Okna dachowe

Zobacz producentów z kategorii okna dachowe

Informacje

Poddasza już od dawna nie służą jedynie jako składowiska różnego rodzaju rupieci i rzeczy, których na co dzień nie używamy. W wielu domach jednorodzinnych i blokach mieszkalnych są pomieszczeniami w pełni użytkowymi. Urządzamy w nich sypialnie, pokoje do pracy czy pokoje dziecięce. Aby były to wnętrza w pełni funkcjonalne, konieczne są dobrej jakości okna dachowe. Muszą być nie tylko doskonałej jakości, ale też zapewniać odpowiednio duży dopływ światła do pomieszczenia. Okno montowane w dachu przepuszcza do wnętrza pomieszczenia nawet dwa razy więcej światła niż tradycyjne okna, montowane w lukarnie lub w ścianie szczytowej poddasza. Jest to możliwe dzięki kątowi nachylenia, który sprawia, że szyba absorbuje więcej światła.

Materiały użyte do produkcji okien dachowych

Okna dachowe, choć z pozoru wyglądają jak tradycyjne okna, montowane we wszystkich innych pomieszczeniach, w rzeczywistości sporo się od nich różnią. Co jest oczywiste szczególnie w przypadku okien montowanych w połaci dachu. Są one bowiem dużo bardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych: ulewnego deszczu, silnego wiatru, opadów śniegu czy mocnego słońca. Siłą rzeczy muszą więc być bardziej wytrzymałe, niezawodne i bezpieczne.

Drewno trwałe, wytrzymałe i bezpieczne

Spośród dobrej jakości materiałów mamy do wyboru drewno lub twarde PCV. Okna drewniane, które po kilkunastu latach ogromnej popularności plastików powróciły znowu do łask, wykonywane są z najlepszego drewna, najczęściej świerku lub sosny. Drewno jest bezpieczne dla zdrowia, naturalne, trwałe i ekologiczne. A przy tym wyjątkowo wytrzymałe, jeśli je się odpowiednio zakonserwuje.

Do wykonywania ościeżnic okiennych służy drewno, które jest zaimpregnowane pod ciśnieniem lub w próżni. Co więcej, następnie jest ono kilkakrotnie lakierowane, co nadaje mu nie tylko estetyczny wygląd, ale też zwiększa trwałość. Niektóre ramy są jeszcze dodatkowo od wewnętrznej strony pokrywane lakierem poliuretanowym – ma to zwiększyć odporność na wilgoć. Taka rama będzie szczególnie przydatna, gdy na poddaszu znajdują się łazienka lub pralnia, czyli pomieszczenia, które są wyjątkowo narażone na działanie pary wodnej, która może uszkadzać nawet najlepszej jakości drewno. Drewniane okna dachowe Roto, Fakro czy Velux, czyli najpopulatniejszych producentów okien dachowych w naszym kraju, charakteryzują się wszystkimi wymienionymi wyżej zaletami.

PCV – wysokiej jakości alternatywa dla drewna

Alternatywą dla drewna są ościeżnice wykonane z PCV – ale nie zwykłego, tylko specjalnie utwardzonego. To połączenie kilkukomorowych profili, które są dodatkowo wzmacniane rdzeniem wykonanym ze stali. Taka konstrukcja to gwarancja trwałości i niezawodności na długie lata. Blachy w takiej konstrukcji są wykonane z pokrytego poliestrem aluminium, blachy miedzianej lub zrobionej z połączenia cynku i tytanu. Takie oblachowanie chroni ościeżnicę przed niekorzystnym działaniem czynników pogodowych: deszczu, wiatru, promieniowania słonecznego czy zalegającego na dachu i na oknie śniegu. Co więcej, okno nie będzie też narażone na czynniki chemiczne. Skąd takie na dachu? Choćby z zanieczyszczeń, które znajdują się w deszczowej wodzie, szczególnie na terenach mocno przemysłowych. Chemia, jeśli działa długotrwale, może mieć równie silne działanie erozyjne, jak mocny wiatr czy rzęsista ulewa.

Szyba zewnętrzna ze szkła hartowanego

Większość okien dachowych ma w ramach tak zwane szyby zespolone – składają się z co najmniej dwóch tali szkła, a pomiędzy taflami znajduje się ramka dystansowa (około 15 mm grubości). Tafla zewnętrzna jest wykonana z wytrzymałego szkła hartowanego. To wyjątkowo wytrzymałe szkło, dzięki któremu niestraszny będzie nawet duży grad, pod którego ciężarem zwykła szyba dawno by pękła. Wolna przestrzeń pomiędzy taflą zewnętrzną i wewnętrzną wypełniona jest gazem: ksenonem, kryptonem lub argonem. To gazowe wypełnienie poprawia termoizolacyjność szyby, dzięki czemu ciepło z wnętrza poddasza nie przedostanie się na zewnątrz – a przynajmniej nie przez zamknięte okno. Szkło hartowane jest też wyjątkowo wytrzymałe na nagłe zmiany temperatury. Nawet jeśli w krótkim czasie sroga zima zamieni się w słoneczną wiosnę, szyby na poddaszu na tych pogodowych anomaliach na pewno nie ucierpią.

Producenci okien dachowych dbają też o ich najwyższą szczelność. Są one wyposażone między innymi w kołnierze uszczelniające oraz blachy osłonowe. Parametry szczelności warto sprawdzić już na etapie wyboru okna konkretnej marki – nie chcemy przecież, by podczas ulewnego deszczu czy zimą w czasie topnienia śniegu na dachu do wnętrza przedostawała się wilgoć lub krople wody.   

Ościeżnica to podstawa każdego okna

Podstawą każdego okna, także dachowego, są dobrej jakości ościeżnice. Powinny być one jak najwyższej jakości. To podstawa – kiepskiej jakości materiał może się z biegiem lat odkształcać, tworząc niepotrzebne szczeliny. Owszem, za najwyższej klasy materiały musimy sporo więcej płacić, jednak w dłuższej perspektywie mogą się one okazać tańsze niż niedoróbki. Źle wykonane ościeżnice, z niezbyt trwałego materiału sprawią, że trwałość całego okna znacząco spadnie i kilka lat po zakupie trzeba je będzie wymienić na nowe. To dodatkowy wydatek, który podwoi wartość początkowo taniego okna.

Sposób otwierania okna na dachu

Okna dachowe różnią się między sobą nie tylko wykonaniem, ale też możliwościami ich otwierania. To niezwykle istotne, biorąc pod uwagę, że okno dachowe zwykle położone jest na nieco innej wysokości i pod innym kątem niż tradycyjne okno, stosowane na innych kondygnacjach. Pamiętajmy, że funkcjonalne okno dachowe powinno być tak zamontowane, by zapewniać wygodę użytkowania. Nawet najlepszej jakości okno nie będzie cieszyć mieszkańców, jeśli jego otwieranie będzie kłopotliwe lub trzeba będzie wchodzić na krzesło, by wpuścić do pomieszczenia odrobinę świeżego powietrza.

Obrotowe – popularne i funkcjonalne

Najczęściej spotykanym typem okien na użytkowych poddaszach są okna obrotowe. Ich oś obrotu znajduje się dokładnie w połowie skrzydła okiennego. Otwieranie polega, jak sama nazwa wskazuje, na obracaniu – górna część okna otwiera się do wewnątrz (co nie powinno przeszkadzać w użytkowaniu pomieszczenia, okno znajduje się bowiem na konkretnej wysokości), a dolna część otwiera się na zewnątrz. Okno obrotowe jest bardzo mobilne – jeśli obrócimy je do maksimum, jego umycie czy pielęgnacja nie będzie sprawiała żadnego problemu. Klamka w oknie obrotowym może znajdować się na dole lub na górze, można wybrać dowolną opcję, w zależności od indywidualnych potrzeb.


Optymalnie dla użytkowników jest, gdy oś obrotu tego typu okna znajduje się mniej więcej na wysokości głowy. Dzięki temu okno na poddaszu nie tylko spełni funkcje odpowietrzania pomieszczenia, ale też będzie można swobodnie przez nie wyglądać. A widoki z wysokości ostatniej kondygnacji zawsze są zachwycające. Takie umiejscowienie obrotowego okna gwarantuje też, że osoby, którym natura nie poskąpiła wzrostu, nie będą musiały wykonywać uniku za każdym razem, gdy zechcą otworzyć okna. Właściwe umiejscowienie gwarantuje użytkowanie bez guzów i siniaków.

Uchylne - najlepsze w zestawach

Kolejnym bardzo popularnym rozwiązaniem są okna uchylne, które otwierają się do góry pod dowolnym kątem. Można więc swobodnie regulować ilość powietrza, które chcemy wpuścić do wnętrza. Okna uchylne montowane są tak, by krawędź górna znajdowała się na wysokości około dwóch metrów. Klamki są montowane najczęściej w dolnej części skrzydła, co ułatwia użytkowanie. Wybierając okno uchylne nie musimy obawiać się, że otwarte skrzydło spadnie nam na głowę. Choć początkowo, widząc otwarte okno można mieć takie obawy, w rzeczywistości nie ma się czym martwić. Producenci tego rodzaju okien dbają o to, by zamontować w nich specjalne sprężynki lub siłowniki, dzięki którym otwarte skrzydło okna zawsze pozostanie w takim położeniu, jak je ustawimy.

Jedynym problemem w przypadku okien uchylnych może być mycie szyby zewnętrznej. W przypadku jednego okna rozwiązaniem byłoby chyba jedynie wyjście na dach. Na szczęście – na to też jest sposób. Okna uchylne montuje się zwykle po kilka sztuk, po to, by dostarczyć do pomieszczenia jak najwięcej światła. Znajdują się one bezpośrednio jedno przy drugim, dlatego mycie i pielęgnacja szyb zewnętrznych polega na wychylaniu się przez jedno okno i spokojne umycie drugiego. Choć kwestie utrzymania okna w czystości są drugorzędne, w przypadku okien dachowych nabierają one większego znaczenia. Są one bowiem zamontowane pod takim kątem, że w ich przypadku dużo łatwiej o zabrudzenia i zacieki np., od deszczu czy topniejącego śniegu. Te wszystkie niedociągnięcia są też bardziej widoczne, szczególnie w słoneczny dzień. Lepiej więc nie ryzykować i nie myśleć, ze jakoś to będzie – jeśli planujemy mieć na poddaszu okna obrotowe, już na etapie projektowania zaplanujmy montaż przynajmniej dwóch sztuk

Dwa w jednym, czyli uchylno-obrotowe

Okna, które łączą w sobie dwie techniki otwierania to rozwiązanie kompleksowe, które spełni oczekiwania zarówno zwolenników otwierania uchylnego, jak i obrotowego. Niestety, większe możliwości pociągają za sobą wyższą cenę. Jednak w tym przypadku, za wygodę warto zapłacić nieco więcej. W końcu jest to rozwiązanie na lata – okien nie kupujemy przecież co roku ani nawet co kilka lat.

Okno uchylno-obrotowe ma najczęściej klamkę na dole, dzięki której można otworzyć okno w sposób uchylny. Jeśli do tego zwolnimy blokadę, okno delikatnie się obróci. Jednak na tyle nieznacznie, że niewielka część skrzydła znajdzie się wewnątrz pomieszczenia. Warto wybrać to rozwiązanie, gdy planujemy stałą aranżację okna, przylegającą niemal bezpośrednio do szyby.

Automatyka w służbie domownika

Okna dachowe bardzo często znajdują się na dość dużych wysokościach. Szczególnie niewysokie osoby mogą mieć problemy z ich otwieraniem. Pół biedy, jeśli pomieszczenie jest rzadko użytkowane i nie trzeba go często wietrzyć. Jednak zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy nasze poddasze jest sypialnią lub służy jako gabinet do pracy. Aby umożliwić wymianę powietrza w pomieszczeniu, konieczne jest jego ciągłe wietrzenie. Tutaj z pomocą mogą przyjść nowoczesne technologie i automatyczne otwieranie. Okna można zamykać i otwierać za pomocą pilota z kilkoma przyciskami. To rozwiązanie szybkie, wygodne i ułatwiające codzienne użytkowanie poddasza.

Wentylacja poddasza

Mikrowentylacja i cyrkulacja powietrza konieczna jest w każdym pomieszczeniu, także na dachu. Wymiana powietrza zapobiega osadzaniu się na ścianach wilgoci, rozwojowi grzybów i pleśni oraz rozmnażaniu drobnoustrojów. Kiedyś problemy z mikrowentylacją były mniejsze – nieszczelne, kiepsko wykonane okna sprawiały, że nie było kłopotu z wymiana powietrza. Dziś firmy produkujące okna dbają o to, by były jak najwyższej jakości. Reklamują swoje produkty jako superszczelne okna, dzięki czemu w domu jest zawsze ciepło, a rachunki za energię maleją. Jest jeden problem – jak w przypadku idealnej szczelności zadbać o wymianę powietrza w pomieszczeniu? Rozwiązaniem są zainstalowane w oknach nawiewniki. Dzięki nim nie jest konieczne wietrzenie całego pomieszczenia przy w pełni otwartym oknie. Większość okien montowanych w płaszczyźnie dachu ma zamontowane nawiewniki w górnej części ramy okiennej.

Ręcznie lub automatyczne sterowanie nawiewnikami

Nawiewniki to nic innego, jak niemal niewidoczne szczeliny w ramie okna, które wpuszczają do wnętrza świeże powietrze z zewnątrz. Strumień przepływającego powietrza można regulować ręcznie, w zależności od indywidualnych potrzeb. Można też wybrać okna z nawiewnikami automatycznymi. Ich działanie również nie jest skomplikowane – zaczynają intensywnie pracować w momencie, gdy w pomieszczeniu rośnie wilgotność lub gdy wzrasta różnica ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku. Oczywiście, im bardziej zaawansowane nawiewniki, tym więcej trzeba będzie zapłacić za całe okno. Jednak czasem warto zapłacić wyższą cenę dla świętego spokoju i pewności, że nawet, gdy nie dopilnujemy nawiewników, będą one samoczynnie działać bez zarzutu.

Kołnierz łączy okno z dachem

Po co oknu kołnierz? Po to, by szczelnie połączyć je z połacią dachu tak, by nie została nawet najmniejsza szczelina, przez którą mogłaby dostawać się woda, wilgoć lub silny wiatr. Nie jest on sprzedawany razem z oknem, trzeba go wybrać osobno. Jego rodzaj jest bowiem ściśle związany z pokryciem dachowym i to do niego powinniśmy dobrać odpowiedni kołnierz. Może być wykonany z aluminium, miedzi lub tzw. tytan-cynku. Kolory kołnierzy są również dostępne w bardzo szerokiej gamie po to, by można go było idealnie dopasować do kolorystyki dachu. Dzięki temu okno, kołnierz oraz całe pokrycie będą stanowić jednolitą całość. Zanim jednak zaczniemy wybierać kolor kołnierza, sprawdźmy, czy będzie pasował do rodzaju pokrycia, jaki mamy na dachu. Jednym słowem – najpierw funkcjonalność, a dopiero potem estetyka.

Niedogodności okien dachowych

Oprócz szeregu zalet, związanych z wysoką funkcjonalnością, okna dachowe mają też kilka wad. Na szczęście nie są one aż tak znaczące, by trzeba było zrezygnować z tej najlepszej formy doświetlania poddasza. Po pierwsze – są bardziej narażone na działanie pary wodnej niż okna zamontowane na ścianach. Jest to zgodne z oczywistymi prawami fizyki – ciepłe powietrze, wraz z wszelkimi zanieczyszczeniami unosi się do góry i na powierzchni okna może się zbierać wilgoć. Ta niedogodność została wyeliminowana przez wysokiej jakości materiały i nowoczesne technologie. Okna dachowe od czołowych, renomowanych producentów są odporne na wszelkie niszczące czynniki.

Trzeba również pamiętać, że okna dachowe są ustawione pod różnym kątem, w zależności od spadu dachu. Czasami leżą niemal całkowicie poziomo. Zimą, kiedy spadnie śnieg mogą tracić swoją pierwotną funkcję – zalegająca pokrywa śniegowa skutecznie blokuje dopływ światłą. Jeśli dodatkowo zdąży zamarznąć, otworzenie okna niewiele pomoże. Konieczne jest więc regularne usuwanie śniegu zimą, co nie zawsze jest proste i wykonalne – nie na każdy dach da się bowiem bez problemu wejść.

Montaż powierz profesjonalistom

Kolejna wada okna dachowego wiąże się z czynnikiem ludzkim, czyli ekipą, która będzie je montować. Montowanie okien w połaci dachu wymaga doświadczenia, dużej precyzji i uwagi. Najdrobniejsze niedociągnięcia mogą skutkować dostawaniem się do wnętrza wilgoci czy nawet wody podczas opadów deszczu czy śniegu. A taka wilgoć, choć z pozoru niegroźna, może w dłuższym czasie wywołać poważne spustoszenia w trwałości i wytrzymałości dachu, a także sprzyjać rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni.

Nawet najlepszej jakości okno, zachwalane producenta jako trwałe i niezniszczalne, nie sprawdzi się, jeśli będzie kiepsko zamontowane. Dobry fachowiec musi umiejętnie połączyć je z pokrywą dachową i hydroizolacją. Aby więc okno dachowe i cała jego pokrywa była trwała przez długie lata, poświęćmy uwagę nie tylko wyborowi idealnego dla nas okna, ale też znalezieniu sprawdzonej ekipy fachowców, która bezbłędnie wykona montaż okna dachowego. Na dobrym montażyście nie warto oszczędzać. Źle zamontowane okno sprawi bowiem, że spore pieniądze, wydane na produkt najlepszej firmy, mogą się w całkiem niedługiej perspektywie czasu okazać wyrzuconymi w błoto.

Producenci oferujący okna dachowe

Gdzie kupić? - lista punktów PHD

Dolnośląskie

Kamienna Droga 48, 67-200 Głogów
Tel. 723 575 752
»
Jakubowo Lubińskie 51B, 59-170 Jakubowo Lubińskie
Tel. 507 178 220
»
ul. Wrocławska 67, 58-506 Jelenia Góra
Tel. (75) 742 89 05
Fax (75) 742 89 05
»
ul. Objazdowa 18, 57-300 Kłodzko
Tel. (74) 865 63 69
Fax (74) 865 63 15
»
ul. Noworudzka 7, 57-300 Kłodzko
Tel. (74) 865 53 45
Fax (74) 867 38 77
»
M. Curie Skłodowskiej 97, 59-300 Lubin
Tel. 723 575 750
»
Cieśle 26, 56-400 Oleśnica
WWW: http://
Tel. 505145888
»
ul. Główna 52, 51-180 Psary
Tel. (71) 387 49 10
Fax (71) 387 84 49
»
ul. Kraszowicka 62, 58-100 Świdnica
Tel. (74) 853 55 91
Fax (74) 851 33 23
»
al. Brücknera 23, 51-411 Wrocław
Tel. (71) 325 10 35
Fax (71) 325 45 71
»
ul. Traktatowa 1, 54-425 Wrocław
Tel. (71) 356 40 01
Fax (71) 356 40 10
»
ul. Ziębicka 32, 50-507 Wrocław
Tel. (71) 336 60 85
Fax (71) 367 95 61
»

Kujawsko-pomorskie

Sikorskiego 8, 87-300 Brodnica
Tel. 601-169-615
»
Frydrychowo, 87-410 Kowalewo Pomorskie
Tel. (056) 684 20 27
Fax (056) 684 15 63
»
Kolonijna 2, 86-031 Osielsko
Tel. 603-233-242
»
Nieszawska 11-15, 87-100 Toruń
Tel. 601-665-233
»
Luba 1, 87-100 Toruń
Tel. 601 311 378
Fax (056) 610 65 00
»

Lubelskie

ul. Zamojska 92, Biłgoraj
Tel. (84) 687 98 20
Fax (84) 687 98 20
»
Barak 4a, 21-002 Jastków
Tel. (81) 502 20 82
Fax (81) 502 20 82
»
ul. Zemborzycka 57, Lublin
Tel. (81) 441 80 78
Fax (81) 441 80 78
»
ul. Średnia 29, 21-010 Łęczna
Tel. 696 906 821
»
ul. Pleszczyńskiego 1, 21-560 Międzyrzec Podlaski
Tel. 509343229
»
ul. Lubelska 59, Puławy
Tel. (81) 888 34 76
Fax (81) 888 34 76
»
Sikorskiego 68, 22-600 Tomaszów Lubelski
Tel. (84) 6647468
»

Lubuskie

ul. Husarska 35, 66-400 Gorzów Wielkopolski
Tel. (95) 725 09 99
Fax (95) 725 09 98wew.28
»
Młyńska 30, 66-200 Świebodzin
Tel. 533843030
»
Nowogródzka 74, 68-100 Żagań
Tel. (68) 377 07 77
»

łódzkie

Główna 76, 95-041 Gałków Duży
Tel.
»
Rokicińska 9c, 95-020 Kraszew
Tel. 885-456-457
»
Piaskowa 145, 97-200 Tomaszów Mazowiecki
Tel. 660950063
»
ul. Warszawska 40a, 98-300 Wieluń
Tel. (43) 843 33 33
Fax (43) 656 93 93
»
Łódzka 112, 98-220 Zduńska Wola
Tel. 603 300 353
»

Małopolskie

ul. Partyzantów 23, 32-700 Bochnia
Tel. (14) 614 64 47
Fax (14) 614 64 47
»
ul. Limanowska 26, 33-395 Chełmiec
Tel. (18) 440 47 47
»
ul. Nad Serafą 49, 30-864 Kraków
Tel. (12) 294 90 35
»
ul.Babińskiego 65, 30-393 Kraków
Tel. (12) 379 30 00
Fax (12) 379 30 07
»
Gwarków 1a, 32-300 Olkusz
Tel. 602594770
»
ul.Krakowska 142, 33-100 Tarnów
Tel. (14) 633 17 18
Fax (14) 633 17 18
»
Gotowizna 2, 34-100 Wadowice
Tel. 33 873 24 59
»
Stachonie 2A, 34-500 Zakopane
Tel. 604051001
»

Mazowieckie

ul. Warszawska 85, 05-082 Babice Stare
Tel. 509 702 950
Fax (22) 213 92 47
»
Tel. (22) 723 80 20
»
al. Nadwiślańska 129, 05-420 Józefów
Tel. (22)789 52 17
Fax (22)789 52 17
»
ul. Kolejowa 135, 05-092 Łomianki
Tel. (22) 732 26 50 / 512 100 370
Fax (22) 732 26 51
»
ul. Warszawska 22, 05-300 Mińsk Mazowiecki
Tel. (25) 756 63 25
Fax (25) 757 81 14
»
ul. Kozienicka 94, 26-600 Radom
Tel. (48) 365 00 65
Fax (48) 365 00 65
»
Białki 94, 08-110 Siedlce
Tel. (25) 644 34 67
Fax (25) 644 34 67
»
ul. Kupientyńska 39B, 08-300 Sokołów Podlaski
Tel. 66588461
Fax (25) 787 25 15
»
ul. Płochocińska (wiazd od ul. Kobiałka), 03-044 Warszawa
Tel. (22) 814 00 13, kom. 506 107 228
»
ul. Trakt Brzeski 81, 05-077 Warszawa
Tel. (22) 773 34 95
Fax (22) 773 34 87
»
ul. Wał Miedzeszyński 406, 03-994 Warszawa
Tel. (22) 872 16 67
Fax (22) 872 16 65
»
ul. Puławska 487, 02-844 Warszawa
Tel. (22) 643 28 97
Fax (22) 644 45 99
»
Wolica Al. Katowicka 45, 05-830 Wolica
Tel. (22) 739 75 45
Fax (22) 739 75 47
»
ul. Stefana Wyszyńskiego 17, 05-220 Zielonka
Tel. (22) 771 00 87
Fax (22) 771 80 38
»

Opolskie

Wrocławska 5, 48-100 Głubczyce
Tel. 508-296-937
»
ul.Stanisława Wyspiańskiego 23, 47-206 Kędzierzyn-Koźle
Tel. (77) 482 16 10
»
ul. Opolska 34, 47-100 Strzelce Opolskie
Tel. (77) 461 30 41
»

Podkarpackie

Zawada 6a, 39-200 Dębica
Tel. (14) 681 59 96
»
ul. Pruchnicka 5, 37-500 Jarosław
Tel. (16) 621 33 66
Fax (16) 621 33 66
»
ul. Kletówka 13, 38-400 Krosno
Tel. (13) 436 28 57
Fax (13) 436 28 57
»
Rzemieślnicza 15, 37-600 Lubaczów
Tel. (16) 6320076
»
ul. Przemysłowa 11, 35-105 Rzeszów
Tel. (17) 854 73 81
Fax (17) 852 60 28
»
Podkarpacka 37, 35-082 Rzeszów
Tel. (17) 871 37 22, 607 318 318
»

Podlaskie

ul. Mickiewicza 67, 16-070 Choroszcz
Tel. (85) 654 55 79
Fax (85) 732 35 24
»
Koperkowa 2, 15-523 Grabówka
Tel. 517193927
»
Piłsudskiego 19, 19-200 Grajewo
Tel. 530349617
»
Poznańska 152, 18-400 Łomża
WWW: http://
Tel. (86) 218 15 74
»
ul. Łąkowa 9, 16-500 Sejny
Tel. (87) 517 32 14
Fax (87) 517 32 14
»
ul. Kościuszki 131, 17-300 Siemiatycze
Tel. (85) 655 21 27
Fax (85) 655 21 27
»
ul. Sejneńska 36, 16-400 Suwałki
Tel. (87) 563-28-48
Fax (87) 566-43-4
»

Pomorskie

ul. Bytowska 21, 89-600 Chojnice
Tel. (52) 396 22 60
Fax (52) 396 22 61
»
ul. Cementowa 5-9, 80-298 Gdańsk
Tel. (58) 349 58 27
Fax (58) 712 83 14
»
ul. Hutnicza 24, 81-036 Gdynia
Tel. (58) 669 90 77
Fax (58) 669 90 70
»
ul. Kościerska 13, 83-300 Kartuzy
Tel. (58) 684 07 70
»
Kościerska Huta 46, 83-400 Kościerzyna
Tel. (58) 351 31 85
Fax (58) 712 83 02
»
ul. Długa 44, 82-500 Kwidzyn
Tel. (55) 620 02 10
Fax (58) 712 83 15
»
ul. Toruńska 21c, 82-500 Kwidzyn
Tel. (55) 279 19 91
Fax (55) 279 19 91
»
al. Wojska Polskiego 90A, 82-200 Malbork
Tel. (55) 273 01 13
Fax (55) 273 01 13
»
ul. Poprzeczna 7, 76-200 Słupsk
Tel. (59) 840 36 03
Fax (59) 840 23 60
»
ul. Zachodnia 1, 83-200 Starogard Gdański
Tel. (58) 563 90 34
Fax (58) 563 90 34
»

śląskie

ul. Straconki 115, 43-300 Bielsko-Biała
Tel. (33) 814 13 10
Fax (33) 814 13 10
»
ul. Wyzwolenia 22, 43-300 Bielsko-Biała
Tel. (33) 814 13 25
Fax (33) 821 98 10
»
Tel. (34) 373 62 17
»
ul. Tarnogórska 213, 44-105 Gliwice
Tel. (32) 270 05 78
Fax (32) 300 05 00
»
ul. Paderewskiego 96c, 42-300 Myszków
Tel. (34) 313 49 39
Fax (34) 313 49 39
»
Męczenników Oświęcimskich 2, 42-300 Pszczyna
Tel. 884-055-445
»
Komunalna 11, 47-400 Racibórz
Tel. 509-177-889
»
ul. Obwodowa 200, 42-600 Tarnowskie Góry
Tel. (32) 285 13 77
Fax (32) 285 45 20
»
ul. Oświęcimska 57, 43-100 Tychy
Tel. (32) 314 26 34
Fax (32) 314 26 34
»
Pszczyńska 46, 44-240 Żory
Tel. 724220224
»

świętokrzyskie

ul. Kielecka 19, 26-026 Bilcza
Tel. (41) 249 58 20
Fax (41) 249 58 21
»
Warszawska 263, 25-551 Kielce
Tel. 606489280
»
Polna 72b, 96-200 Końskie
Tel. 796507267
»
Jana Kilińskiego 29, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski
Tel. (41) 277 14 22
»
ul. Kolejowa 42, 28-200 Staszów
Tel. (15) 864 22 20
Fax (15) 864 22 20
»

Warmińsko-mazurskie

ul. Druska 16, 82-300 Elbląg
Tel. (55) 235 26 93
Fax (55) 235 26 93
»
Kazimierzowo 3a, 82-300 Elbląg
Tel. (55) 255 00 07
»
ul. Przytorowa 2, 19-500 Gołdap
Tel. (87) 615 13 70
Fax (87) 615 13 70
»
os. Nikutowo 2, 11-700 Mrągowo
Tel. (89) 741 69 44
Fax (89) 741 69 44
»
ul. Wojska Polskiego 5, 19-400 Olecko
Tel. (87) 520 01 20
Fax (87) 520 01 20
»
ul. Augustowska 42, 10-683 Olsztyn
Tel. (89) 526 04 77
Fax (89) 526 04 77
»
ul. Towarowa 11, 10-417 Olsztyn
Tel. (89) 533 25 55
Fax (89) 533 25 55
»

Wielkopolskie

Ruchu Oporu 2, 63-600 Kępno
Tel. 603326855
»
ul. Jana Pawła II 52, 62-510 Konin
Tel. 692186165
»
Gostyńska 56A, 64-000 Kościan
Tel. 693 341 838
Fax 765 155 48 26
»
Pelikan, ul. Zielona 28, 64-000 Kościan
Tel. 783 168 278
Fax 765 155 48 26
»
Krotoszyńska 74, 63-400 Lamki
Tel. 62 7334666
»
Święciechowska 49, 64-100 Leszno
Tel. (65) 529 37 28
Fax (65) 529 50 11
»
Tadeusza Kościuszki 34, 63-500 Ostrzeszów
Tel. 62 730 08 08
»
Przemysłowa 9, 64-920 Piła
Tel. (67) 213 00 52
»
ul. Ostrowska 454, 61-324 Poznań
Tel. (61) 872 60 26
Fax (61) 872 60 26
»

Zachodniopomorskie

ul. Mieszka I-go 15, 75-124 Koszalin
Tel. (94) 348 16 74
Fax (94) 348 16 75
»
ul. Obotrycka 14 E, 71-684 Szczecin
Tel. (91) 431 69 69
Fax (91) 431 69 69
»
ul. Pyrzycka 47-48, 70-807 Szczecin
Tel. (91) 461 50 29
Fax (91) 461 50 29
»
ul. Gdańska 8, 70-660 Szczecin
Tel. (91) 462 48 36
Fax (91) 462 48 36
»