Solary dachowe

Zobacz producentów z kategorii solary dachowe

Informacje

Rozwiązania, które łączą w sobie ekologię i ekonomię są w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Szczególnie istotne są te rozwiązania, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Jednym z nich są solary dachowe, które możemy spotkać nie tylko na wielkopowierzchniowych budynkach użyteczności publicznej, ale też na domach mieszkalnych.

Ogrzewanie domu to jeden z największych wydatków, jakie muszą ponosić właściciele domów jednorodzinnych. Ceny energii stale rosną i raczej nie ma nadziei, by ta tendencja w najbliższym czasie miała się zmienić. Nic więc dziwnego, że inwestorzy zaczynają poszukiwać takich sposobów ogrzewania, które pozwolą zmniejszyć koszty zużycia energii cieplnej. Takim rozwiązaniem są, między innymi systemy solarne, oparte na kolektorach słonecznych. Jeszcze do niedawna były one ewenementem w polskim krajobrazie, jednak dziś są już jego stałym i częstym elementem.

Opłacalna inwestycja

Systemy solarne są idealnym rozwiązaniem w naszej strefie klimatycznej. Słonecznych dni w ciągu roku jest wystarczająco dużo, by system działał sprawnie i skutecznie produkował ciepło. Niestety, planując montaż systemu solarnego musimy zdawać sobie sprawę, że równolegle musimy mieć inne urządzenia służące do podgrzewania wody użytkowej czy ogrzewania pomieszczeń. Systemy solarne działają bowiem z różną mocą w zależności od pory roku i stopnia nasłonecznienia. Są doskonałym wsparciem dla tradycyjnych metod ogrzewania, jednak samodzielnie mogą sobie nie dać rady z zapewnieniem wystarczającej ilości ciepłej wody czy ciepłych pomieszczeń.

Rozwiązania dla każdego

Pomimo to, systemy solarne cieszą się coraz większą popularnością wśród pojedynczych i zbiorowych inwestorów. Świadczy o tym nie tylko widok kolektorów na osiedlach domków czy na budynkach użyteczności publicznej, ale też liczba firm, które oferują rozwiązania oparte na wykorzystywaniu energii słonecznej. Jeszcze do niedawna takie systemy były dość drogie, gdyż niewiele firm zajmowało się takimi rozwiązaniami. Dziś niemal w każdym mieście znajdziemy firmy oferujące kompletne systemy solarne od najlepszych producentów oraz fachowy i szybki montaż ich na konkretnym dachu. Jednak nie wszystkie sprawdzają się równie dobrze.

Inwestuj w dobrą jakość

Warto pamiętać, że kupno systemu solarnego to poważna inwestycja, która ma nam służyć przez wiele lat. Jednym słowem – trzeba postawić na jak najlepszą jakość i sprawdzoną markę. Nie decydujmy się na instalację pochodzącą od mało sprawdzonego producenta, gdyż za niską ceną będzie szła również niska efektywność takiego systemu. A przecież w zielonej energii chodzi o to, by produkować jej jak najwięcej, bo generuje oszczędności, a w dłuższej perspektywie zyski.

Dobry producent czy jego przedstawiciel powinien być nie tylko sprzedawcą, ale przede wszystkim doradcą, który pomoże w doborze odpowiedniej instalacji, dopasowanej do mieszkańców konkretnego budynku. Klient powinien mieć pewność, że ma do czynienia z fachowcem, a nie tylko z osobą, która sprzedaje produkt i nie jest zainteresowana jego dalszym działaniem czy serwisowaniem.

Można dostać dofinansowanie

Inwestycja w kolektory słoneczne, choć jest dość kosztowna, w dłuższej perspektywie zdecydowanie się opłaca. Przede wszystkim, zyskujemy darmową, zieloną energię, która nie szkodzi ani środowisku, ani tym bardziej naszym portfelom. Inwestycja w kolektory słoneczne niemal od razu zaczyna się zwracać – rachunki za ogrzewanie pomieszczeń i podgrzewanie wody użytkowej maleją o kilkadziesiąt procent. Po kilku lub kilkunastu latach inwestycja całkowicie się zwraca, a dalsza praca kolektora słonecznego to czysty zysk dla mieszkańców. Warto też wziąć pod uwagę, że do zakupu i montażu systemów solarnych można otrzymać dofinansowanie z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki temu faktyczny koszt, jaki poniesiemy, będzie prawie o połowę niższy.

Montaż wcześniej zaplanowany

Jeśli planujemy zamontować kolektory słoneczne na nowo budowanym budynku, warto je zaplanować już na etapie projektowania budynku. Dzięki temu system solarny będzie integralną częścią obiektu i sprawdzi się bez zarzutu. Planując montaż kolektora trzeba wziąć pod uwagę, że dach będzie narażony na dużo wyższe obciążenia. Istotna jest nie tylko waga samego kolektora, ale też obciążenia w zimie (śnieg lub lód), czy silne, porywiste wiatry. Są do dość poważne obciążenia, o których nie można zapominać podczas planowania całej konstrukcji dachowej. Może się okazać, że będą potrzebne dodatkowe wzmocnienia więźby.

Sprawdź, czy dach wytrzyma ciężar

Jeśli natomiast chcemy zamontować kolektor słoneczny na już istniejącym budynku, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie, czy konstrukcja dachu wytrzyma dodatkowe obciążenia. Jeśli więźba dachowa jest zbyt słaba, a pokrycie czasy świetności ma już dawno za sobą, warto najpierw rozważyć remont dachu, a dopiero potem planować montaż kolektora. Na nic się przecież zdadzą oszczędności na ogrzewaniu budynku, jeśli po pewnym czasie konstrukcja dachu będzie całkowicie do wymiany.

Ciepło ze słońca podgrzewa wodę

Systemy solarne, zwane też kolektorami słonecznymi to instalacje, które produkują czystą energię cieplną ze słońca. Można ją później wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych lub do podgrzewania wody użytkowej. Na rynku jest coraz więcej firm produkujących i instalujących kolektory słoneczne. Choć poszczególne rozwiązania czy sposoby montażu mogą się nieco różnić, to budowa i zasada działania każdego kolektora słonecznego jest taka sama.

Zamknięty obieg to efektowna praca

Najważniejszym elementem każdego kolektora słonecznego jest absorber, czyli materiał, który pochłania promieniowanie słoneczne. Najczęściej wykonany jest z blachy aluminiowej i miedzianej. Ciepło zgromadzone w absorberze jest następnie transportowane za pomocą specjalnego układu rur, w których znajduje się woda lub niezamarzający płyn. Ogrzany płyn dociera do zasobnika, w którym znajduje się woda użytkowa przeznaczona do ogrzania. Po przekazaniu ciepła schłodzony płyn powraca z powrotem do kolektora. Całość, jak widać, jest układem zamkniętym i produkuje całkowicie darmową energię cieplną. Sprawność działania całego systemu solarnego jest w dużej mierze uzależniona od materiału i sposobu wykonania kolektora słonecznego. Dzięki kolektorom można zmniejszyć swoje rachunki za ciepło od kilku do kilkunastu procent.

Gdzie zamontować?

Kolektory słoneczne najczęściej montowane są na dachach – zarówno płaskich, jak i spadzistych. Kąt nachylenia dachu ma znaczenie drugorzędne – konstrukcja kolektora pozwala na regulację kąta jego nachylenia tak, by działał jak najsprawniej i najefektywniej. Może jednak zdarzyć się, że montaż na dachu nie będzie możliwy. Dzieje się tak w sytuacji, gdy dach ma wyjątkowo słabą konstrukcję lub gdy jest przysłonięty wysokimi drzewami – jeśli kolektor będzie zasłonięty, promienie słoneczne nie będą na niego padać, czyli produkcja energii cieplnej będzie znikoma.

W pobliżu budynku

Zamiast na dachu można więc postawić kolektory słoneczne w bezpośredniej bliskości budynków. Jeśli odpowiednio dobierzemy kąt ich nachylenia, będą działały tak samo sprawnie, jak postawione na dachu. Wbrew pozorom, nie działa tu zasada, że im wyżej, tym system solarny będzie działał sprawniej.

Montaż na ziemi nie obciąży dachu

Postawienie kolektora słonecznego obok budynku to doskonałe rozwiązanie szczególnie dla właścicieli dużych posesji. Dzięki temu nie będzie potrzebna ingerencja w konstrukcję dachu i pokrycie dachowe. Ma to spore znaczenie – kolektor i cały system ważą dość dużo i zawsze stanowią dodatkowe obciążenie na dachu. Stawiając kolektor na ziemi nie będziemy musieli obawiać się, że po kilku czy kilkunastu latach ciężar systemu doprowadzi do osłabienia czy uszkodzeń konstrukcji dachu. Co więcej – kolektor na ziemi będzie dużo łatwiejszy w montażu, konserwacji oraz podczas ewentualnych prac naprawczych.

System dobrany do potrzeb użytkowników

Aby systemy solarne spełniały swoje zadanie, muszą być nie tylko doskonale wykonane, ale też prawidłowo zamontowane. Zanim jednak wybierzemy się do producenta, powinniśmy określić zapotrzebowanie budynku na energię cieplna. Jest bowiem oczywiste, że niewielki parterowy domek będzie potrzebował dużo mniej ciepła niż duży, kilkupiętrowy budynek, na dodatek z zamieszkanym poddaszem. Pamiętajmy, że im lepiej dobrany system solarny, tym będzie bardziej efektywny i wydajny.

Zapotrzebowanie pomnóż przez liczbę osób

Zanim zaczniemy poszukiwać produktów konkretnego producenta, koniecznie trzeba ustalić takie parametry, jak powierzchnia kolektora oraz rzeczywiste, indywidualne zapotrzebowanie mieszkańców na ciepłą wodę i ciepłe pomieszczenia. Najczęściej przyjmuje się, że na jedną osobę stale mieszkającą w domu przypadać powinno od 1 do 1,5 metra kwadratowego kolektora. Nietrudno więc policzyć, że im więcej domowników, tym większa będzie powierzchnia na dachu zajęta przez system solarny. Warto też wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby – jeśli np. mamy w domu małe dzieci, które częściej się kąpią i częściej po nich zmywamy, powierzchnia kolektora może być nieco większa niż podawana w założeniach.

Zbiornik określonej wielkości

Kompletny system solarny to jednak nie tylko znajdujące się na dachu kolektory, ale też układ przewodzący oraz zasobnik na wodę. Jego wielkość również powinna być proporcjonalna do ilości mieszkańców. Niestety, system nie pozwala na gromadzenie ciepłej wody na zapas. Nie ma możliwości, by na przykład jednego słonecznego dnia zgromadzić wodę na następny, pochmurny dzień, gdy system będzie pracował z dużo mniejszą mocą. Nie da się też zgromadzić zapasów energii cieplnej latem, aby potem móc ją wykorzystywać w zimie. Pamiętajmy, że cały system polega na podgrzewaniu wody, a nie na gromadzeniu ciepła. Zbiornik powinien być dopasowany do potrzeb mieszkańców. Jeśli podgrzanej wody będzie za dużo i pozostanie ona niewykorzystana, po prostu wystygnie.

Strona i kąt nachylenia

Systemy solarne na dachu powinny być montowane po stronie najbardziej zbliżonej do południowej – to właśnie tam jest najwięcej światła słonecznego, dlatego też system zamontowany na południu będzie działał najbardziej efektywnie. Jednak nie zawsze mamy dach, którego któraś połać jest skierowana dokładnie na południe. W tym przypadku można też zamontować kolektory słoneczne po stronie wschodniej lub zachodniej. Jedynie strona północna nie jest wskazana do montowania kolektorów słonecznych. Z tej strony słońce nie pada bowiem na skośną płaszczyznę dachu. Mniejszy problem mają natomiast właściciele dachów płaskich – mogą ustawić kolektor w zależności od kąta padania promieni słonecznych, gdyż nie ograniczają ich żadne skosy ani dodatkowe płaszczyzny.

Zimą wyższy, latem niższy kąt

Oprócz kierunku bardzo ważny jest też kąt nachylenia kolektora. Jeśli planujemy, by system solarny służył jedynie do podgrzewania wody użytkowej, wystarczy kąt nachylenia o wartości od 30 do 45 stopni. Jeśli jednak kolektor na dachu ma być również wsparciem dla domowego ogrzewania, powinien być nachylony pod kątem 45-60 stopni. Wtedy będzie działać najefektywniej. Kąt nachylenia kolektora warto regulować w zależności od pory roku. Ważne jest bowiem, by promienie słoneczne padały na kolektor pod kątem prostym. Latem, gdy słońce jest wyżej na niebie, kąt nachylenia instalacji może być mniejszy. Jednak zimą, kiedy słońce jest dużo niżej nad horyzontem, warto lekko podnieść kąt nachylenia kolektora.

Dwa sposoby montażu na dachu

Kolektory słoneczne mogą być montowane na dachu na dwa sposoby – albo bezpośrednio w połaci dachu, albo na specjalnych wspornikach nad powierzchnią dachu. Montaż w połaci dachu jest zdecydowanie rzadziej wykonywany, gdyż wiąże się z wydłużeniem prac na dachu oraz wzrostem kosztów inwestycji. Trzeba bowiem odpowiednio dobierać materiały – nie wszystkie dobrze się sprawdzą przy montażu kolektorów. Co więcej – montaż w połaci może w przyszłości utrudnić prace naprawcze w sytuacji, gdy kolektor słoneczny zacznie szwankować.

W połaci dachu

Montaż bezpośrednio w dachu ma też zalety, jak choćby zwiększenie estetyki całego dachu, czy znaczne zmniejszenie strat ciepła samego kolektora. Oczywiście, im większy kolektor w dachu, tym większe oszczędności na pokryciu dachowym. W tym miejscu nie trzeba już przecież kłaść dachówek czy blachy.Bywa wykorzystywany na dachach nowo budowanych budynków, jednak w przypadku dachów już istniejących zamontowanie w połaci jest po prostu pozbawione logiki. Zamiast zrywać część pokrycia, by w jego miejsce wstawić kolektor, dużo łatwiej jest zamontować system solarny nad dachem, na specjalnych wzmacniających wspornikach.

Nad dachem na wspornikach

Montaż w systemie naddachowym jest dużo bardziej praktyczny i efektywny. Przede wszystkim, możemy go wykonać praktycznie na każdym dachu, bez względu na rodzaj pokrycia. Po drugie – można regulować kąt nachylenia kolektora w zależności od indywidualnych potrzeb. W przypadku montażu w połaci dachu taka regulacja byłaby niemożliwa.

Montaż nad dachem nie zagraża też w żaden sposób pokryciu dachowemu. Systemy solarne są bowiem montowane na specjalnych wspornikach mocowanych do elementów więźby dachowej. Trzeba przy tym pamiętać, że zadaniem wsporników jest nie tylko utrzymanie całego systemu produkującego darmową energię cieplną ze słońca, ale też zapewnienie trwałości i wytrzymałości konstrukcji dachowej.

Zainwestuj w kompleksowy system

Planując zakup i montaż systemu solarnego warto postawić na kompletny system pochodzący od jednego producenta. Nie jest bowiem najlepszym pomysłem zakup kolektora w jednym punkcie, a na przykład zasobnika na wodę czy wsporników w innym. Chodzi o to, by wszystkie części w zestawie ze sobą współgrały i współpracowały. Dobry system solarny powinien być bowiem nie tylko efektywny i sprawnie działający, ale też prosty w montażu i nieskomplikowany w obsłudze. Instalacja powinna pracować niezawodnie nie tylko wtedy, gdy mieszkańcy są w domu, ale też wtedy, gdy na dłużej wyjeżdżają, na przykład na wakacje. Kupno kompletnego systemu pochodzącego od jednego producenta to także ułatwienie w przypadku jego serwisowania i ewentualnych napraw. Najczęściej jednak nie będzie to potrzebne – dobry system solarny to gwarancja około 20-30 lat bezproblemowego użytkowania.

Czyszczenie zwiększa efektywność kolektora

Efektywność kolektora może zmniejszyć nie tylko zły kąt nachylenia czy kiepski montaż, ale też zanieczyszczenia takie, jak zwykły kurz. Osiada on nie tylko na płaskiej obudowie kolektora, ale też na znajdującym się wewnątrz absorberze – bo obudowy nigdy nie są w stu procentach szczelne. Zakurzony kolektor nie jest w pełni wydajny – bo spora ilość promieniowania będzie odbijana, a następnie rozpraszana na drobinkach kurzu. Choć są naprawdę niewielkie, mogą powodować realne straty ciepłą. Jedynym rozwiązaniem w tym przypadku jest regularne mycie kolektora przynajmniej raz w roku. Jeśli natomiast posesja znajduje się niedaleko drogi szybkiego ruchu, gdzie o nadmiar kurzu nietrudno, warto czyścić kolektor częściej.

Producenci oferujący solary dachowe

Gdzie kupić? - lista punktów PHD

Dolnośląskie

ul. Objazdowa 18, 57-300 Kłodzko
Tel. (74) 865 63 69
Fax (74) 865 63 15
»
Cieśle 26, 56-400 Oleśnica
WWW: http://
Tel. 505145888
»
ul. Główna 52, 51-180 Psary
Tel. (71) 387 49 10
Fax (71) 387 84 49
»
al. Brücknera 23, 51-411 Wrocław
Tel. (71) 325 10 35
Fax (71) 325 45 71
»

Kujawsko-pomorskie

Sikorskiego 8, 87-300 Brodnica
Tel. 601-169-615
»
Frydrychowo, 87-410 Kowalewo Pomorskie
Tel. (056) 684 20 27
Fax (056) 684 15 63
»
Kolonijna 2, 86-031 Osielsko
Tel. 603-233-242
»
Nieszawska 11-15, 87-100 Toruń
Tel. 601-665-233
»
Luba 1, 87-100 Toruń
Tel. 601 311 378
Fax (056) 610 65 00
»

Lubelskie

ul. Zamojska 92, Biłgoraj
Tel. (84) 687 98 20
Fax (84) 687 98 20
»
Barak 4a, 21-002 Jastków
Tel. (81) 502 20 82
Fax (81) 502 20 82
»
ul. Zemborzycka 57, Lublin
Tel. (81) 441 80 78
Fax (81) 441 80 78
»
ul. Średnia 29, 21-010 Łęczna
Tel. 696 906 821
»
ul. Pleszczyńskiego 1, 21-560 Międzyrzec Podlaski
Tel. 509343229
»
ul. Lubelska 59, Puławy
Tel. (81) 888 34 76
Fax (81) 888 34 76
»
Sikorskiego 68, 22-600 Tomaszów Lubelski
Tel. (84) 6647468
»

Lubuskie

ul. Husarska 35, 66-400 Gorzów Wielkopolski
Tel. (95) 725 09 99
Fax (95) 725 09 98wew.28
»
Młyńska 30, 66-200 Świebodzin
Tel. 533843030
»
Nowogródzka 74, 68-100 Żagań
Tel. (68) 377 07 77
»

łódzkie

Rokicińska 9c, 95-020 Kraszew
Tel. 885-456-457
»
Piaskowa 145, 97-200 Tomaszów Mazowiecki
Tel. 660950063
»
ul. Warszawska 40a, 98-300 Wieluń
Tel. (43) 843 33 33
Fax (43) 656 93 93
»
Łódzka 112, 98-220 Zduńska Wola
Tel. 603 300 353
»

Małopolskie

ul. Limanowska 26, 33-395 Chełmiec
Tel. (18) 440 47 47
»
ul. Nad Serafą 49, 30-864 Kraków
Tel. (12) 294 90 35
»
ul.Babińskiego 65, 30-393 Kraków
Tel. (12) 379 30 00
Fax (12) 379 30 07
»
ul.Krakowska 142, 33-100 Tarnów
Tel. (14) 633 17 18
Fax (14) 633 17 18
»
Gotowizna 2, 34-100 Wadowice
Tel. 33 873 24 59
»

Mazowieckie

ul. Warszawska 85, 05-082 Babice Stare
Tel. 509 702 950
Fax (22) 213 92 47
»
Tel. (22) 723 80 20
»
al. Nadwiślańska 129, 05-420 Józefów
Tel. (22)789 52 17
Fax (22)789 52 17
»
ul. Kolejowa 135, 05-092 Łomianki
Tel. (22) 732 26 50 / 512 100 370
Fax (22) 732 26 51
»
ul. Warszawska 22, 05-300 Mińsk Mazowiecki
Tel. (25) 756 63 25
Fax (25) 757 81 14
»
ul. Kozienicka 94, 26-600 Radom
Tel. (48) 365 00 65
Fax (48) 365 00 65
»
Białki 94, 08-110 Siedlce
Tel. (25) 644 34 67
Fax (25) 644 34 67
»
ul. Kupientyńska 39B, 08-300 Sokołów Podlaski
Tel. 66588461
Fax (25) 787 25 15
»
ul. Płochocińska (wiazd od ul. Kobiałka), 03-044 Warszawa
Tel. (22) 814 00 13, kom. 506 107 228
»
ul. Trakt Brzeski 81, 05-077 Warszawa
Tel. (22) 773 34 95
Fax (22) 773 34 87
»
ul. Wał Miedzeszyński 406, 03-994 Warszawa
Tel. (22) 872 16 67
Fax (22) 872 16 65
»
ul. Puławska 487, 02-844 Warszawa
Tel. (22) 643 28 97
Fax (22) 644 45 99
»
Wolica Al. Katowicka 45, 05-830 Wolica
Tel. (22) 739 75 45
Fax (22) 739 75 47
»
ul. Stefana Wyszyńskiego 17, 05-220 Zielonka
Tel. (22) 771 00 87
Fax (22) 771 80 38
»

Opolskie

Wrocławska 5, 48-100 Głubczyce
Tel. 508-296-937
»

Podkarpackie

ul. Pruchnicka 5, 37-500 Jarosław
Tel. (16) 621 33 66
Fax (16) 621 33 66
»
ul. Kletówka 13, 38-400 Krosno
Tel. (13) 436 28 57
Fax (13) 436 28 57
»
Rzemieślnicza 15, 37-600 Lubaczów
Tel. (16) 6320076
»
ul. Przemysłowa 11, 35-105 Rzeszów
Tel. (17) 854 73 81
Fax (17) 852 60 28
»

Podlaskie

Koperkowa 2, 15-523 Grabówka
Tel. 517193927
»
Piłsudskiego 19, 19-200 Grajewo
Tel. 530349617
»
Poznańska 152, 18-400 Łomża
WWW: http://
Tel. (86) 218 15 74
»

Pomorskie

ul. Bytowska 21, 89-600 Chojnice
Tel. (52) 396 22 60
Fax (52) 396 22 61
»
ul. Cementowa 5-9, 80-298 Gdańsk
Tel. (58) 349 58 27
Fax (58) 712 83 14
»
ul. Hutnicza 24, 81-036 Gdynia
Tel. (58) 669 90 77
Fax (58) 669 90 70
»
ul. Kościerska 13, 83-300 Kartuzy
Tel. (58) 684 07 70
»
Kościerska Huta 46, 83-400 Kościerzyna
Tel. (58) 351 31 85
Fax (58) 712 83 02
»
ul. Długa 44, 82-500 Kwidzyn
Tel. (55) 620 02 10
Fax (58) 712 83 15
»
ul. Toruńska 21c, 82-500 Kwidzyn
Tel. (55) 279 19 91
Fax (55) 279 19 91
»
al. Wojska Polskiego 90A, 82-200 Malbork
Tel. (55) 273 01 13
Fax (55) 273 01 13
»
ul. Poprzeczna 7, 76-200 Słupsk
Tel. (59) 840 36 03
Fax (59) 840 23 60
»
ul. Zachodnia 1, 83-200 Starogard Gdański
Tel. (58) 563 90 34
Fax (58) 563 90 34
»

śląskie

Tel. (34) 373 62 17
»
ul. Tarnogórska 213, 44-105 Gliwice
Tel. (32) 270 05 78
Fax (32) 300 05 00
»
ul. Paderewskiego 96c, 42-300 Myszków
Tel. (34) 313 49 39
Fax (34) 313 49 39
»
Męczenników Oświęcimskich 2, 42-300 Pszczyna
Tel. 884-055-445
»
Komunalna 11, 47-400 Racibórz
Tel. 509-177-889
»
ul. Oświęcimska 57, 43-100 Tychy
Tel. (32) 314 26 34
Fax (32) 314 26 34
»
Pszczyńska 46, 44-240 Żory
Tel. 724220224
»

świętokrzyskie

Warszawska 263, 25-551 Kielce
Tel. 606489280
»
Polna 72b, 96-200 Końskie
Tel. 796507267
»
Jana Kilińskiego 29, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski
Tel. (41) 277 14 22
»

Warmińsko-mazurskie

ul. Druska 16, 82-300 Elbląg
Tel. (55) 235 26 93
Fax (55) 235 26 93
»
Kazimierzowo 3a, 82-300 Elbląg
Tel. (55) 255 00 07
»
ul. Towarowa 11, 10-417 Olsztyn
Tel. (89) 533 25 55
Fax (89) 533 25 55
»

Wielkopolskie

Ruchu Oporu 2, 63-600 Kępno
Tel. 603326855
»
ul. Jana Pawła II 52, 62-510 Konin
Tel. 692186165
»
Gostyńska 56A, 64-000 Kościan
Tel. 693 341 838
Fax 765 155 48 26
»
Pelikan, ul. Zielona 28, 64-000 Kościan
Tel. 783 168 278
Fax 765 155 48 26
»
Krotoszyńska 74, 63-400 Lamki
Tel. 62 7334666
»
Święciechowska 49, 64-100 Leszno
Tel. (65) 529 37 28
Fax (65) 529 50 11
»
Tadeusza Kościuszki 34, 63-500 Ostrzeszów
Tel. 62 730 08 08
»
Przemysłowa 9, 64-920 Piła
Tel. (67) 213 00 52
»
ul. Ostrowska 454, 61-324 Poznań
Tel. (61) 872 60 26
Fax (61) 872 60 26
»

Zachodniopomorskie

ul. Mieszka I-go 15, 75-124 Koszalin
Tel. (94) 348 16 74
Fax (94) 348 16 75
»