przewodzenia ciepła i doskonale sprawdzają się na różnych rodzajach dachów. Szczególnie tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania tradycyjnych systemów ociepleniowych.

Granulat styropianu

Ociepleniem, które łączy w sobie tradycyjny materiał termoizolacyjny i nowoczesną technologię jest granulat styropianu. Drobne granulki wypełnione są powietrzem, które wdmuchiwane pod ciśnieniem wypełniają dokładnie całą przestrzeń do ocieplenia. Styropian jest bardzo wydajny, a jednocześnie niedrogi. Granulki są doskonałą alternatywą dla płyt styropianowych, które, choć używane od pokoleń, mogą mieć sporo wad – między innymi dość łatwo powstają pomiędzy nimi mostki termiczne. W przypadku granulek nie powstają nawet mikroszczeliny – ocieplenie jest szczelne i funkcjonuje prawidłowo przez wiele lat.

Granulat celulozowy

Granulki celulozowe powstają z dobrej jakości papieru gazetowego, wymieszanego z solami boru. Są bezpieczne, trwałe, bezzapachowe, nie przyciągają też pyłu i kurzu, dzięki czemu pod pokryciem dachowym nie zbierają się bakterie i nie rozwija pleśń. Granulat z celulozy można wykorzystać do ocieplania ścian i dachów o różnym kącie nachylenia. W przypadku dachów granulki są wdmuchiwane na sucho do kieszeni połaciowych, jakie powstają między krokwiami. Granulki idealnie wypełniają przestrzeń, gdyż pod wpływem powietrza rozprężają się.

Zdrowe i bezpieczne poddasze

Metoda wdmuchiwania granulatu pozwala na zachowanie ciągłości izolacji bez względu na grubość materiału izolacyjnego. Celuloza ma niski współczynnik przenikania ciepła i jednocześnie chroni poddasze przed gwałtownymi wahaniami temperatury. Choć jest to materiał szczelny, pozwala na swobodną dyfuzję gazów, czyli poddasze może oddychać. Dzięki temu pod powierzchnią dachu nie gromadzi się para wodna, co ma kolosalne znaczenie dla zabezpieczenia przed rozwojem pleśni i grzybów.

Nie trzeba impregnować drewna

Celuloza jest również bezpieczna dla zdrowia – nie zawiera formaldehydów i nie powoduje alergii u użytkowników poddasza. Co więcej – dzięki granulkom celulozowym można przystąpić do ocieplania poddasza nawet w sytuacji, gdy deski konstrukcyjne nie są do końca suche. Celuloza wchłania wilgoć, osusza drewno, a jednocześnie nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych. Duże znaczenie mają też sole boru, używane podczas produkcji celulozowego granulatu. Dzięki tym związkom mineralnym nie ma konieczności chemicznej impregnacji drewna. Związki boru będą chronić deski przed wilgocią i drobnoustrojami, które mogłyby im zaszkodzić.

Płyty z rdzeniem

Nowoczesnym materiałem do izolacji dachów są płyty izolacyjne Thermano, wykonane z PIR (poliizocyjanuru). Są stuprocentowo wolne od freonów, dzięki czemu w żaden sposób nie zaszkodzą zdrowiu mieszkańców poddasza. Płyty wyglądają jak bardzo sztywna pianka, która wewnątrz jest dodatkowo wzmocniona. Płyty izolacyjne z PIR są wyjątkowo wytrzymałe, a jednocześnie mają niski współczynnik przenikania ciepła. Są ognioodporne i bezpieczne.

Płyty izolacyjne z PIR są również bezpieczne dla środowiska naturalnego. Inwestycja w ten materiał izolacyjny to gwarancja, że rachunki za energię cieplną obniżą się o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent.

Wiele możliwości montażu

Płyty izolacyjne są doskonała, nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych materiałów ociepleniowych, takich jak wełna mineralna i styropian. Prawidłowo zamontowane nie tworzą mostków termicznych, ciepło nie ucieka więc przez dach. Doskonale sprawdzą się do izolacji dachów skośnych zarówno w budynkach nowych, jak i remontowanych. Można je też wykorzystać do wyeliminowania mostków termicznych w systemach nakrokwiowej izolacji, a także w systemach międzykrokwiowym i podkrokwiowym.

Nowoczesny neopor

Nowoczesnym systemem izolacyjnym, jednak opartym na tradycyjnych materiałach, jest neopor. Produkt powstaje z połączenia styropianu z grafitem – jego niewielkie cząstki tworzą w styropianie specjalny granulat (neopor), który w procesie produkcyjnym przetwarzany jest w charakterystyczne srebrnoszare płyty.

Lżejsze, ale lepiej izolują

Płyty, które wykonane są z neoporu, mają dużo mniejszą gęstość i są sporo lżejsze od tradycyjnych płyt styropianowych. Pomimo tej lekkości materiał jest dużo lepszy pod względem izolacyjnym. Dzięki temu warstwa izolacji może być węższa niż izolacja wykonana z tradycyjnych materiałów, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich parametrów izolacyjnych. Materiał świetnie sprawdzi się w sytuacjach, gdy trzeba ograniczyć warstwę materiału ociepleniowego, a jednocześnie zachować wszystkie parametry skutecznej izolacji. Różnice między płytą ze zwykłego styropianu a płytą z neoporu są spore – płyta z neoporu o grubości takiej samej jak płyta styropianowa pozwala zwiększyć oszczędności na ogrzewaniu o około 16 procent. Jest to więc materiał ekonomiczny i warto rozważyć jego wykorzystanie szczególnie w sytuacji, gdy ogrzewamy dom metodami tradycyjnymi, a ceny energii z sezonu na sezon rosną.

Wyjątkowo odporne na wilgoć

Płyty z neoporu można bez obaw wykorzystać do izolacji dachów płaskich i spadzistych, a także ścian pionowych czy stropów piwnic. Oprócz izolacji cieplnej zapewniają tez izolację akustyczną – mocno wyciszają pomieszczeniem, w którym zostały zamontowane.

Ocieplenie z neoporu jest wyjątkowo trwałe – odporne na wilgoć i działanie czynników atmosferycznych. Nie dopuszcza też do rozwoju pleśni i grzybów, ani też nie wnikają w nie mikroorganizmy. Jest naturalne i nieszkodliwe dla człowieka – bezpieczne zarówno dla mieszkańców poddasza, jak i wykonawców termoizolacji.

Izolacja stropodachów

Dachy płaskie, podobnie jak skośne, również wymagają docieplenia. Dobór odpowiedniego systemu zależy od tego, czy stropodach jest wentylowany czy niewentylowany. Jeśli jest wentylowany, do jego ocieplenia najczęściej służą granulaty z wełny mineralnej, maty lub płyty. W przypadku stropodachów niewentylowanych termoizolację wykonuje się z twardych płyt z wełny mineralnej.

System uzależniony od rodzaju stropodachu

W izolacji dachów płaskich możemy wyróżnić trzy systemy układania płyt z wełny mineralnej: jednowarstwowy, dwuwarstwowy zamknięty oraz dwuwarstwowy wentylowany. Są też trzy możliwe podłoża, na jakich można izolację układać: betonowe, drewniane lub z blachy trapezowej.

W ocieplaniu dachów płaskich równie dobrze sprawdzą się granulaty. Trzeba jedynie pamiętać, że jedynie prawidłowo wykonane ocieplenie będzie spełniało swoje zadanie. Wdmuchiwanie granulatu, choć nie wydaje się sprawą skomplikowaną, najlepiej powierzyć fachowcowi.

Płyty z warstwą bitumiczną

Producenci nowoczesnych materiałów ociepleniowych wychodzą naprzeciw także tym inwestorom, którzy chcą ocieplić dachy płaskie. Na rynku dostępne są innowacyjne systemy ociepleń, łączące w sobie najwyższą jakość wykonania, bezpieczne surowce oraz precyzję montażu. Ciekawym rozwiązaniem jest system proponowany przez Monrock Icobit. Główną składową systemu są płyty z wełny mineralnej, które dodatkowo wzmocniono warstwą bitumiczną. Dzięki temu możliwe jest bezpośredni zgrzanie papy do wełny, a montaż jest dużo prostszy niż w przypadku tradycyjnych systemów ociepleń.

Klej dopasowany do podłoża

Płyty z powłoką bitumiczną znacznie skracają czas montażu, a jednocześnie zapewniają niezwykłą trwałość tak położonego ocieplenia. Warstwa termoizolacji nie jest narażona na działanie czynników atmosferycznych, nie odkształca się, nie niszczy pod wpływem promieniowania słonecznego i silnego wiatru. System składa się nie tylko z płyt pokrytych warstwą bitumiczną, ale też specjalnie dobranego kleju. W standardowym systemie jest to klej bitumiczny służący do przyklejania na zimno płyt do podłoża dachowego. Systemu można też użyć do ocieplania dachów pokrytych blachą trapezową – wtedy klej bitumiczny jest zastąpiony klejem poliuretanowym.

Producenci oferujący systemy dociepleń

Gdzie kupić? - lista punktów PHD

Dolnośląskie

ul. Objazdowa 18, 57-300 Kłodzko
Tel. (74) 865 63 69
Fax (74) 865 63 15
»
Cieśle 26, 56-400 Oleśnica
WWW: http://
Tel. 505145888
»
ul. Główna 52, 51-180 Psary
Tel. (71) 387 49 10
Fax (71) 387 84 49
»
al. Brücknera 23, 51-411 Wrocław
Tel. (71) 325 10 35
Fax (71) 325 45 71
»
ul. Traktatowa 1, 54-425 Wrocław
Tel. (71) 356 40 01
Fax (71) 356 40 10
»
ul. Ziębicka 32, 50-507 Wrocław
Tel. (71) 336 60 85
Fax (71) 367 95 61
»

Kujawsko-pomorskie

Kolonijna 2, 86-031 Osielsko
Tel. 603-233-242
»
Nieszawska 11-15, 87-100 Toruń
Tel. 601-665-233
»

Lubelskie

Barak 4a, 21-002 Jastków
Tel. (81) 502 20 82
Fax (81) 502 20 82
»
ul. Zemborzycka 57, Lublin
Tel. (81) 441 80 78
Fax (81) 441 80 78
»
ul. Średnia 29, 21-010 Łęczna
Tel. 696 906 821
»
ul. Pleszczyńskiego 1, 21-560 Międzyrzec Podlaski
Tel. 509343229
»

łódzkie

Piaskowa 145, 97-200 Tomaszów Mazowiecki
Tel. 660950063
»

Małopolskie

Mazowieckie

ul. Warszawska 85, 05-082 Babice Stare
Tel. 509 702 950
Fax (22) 213 92 47
»
Tel. (22) 723 80 20
»
al. Nadwiślańska 129, 05-420 Józefów
Tel. (22)789 52 17
Fax (22)789 52 17
»
ul. Kolejowa 135, 05-092 Łomianki
Tel. (22) 732 26 50 / 512 100 370
Fax (22) 732 26 51
»
ul. Warszawska 22, 05-300 Mińsk Mazowiecki
Tel. (25) 756 63 25
Fax (25) 757 81 14
»
ul. Kozienicka 94, 26-600 Radom
Tel. (48) 365 00 65
Fax (48) 365 00 65
»
Białki 94, 08-110 Siedlce
Tel. (25) 644 34 67
Fax (25) 644 34 67
»
ul. Kupientyńska 39B, 08-300 Sokołów Podlaski
Tel. 66588461
Fax (25) 787 25 15
»
ul. Płochocińska (wiazd od ul. Kobiałka), 03-044 Warszawa
Tel. (22) 814 00 13, kom. 506 107 228
»
ul. Trakt Brzeski 81, 05-077 Warszawa
Tel. (22) 773 34 95
Fax (22) 773 34 87
»
ul. Wał Miedzeszyński 406, 03-994 Warszawa
Tel. (22) 872 16 67
Fax (22) 872 16 65
»
ul. Puławska 487, 02-844 Warszawa
Tel. (22) 643 28 97
Fax (22) 644 45 99
»
Wolica Al. Katowicka 45, 05-830 Wolica
Tel. (22) 739 75 45
Fax (22) 739 75 47
»
ul. Stefana Wyszyńskiego 17, 05-220 Zielonka
Tel. (22) 771 00 87
Fax (22) 771 80 38
»

Opolskie

ul.Stanisława Wyspiańskiego 23, 47-206 Kędzierzyn-Koźle
Tel. (77) 482 16 10
»
ul. Opolska 34, 47-100 Strzelce Opolskie
Tel. (77) 461 30 41
»

Podlaskie

Piłsudskiego 19, 19-200 Grajewo
Tel. 530349617
»
ul. Łąkowa 9, 16-500 Sejny
Tel. (87) 517 32 14
Fax (87) 517 32 14
»
ul. Kościuszki 131, 17-300 Siemiatycze
Tel. (85) 655 21 27
Fax (85) 655 21 27
»
ul. Sejneńska 36, 16-400 Suwałki
Tel. (87) 563-28-48
Fax (87) 566-43-4
»

Pomorskie

ul. Bytowska 21, 89-600 Chojnice
Tel. (52) 396 22 60
Fax (52) 396 22 61
»
ul. Cementowa 5-9, 80-298 Gdańsk
Tel. (58) 349 58 27
Fax (58) 712 83 14
»
ul. Hutnicza 24, 81-036 Gdynia
Tel. (58) 669 90 77
Fax (58) 669 90 70
»
ul. Kościerska 13, 83-300 Kartuzy
Tel. (58) 684 07 70
»
Kościerska Huta 46, 83-400 Kościerzyna
Tel. (58) 351 31 85
Fax (58) 712 83 02
»
ul. Długa 44, 82-500 Kwidzyn
Tel. (55) 620 02 10
Fax (58) 712 83 15
»
ul. Toruńska 21c, 82-500 Kwidzyn
Tel. (55) 279 19 91
Fax (55) 279 19 91
»
al. Wojska Polskiego 90A, 82-200 Malbork
Tel. (55) 273 01 13
Fax (55) 273 01 13
»
ul. Poprzeczna 7, 76-200 Słupsk
Tel. (59) 840 36 03
Fax (59) 840 23 60
»
ul. Zachodnia 1, 83-200 Starogard Gdański
Tel. (58) 563 90 34
Fax (58) 563 90 34
»

śląskie

ul. Straconki 115, 43-300 Bielsko-Biała
Tel. (33) 814 13 10
Fax (33) 814 13 10
»
ul. Wyzwolenia 22, 43-300 Bielsko-Biała
Tel. (33) 814 13 25
Fax (33) 821 98 10
»
Tel. (34) 373 62 17
»
ul. Tarnogórska 213, 44-105 Gliwice
Tel. (32) 270 05 78
Fax (32) 300 05 00
»
ul. Paderewskiego 96c, 42-300 Myszków
Tel. (34) 313 49 39
Fax (34) 313 49 39
»
ul. Obwodowa 200, 42-600 Tarnowskie Góry
Tel. (32) 285 13 77
Fax (32) 285 45 20
»
ul. Oświęcimska 57, 43-100 Tychy
Tel. (32) 314 26 34
Fax (32) 314 26 34
»
Pszczyńska 46, 44-240 Żory
Tel. 724220224
»

świętokrzyskie

ul. Kielecka 19, 26-026 Bilcza
Tel. (41) 249 58 20
Fax (41) 249 58 21
»
Warszawska 263, 25-551 Kielce
Tel. 606489280
»
Polna 72b, 96-200 Końskie
Tel. 796507267
»

Warmińsko-mazurskie

ul. Druska 16, 82-300 Elbląg
Tel. (55) 235 26 93
Fax (55) 235 26 93
»
Kazimierzowo 3a, 82-300 Elbląg
Tel. (55) 255 00 07
»
ul. Przytorowa 2, 19-500 Gołdap
Tel. (87) 615 13 70
Fax (87) 615 13 70
»
ul. Wojska Polskiego 5, 19-400 Olecko
Tel. (87) 520 01 20
Fax (87) 520 01 20
»
ul. Towarowa 11, 10-417 Olsztyn
Tel. (89) 533 25 55
Fax (89) 533 25 55
»

Wielkopolskie

Krotoszyńska 74, 63-400 Lamki
Tel. 62 7334666
»
Przemysłowa 9, 64-920 Piła
Tel. (67) 213 00 52
»
ul. Ostrowska 454, 61-324 Poznań
Tel. (61) 872 60 26
Fax (61) 872 60 26
»

Zachodniopomorskie

ul. Mieszka I-go 15, 75-124 Koszalin
Tel. (94) 348 16 74
Fax (94) 348 16 75
»
ul. Obotrycka 14 E, 71-684 Szczecin
Tel. (91) 431 69 69
Fax (91) 431 69 69
»
ul. Pyrzycka 47-48, 70-807 Szczecin
Tel. (91) 461 50 29
Fax (91) 461 50 29
»
ul. Gdańska 8, 70-660 Szczecin
Tel. (91) 462 48 36
Fax (91) 462 48 36
»