Podbitka dachowa

Zobacz producentów z kategorii podbitka dachowa

Informacje

Dach musi prezentować się elegancko z każdej strony, nie tylko z wierzchu, ale też od spodu. Przecież oglądamy go najczęściej zadzierając głowę do góry. To dlatego ogromne znaczenie ma podbitka dachowa – element, którym wykańczamy od spodu okap. Choć nie trzeba koniecznie jej montować, większość inwestorów decyduje się na tę formę estetycznego wykończenia dachu.

Podbitkę dachową wykonujemy pod koniec prac budowlanych na dachu, najczęściej tuż przed malowaniem elewacji nowo powstałego budynku. Można ją montować zarówno przed położeniem rynien, jak i wtedy, gdy cały system rynnowy jest już zamocowany. Podbitka powinna być dopasowana do całości budynku lub do niektórych jego elementów. Niektórzy inwestorzy wybierają podbitkę w kolorze elewacji, inni chcą, by była ona jednolita z pokryciem dachu. Można też dobrać kolorystykę podbitki do barwy rynien lub framug okiennych.

Zadania podbitki dachowej

Zadaniem podbitki dachowej jest eleganckie wykończenie dachu. Jednak, wbrew pozorom, nie jest to jej jedyne i najważniejsze zadanie. Podbitka chroni przede wszystkim konstrukcję dachu, więźbę i krokwie. Dzięki temu elementowi do wnętrza dachu nie przedostaje się wilgoć, woda, promieniowanie słoneczne oraz nie hula tam wiatr. Ale to nie wszystko. Podbitka jest tez świetną zaporą dla różnego rodzaju robactwa i ptaków, które lubią budować sobie gniazda pod okapem. Dzięki podbitce nie będziemy musieli więc narzekać na ptasie odchody wokół domu, nie będzie też obawy, że robactwo, szczególnie lubiące drewno, nie zaszkodzi drewnianym elementom konstrukcji dachu.

Ochrona poddasza przed chłodem

Podbitka dachowa w pewnym stopniu pełni również funkcję izolatora – ogranicza bowiem dopływ wiatru i zimnego powietrza do miejsca, w którym konstrukcja dachu styka się z murem. Tutaj też często umieszczane jest oświetlenie – szczególnie lampki punktowe prezentują się na podbitce wyjątkowo efektownie. Warto podkreślić, że podbitka dachowa nie jest elementem koniecznym, aby dach funkcjonował prawidłowo. Jednak mnogość jej funkcji i zalet sprawia, że warto o niej pomyśleć już na etapie projektowania budynku i układu całego dachu. Im później zdecydujemy o montażu podbitki, tym więcej pracy trzeba będzie w niego włożyć.

Z czego można wykonać podbitkę?

Podbitka dachowa najczęściej jest elementem drewnianym, jednak bardzo często można spotkać też wykończenia wykonane z aluminium lub z PCV. Wszystko zależy od możliwości finansowych i upodobań inwestorów. Materiał na podbitkę warto też dopasować do ogólnego wizerunku i stylistyki budynku. Jeśli budynek wykonany jest w stylu klasycznym i z tradycyjnych materiałów, najlepszym rozwiązaniem będzie podbitka dachowa wykonana z drewna lub z materiałów drewnopochodnych. Natomiast jeśli budynek jest nowoczesny i prosty w stylistyce, można jako podbitkę wykorzystać stal lub aluminium. Dzięki temu całość będzie prezentowała się harmonijnie i efektownie.

Tradycyjne deski

Drewniane deski to najstarszy materiał, jaki jest wykorzystywany jako budulec podbitki dachowej. Oczywiście, najważniejsza jest jakość drewna, dlatego deski na podbitkę warto kupować w sprawdzonych i renomowanych zakładach stolarskich. Wbrew pozorom, wykończenie ma znaczenie, a kiepsko przygotowane deski równie kiepsko sprawdzą się jako materiał na podbitkę. Najlepszym drewnem do wykonania podbitki jest świerk, sosna i modrzew, czyli gatunki rodzime, niedrogie, a jednocześnie wyjątkowo mocne i wytrzymałe na uszkodzenia zarówno mechaniczne, jak i atmosferyczne. Jeśli będą odpowiednio przygotowane, poradzą sobie z każdą pogodową niedogodnością. Deski mogą mieć proste krawędzie lub specjalnie wyprofilowane, co znacznie ułatwia montaż.

Drewno trzeba zaimpregnować

Zanim zamontujemy deski do spodu okapu, musimy odpowiednio je zaimpregnować i zabezpieczyć przed działaniem czynników niszczących. Drewno jest bowiem materiałem naturalnym, narażonym na różnego rodzaju zniszczenia – od wilgoci po korniki. Surowe deski muszą być odpowiednio suche – po dostarczeniu je na miejsce budowy trzeba je przechowywać pod dachem, w odpowiednim opakowaniu. Suche deski należy pokryć impregnatem i polakierować lub pomalować wodoodporną farbą. W przypadku farby warto jest dobrać kolor tak, by jak najlepiej harmonizował się z innymi elementami pokrycia dachowego. Trzeba też pamiętać, że malowanie i lakierowanie nie sprawi, że drewno będzie nieśmiertelne – co kilka lat zabieg taki trzeba powtórzyć, w przeciwnym wypadku z roku na rok deski będą coraz słabsze

Kiedy potrzebne szczeliny wentylacyjne?

Podczas mocowania desek do okapu trzeba jednak pamiętać, że podobnie jak inne elementy konstrukcji dachu, także podbitka dachowa musi umożliwiać prawidłową wentylację połaci. Służą do tego szczeliny wentylacyjne. Jeśli montujemy deski jedna przy drugiej, nie ma potrzeby tworzenia szczeliny wentylacyjnej – w miejscu styku dwóch desek zawsze powstaje szczelina, przez którą będzie swobodnie przepływało powietrze. Co innego, jeśli deski montujemy na zakładki – wtedy koniecznie trzeba pamiętać o utworzeniu szczelin wentylacyjnych.

Sztywne mocowanie pod okapem

Podbitka dachowa musi być zamontowana tak, by była elementem solidnym, trwałym i nie narażonym na uszkodzenia. Trzeba pamiętać o tym podczas przybijania kolejnych desek do dachu. Jeśli są one długie, nie wystarczy wbić gwoździ po obu ich końcach. Taka odległość może się bowiem okazać zbyt duża, aby utrzymać sztywno deskę. Pamiętajmy, że gwoździe należy wbijać co 80 centymetrów, maksymalnie co jeden metr. Większe odległości to mniejsza stabilność całej konstrukcji.

Popularny siding

Panele sidingowe są obecnie jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych na podbitkę dachową. Siding, czyli oblicówka winylowa doskonale sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy cały dom jest wykończony tym samym materiałem. Ale nie tylko – praktycznie w każdym innym przypadku będzie to gustowne, stylowe i trwałe wykończenie. Panele sidingowe na pierwszy rzut oka wyglądają jak drewniane deski. Jednak w odróżnieniu od tych drugich są dostępne w kilku kolorach, które można dobrać w zależności od potrzeb.

Lekkość i prostota montażu

Siding jest materiałem lekkim, wytrzymałym, prostym w montażu i łatwym w konserwacji i utrzymaniu czystości. Nie wymagają dodatkowego utrwalania czy impregnowania, a ich powierzchnia jest gładka i niebrudząca się. W kwestii pielęgnacji – wystarczy, że co kilka lat całość paneli przetrzemy szmatką namoczoną w ciepłej wodzie. Nie wymagają żadnych detergentów ani środków czyszczących.

Panele sidingowe występują w postaci listew (pojedynczych, podwójnych lub potrójnych). Każda z nich ma około 10 cm szerokości i zaledwie milimetr grubości. Choć są tak cieniutkie, ich wytrzymałość w niczym nie ustępuje naturalnemu drewnu czy innym materiałom służącym do wykonywania podbitki dachowej.

Materiał drewnopochodny

Panele wykonane z materiałów drewnopochodnych to propozycja dla osób, które cenią naturalne właściwości i estetykę drewna, a jednocześnie nie chcą co kilka lat walczyć z impregnacją i lakierowaniem drewnianych desek. Panele wykonuje się ze świeżych drewnianych wiór, które łączy się z żywicami tak, by powstał trwały, twardy i wytrzymały materiał. Całość kształtuje się na wzór desek, a następnie maluje wytrzymałymi farbami akrylowymi. Wybór kolorów jest dość duży, dzięki czemu bez problemu można dopasować kolor podbitki do barwy elewacji budynku czy pokrycia dachowego.

Panele mocowane do listew

Panele drewnopochodne mocuje się podczas montażu do wcześniej zainstalowanych drewnianych listew. Powstaje w ten sposób gładka powierzchnia, która jest wytrzymała, nie odkształca się pod wpływem obciążeń i nie traci swoich właściwości wizualnych pod wpływem negatywnego działania czynników atmosferycznych. Panele wykonane z mieszanki wiór i żywicy są proste w konserwacji i pielęgnacji – raz na dziesięć lat trzeba je ponownie pomalować farbą. Najczęściej nie ma konieczności wcześniejszego usuwania poprzedniej warstwy farby, dzięki czemu taka konserwacja jest szybka, prosta i można ją bez problemu wykonać samodzielnie.

Wytrzymałe aluminium

Aluminium jako materiał konstrukcyjny wykorzystywany jest niemal na każdym etapie budowy domu i wykonywania konstrukcji dachu. Nic więc dziwnego, że materiał ten wykorzystywany jest także przez producentów podbitki dachowej. Aluminium na podbitkę dachową dostępne jest w formie gładkich lub perforowanych paneli, które są proste w montażu i późniejszej konserwacji. Na etapie produkcji aluminium powlekane jest kilkoma warstwami ochronnymi, których zadaniem jest wzmocnienie paneli, zwiększenie ich trwałości i sztywności.

Najczęściej panele aluminiowe mają mniej niż jeden milimetr grubości, szerokość od 10 do 30 cm i długość uzależnioną od potrzeb inwestora. Pomimo że są tak cienkie, ich wytrzymałość w niczym nie ustępuje panelom komorowym czy podbitce dachowej wykonanej z litych desek. Można kupić panele dowolnej długości i przycinać dopiero na placu budowy tuż przed montażem pod okapem. Panele wykonane z aluminium montuje się na specjalnych szynach montażowych, które trzeba wcześniej przymocować pod dachem.

Panele komorowe

Materiał, który doskonale radzi sobie jako element wykończenia budynku, to sprawdzone i wytrzymałe PCV. Nie inaczej jest w przypadku podbitki dachowej – panele komorowe z PCV coraz chętniej montujemy pod okapem. Są one tanie, łatwe w montażu oraz mają szereg właściwości, jakich oczekujemy od dobrej jakości podbitki dachowej. Panele z PCV są lekkie, trwałe, wyjątkowo wytrzymałe i szczelne. Chronią okap przed wnikaniem wilgoci, działaniem wysokiej lub niskiej temperatury czy rozwijaniem się robactwa. Po zamontowaniu tworzą pod dachem elegancką powierzchnię, która przez wiele lat prezentuje się nienagannie. Jedyną pracą konserwatorską jest umycie ich ciepłą wodą raz na kilka lat.

Nieśmiertelna stal

Stal na dachu możemy spotkać w różnych formach – jako element blachodachówki, rynien i rur spustowych, w formie okuć i elementów komunikacji dachowej. Jest też coraz częściej stosowana do wykonywania podbitki dachowej. Stalowa podbitka dachowa jest wyjątkowo wytrzymała i trwała. Wbrew pozorom, nie jest dostępna jedynie w blaszanym, srebrnym kolorze. Na etapie produkcji stalowa blacha jest bowiem pokrywana różnego rodzaju powłokami, których zadaniem jest nie tylko wzmocnienie materiału, ale też podniesienie jego estetyki. Podbitka ze stali dostępna jest więc w kilku wersjach kolorystycznych, spośród których inwestorzy mogą wybrać taką, która najlepiej będzie pasowała do charakteru ich budynku.

Dokładne wymierzenie

Po wybraniu odpowiedniego materiału na podbitkę dachową konieczny jest dokładny pomiar okapu po to, aby zminimalizować straty materiału. Nie można też dopuścić, aby podczas prac montażowych okazało się, że paneli czy drewna jest mniej niż potrzebujemy. Znacznie wydłuży to wykańczanie dachu. Prawidłowy pomiar pomoże zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

Montaż to zadanie dla fachowca

Choć montaż podbitki dachowej wydaje się zadaniem nieskomplikowanym, nie należy wykonywać go samodzielnie. Wbrew pozorom nie jest to tylko przybicie kilku desek do spodu okapu. Trzeba to jeszcze wykonać tak, by konstrukcja była trwała, szczelna, a jednocześnie zapewniała prawidłową wentylację połaci dachu. Nawet, jeśli myślimy, że damy sobie z tym radę, powierzmy to zadanie fachowcom od dachów. Koszt montażu będzie nieporównywalnie mniejszy niż późniejsze koszty naprawy uszkodzonych przez wiatr czy wilgoć elementów konstrukcji dachu.

Montaż podbitki dachowej

Sposobów montażu podbitki dachowej może być różny w zależności od tego, jak wygląda konstrukcja dachu, jakie materiały zostały użyte do wykonania okapu, a nawet od tego, jaką technikę preferuje inwestor. Planując wykonanie podbitki musimy pamiętać o wentylacji oraz jej formie. W zależności od potrzeb mogą to być otwory wentylacyjne, różnego rodzaju kratki wykonane z metalu lub z PCV lub specjalne siatki zabezpieczające. Dzięki nim pod dachem będzie przewiew, a dodatkowo nie dostaną się do niego ptaki chcące założyć gniazdo w ciepłym i przytulnym miejscu. Jeśli siatka będzie miała wyjątkowo drobne oczka, ochronimy nasze poddasze także przed robactwem.

Planowanie oświetlenia

Dużo wcześniej, zanim podbitka zostanie zainstalowana, powinniśmy przemyśleć oświetlenie zewnętrzne naszego budynku. Jeśli lampy mają być zamontowane właśnie pod okapem, przed położeniem podbitki dachowej trzeba rozprowadzić wszystkie przewody elektryczne oraz sprawdzić, czy zamontowana instalacja działa. W przeciwnym razie już po zamontowaniu podbitki dachowej może się okazać, że światło nie działa tak jak trzeba. Konieczny będzie demontaż przynajmniej części paneli, co wydłuży prace pod okapem i jednocześnie wystawi na próbę nerwy inwestora.

Wysoka moc niezalecana

Podczas montażu oświetlenia w podbitce dachowej trzeba też wziąć pod uwagę kwestię bezpieczeństwa. Fachowcy polecają oświetlenie o maksymalnej mocy 60 W, zwłaszcza wtedy, gdy jako podbitka dachowa występują panele wykonane z PCV.

Choć montaż oświetlenia w podbitce dachowej to dodatkowa praca dla ekipy budowlanej i większe koszty dla inwestora, jest to wydatek, który znacznie podniesie estetykę budynku i sprawi, że szczególnie wieczorami posesja będzie prezentowała się wyjątkowo elegancko i stylowo. Lampy w podbitce dachowej doświetlą nie tylko budynek, ale też całą posesję wraz z ogrodem.

Poprzecznie lub podłużnie ułożone

Sposób układania paneli pod okapem może być różny – podłużny lub poprzeczny. Najczęściej panele drewniane, komorowe czy sidingowe montowane są poprzecznie, jeden przy drugim. W ten sposób pod okapem tworzy się jednolita, gładka powierzchnia. Jedynie w przypadku, gdy okapy są bardzo wąskie, dużo lepszym rozwiązaniem będzie montowanie podbitki podłużnie. A to oznacza, że trzeba materiał na podbitkę odpowiednio przycinać i zamontować tak, by nie odkształcała się. Miejsca łączeń powinny znajdować się więc stosunkowo blisko od siebie. Nie zawsze nit czy gwóźdź na początku i na końcu panelu wystarczą.

By podbitka nie uginała się

Trzeba też pamiętać o odpowiedniej grubości materiału. W przypadku montażu prostopadłego do ściany budynku panele czy deski nie muszą być grube. Jednak montaż podłużny stwarza ryzyko, że zamontowany materiał będzie się uginał. Warto więc już podczas kupna materiału na podbitkę dachową zwracać uwagę nie tylko na odpowiednie dopasowanie długości i szerokości, ale też grubości. Kwestia ta dotyczy przede wszystkim podbitki z desek. W przypadku nowoczesnych materiałów grubość nie ma znaczenia – nawet jeden milimetr wystarczy, by cała konstrukcja podbitki spełniła swoje zadanie.

Kiedy podbitka niepotrzebna?

Choć podbitkę dachową można wykonać na wiele sposobów, czasami można się bez niej obyć. Szczególnie wtedy, gdy mamy dom w tradycyjnym stylu, a krokwie są eleganckie i estetycznie wykończone. Wtedy brak podsufitki będzie dodatkowym atutem. Niestety, często zdarza się tak, że krokwie są kiepsko przycięte, nieestetycznie wykonane i po prostu szpecą dach pod okapem. Wtedy podbitka jest konieczna nie tyle ze względów praktycznych, co głównie estetycznych.

Producenci oferujący podbitka dachowa

Gdzie kupić? - lista punktów PHD

Dolnośląskie

Cieśle 26, 56-400 Oleśnica
WWW: http://
Tel. 505145888
»

Kujawsko-pomorskie

Sikorskiego 8, 87-300 Brodnica
Tel. 601-169-615
»
Frydrychowo, 87-410 Kowalewo Pomorskie
Tel. (056) 684 20 27
Fax (056) 684 15 63
»
Kolonijna 2, 86-031 Osielsko
Tel. 603-233-242
»
Nieszawska 11-15, 87-100 Toruń
Tel. 601-665-233
»
Luba 1, 87-100 Toruń
Tel. 601 311 378
Fax (056) 610 65 00
»

Lubelskie

ul. Zamojska 92, Biłgoraj
Tel. (84) 687 98 20
Fax (84) 687 98 20
»
Barak 4a, 21-002 Jastków
Tel. (81) 502 20 82
Fax (81) 502 20 82
»
ul. Zemborzycka 57, Lublin
Tel. (81) 441 80 78
Fax (81) 441 80 78
»
ul. Średnia 29, 21-010 Łęczna
Tel. 696 906 821
»
ul. Pleszczyńskiego 1, 21-560 Międzyrzec Podlaski
Tel. 509343229
»
ul. Lubelska 59, Puławy
Tel. (81) 888 34 76
Fax (81) 888 34 76
»
Sikorskiego 68, 22-600 Tomaszów Lubelski
Tel. (84) 6647468
»

Lubuskie

ul. Husarska 35, 66-400 Gorzów Wielkopolski
Tel. (95) 725 09 99
Fax (95) 725 09 98wew.28
»
Młyńska 30, 66-200 Świebodzin
Tel. 533843030
»
Nowogródzka 74, 68-100 Żagań
Tel. (68) 377 07 77
»

łódzkie

Rokicińska 9c, 95-020 Kraszew
Tel. 885-456-457
»
Piaskowa 145, 97-200 Tomaszów Mazowiecki
Tel. 660950063
»
Łódzka 112, 98-220 Zduńska Wola
Tel. 603 300 353
»

Małopolskie

ul. Limanowska 26, 33-395 Chełmiec
Tel. (18) 440 47 47
»
ul. Nad Serafą 49, 30-864 Kraków
Tel. (12) 294 90 35
»
ul.Babińskiego 65, 30-393 Kraków
Tel. (12) 379 30 00
Fax (12) 379 30 07
»
ul.Krakowska 142, 33-100 Tarnów
Tel. (14) 633 17 18
Fax (14) 633 17 18
»
Gotowizna 2, 34-100 Wadowice
Tel. 33 873 24 59
»
Stachonie 2A, 34-500 Zakopane
Tel. 604051001
»

Mazowieckie

ul. Warszawska 85, 05-082 Babice Stare
Tel. 509 702 950
Fax (22) 213 92 47
»
Tel. (22) 723 80 20
»
al. Nadwiślańska 129, 05-420 Józefów
Tel. (22)789 52 17
Fax (22)789 52 17
»
ul. Kolejowa 135, 05-092 Łomianki
Tel. (22) 732 26 50 / 512 100 370
Fax (22) 732 26 51
»
ul. Warszawska 22, 05-300 Mińsk Mazowiecki
Tel. (25) 756 63 25
Fax (25) 757 81 14
»
ul. Kozienicka 94, 26-600 Radom
Tel. (48) 365 00 65
Fax (48) 365 00 65
»
Białki 94, 08-110 Siedlce
Tel. (25) 644 34 67
Fax (25) 644 34 67
»
ul. Kupientyńska 39B, 08-300 Sokołów Podlaski
Tel. 66588461
Fax (25) 787 25 15
»
ul. Płochocińska (wiazd od ul. Kobiałka), 03-044 Warszawa
Tel. (22) 814 00 13, kom. 506 107 228
»
ul. Trakt Brzeski 81, 05-077 Warszawa
Tel. (22) 773 34 95
Fax (22) 773 34 87
»
ul. Wał Miedzeszyński 406, 03-994 Warszawa
Tel. (22) 872 16 67
Fax (22) 872 16 65
»
ul. Puławska 487, 02-844 Warszawa
Tel. (22) 643 28 97
Fax (22) 644 45 99
»
Wolica Al. Katowicka 45, 05-830 Wolica
Tel. (22) 739 75 45
Fax (22) 739 75 47
»
ul. Stefana Wyszyńskiego 17, 05-220 Zielonka
Tel. (22) 771 00 87
Fax (22) 771 80 38
»

Opolskie

Wrocławska 5, 48-100 Głubczyce
Tel. 508-296-937
»

Podkarpackie

Zawada 6a, 39-200 Dębica
Tel. (14) 681 59 96
»
ul. Kletówka 13, 38-400 Krosno
Tel. (13) 436 28 57
Fax (13) 436 28 57
»
Rzemieślnicza 15, 37-600 Lubaczów
Tel. (16) 6320076
»
ul. Przemysłowa 11, 35-105 Rzeszów
Tel. (17) 854 73 81
Fax (17) 852 60 28
»

Podlaskie

ul. Mickiewicza 67, 16-070 Choroszcz
Tel. (85) 654 55 79
Fax (85) 732 35 24
»
Koperkowa 2, 15-523 Grabówka
Tel. 517193927
»
Piłsudskiego 19, 19-200 Grajewo
Tel. 530349617
»
Poznańska 152, 18-400 Łomża
WWW: http://
Tel. (86) 218 15 74
»
ul. Łąkowa 9, 16-500 Sejny
Tel. (87) 517 32 14
Fax (87) 517 32 14
»
ul. Kościuszki 131, 17-300 Siemiatycze
Tel. (85) 655 21 27
Fax (85) 655 21 27
»
ul. Sejneńska 36, 16-400 Suwałki
Tel. (87) 563-28-48
Fax (87) 566-43-4
»

Pomorskie

ul. Bytowska 21, 89-600 Chojnice
Tel. (52) 396 22 60
Fax (52) 396 22 61
»
ul. Cementowa 5-9, 80-298 Gdańsk
Tel. (58) 349 58 27
Fax (58) 712 83 14
»
ul. Hutnicza 24, 81-036 Gdynia
Tel. (58) 669 90 77
Fax (58) 669 90 70
»
ul. Kościerska 13, 83-300 Kartuzy
Tel. (58) 684 07 70
»
Kościerska Huta 46, 83-400 Kościerzyna
Tel. (58) 351 31 85
Fax (58) 712 83 02
»
ul. Długa 44, 82-500 Kwidzyn
Tel. (55) 620 02 10
Fax (58) 712 83 15
»
ul. Toruńska 21c, 82-500 Kwidzyn
Tel. (55) 279 19 91
Fax (55) 279 19 91
»
al. Wojska Polskiego 90A, 82-200 Malbork
Tel. (55) 273 01 13
Fax (55) 273 01 13
»
ul. Poprzeczna 7, 76-200 Słupsk
Tel. (59) 840 36 03
Fax (59) 840 23 60
»
ul. Zachodnia 1, 83-200 Starogard Gdański
Tel. (58) 563 90 34
Fax (58) 563 90 34
»

śląskie

ul. Straconki 115, 43-300 Bielsko-Biała
Tel. (33) 814 13 10
Fax (33) 814 13 10
»
ul. Wyzwolenia 22, 43-300 Bielsko-Biała
Tel. (33) 814 13 25
Fax (33) 821 98 10
»
Tel. (34) 373 62 17
»
ul. Tarnogórska 213, 44-105 Gliwice
Tel. (32) 270 05 78
Fax (32) 300 05 00
»
ul. Paderewskiego 96c, 42-300 Myszków
Tel. (34) 313 49 39
Fax (34) 313 49 39
»
Męczenników Oświęcimskich 2, 42-300 Pszczyna
Tel. 884-055-445
»
Komunalna 11, 47-400 Racibórz
Tel. 509-177-889
»
ul. Obwodowa 200, 42-600 Tarnowskie Góry
Tel. (32) 285 13 77
Fax (32) 285 45 20
»
ul. Oświęcimska 57, 43-100 Tychy
Tel. (32) 314 26 34
Fax (32) 314 26 34
»
Pszczyńska 46, 44-240 Żory
Tel. 724220224
»

świętokrzyskie

ul. Kielecka 19, 26-026 Bilcza
Tel. (41) 249 58 20
Fax (41) 249 58 21
»
Warszawska 263, 25-551 Kielce
Tel. 606489280
»
Polna 72b, 96-200 Końskie
Tel. 796507267
»
Jana Kilińskiego 29, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski
Tel. (41) 277 14 22
»
ul. Kolejowa 42, 28-200 Staszów
Tel. (15) 864 22 20
Fax (15) 864 22 20
»

Warmińsko-mazurskie

ul. Druska 16, 82-300 Elbląg
Tel. (55) 235 26 93
Fax (55) 235 26 93
»
Kazimierzowo 3a, 82-300 Elbląg
Tel. (55) 255 00 07
»
ul. Przytorowa 2, 19-500 Gołdap
Tel. (87) 615 13 70
Fax (87) 615 13 70
»
os. Nikutowo 2, 11-700 Mrągowo
Tel. (89) 741 69 44
Fax (89) 741 69 44
»
ul. Wojska Polskiego 5, 19-400 Olecko
Tel. (87) 520 01 20
Fax (87) 520 01 20
»
ul. Augustowska 42, 10-683 Olsztyn
Tel. (89) 526 04 77
Fax (89) 526 04 77
»
ul. Towarowa 11, 10-417 Olsztyn
Tel. (89) 533 25 55
Fax (89) 533 25 55
»

Wielkopolskie

Ruchu Oporu 2, 63-600 Kępno
Tel. 603326855
»
ul. Jana Pawła II 52, 62-510 Konin
Tel. 692186165
»
Gostyńska 56A, 64-000 Kościan
Tel. 693 341 838
Fax 765 155 48 26
»
Pelikan, ul. Zielona 28, 64-000 Kościan
Tel. 783 168 278
Fax 765 155 48 26
»
Krotoszyńska 74, 63-400 Lamki
Tel. 62 7334666
»
Święciechowska 49, 64-100 Leszno
Tel. (65) 529 37 28
Fax (65) 529 50 11
»
Tadeusza Kościuszki 34, 63-500 Ostrzeszów
Tel. 62 730 08 08
»
Przemysłowa 9, 64-920 Piła
Tel. (67) 213 00 52
»
ul. Ostrowska 454, 61-324 Poznań
Tel. (61) 872 60 26
Fax (61) 872 60 26
»

Zachodniopomorskie

ul. Mieszka I-go 15, 75-124 Koszalin
Tel. (94) 348 16 74
Fax (94) 348 16 75
»
ul. Obotrycka 14 E, 71-684 Szczecin
Tel. (91) 431 69 69
Fax (91) 431 69 69
»
ul. Pyrzycka 47-48, 70-807 Szczecin
Tel. (91) 461 50 29
Fax (91) 461 50 29
»
ul. Gdańska 8, 70-660 Szczecin
Tel. (91) 462 48 36
Fax (91) 462 48 36
»