Folie dachowe

Zobacz producentów z kategorii folie dachowe

Informacje

Dach powinien by nie tylko estetyczny i wytrzymały, ale przede wszystkim szczelny. Ma to ogromne znaczenie zarówno dla komfortu mieszkańców, jak i dla trwałości całej konstrukcji dachu. Doskonałym rozwiązaniem uszczelniającym są folie dachowe, które świetnie sprawdzą się na każdym rodzaju dachu. Folie dachowe są nowoczesną i bardziej trwałą alternatywą dla papy, która jeszcze do niedawna była najczęściej wybieranym materiałem uszczelniającym. Wykorzystywana była z powodzeniem zarówno na niewielkich dachach domów jednorodzinnych, jak i na wielkich powierzchniach dachowych. Była prosta w montażu, a dzięki swoim właściwościom gwarantowała stuprocentową szczelność pokrytej powierzchni. Niestety, właściwości uszczelniające papy maleją wraz z upływem czasu. Nie jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, z czasem staje się coraz bardziej sucha, a co za tym idzie – zaczyna pękać i kruszyć się. Jest więc oczywiste, że taki uszkodzony materiał przestaje być szczelny i konieczne jest położenie nowej warstwy papy.

Nowoczesne i trwałe rozwiązanie

W przypadku folii dachowych nie ma takiego problemu – raz położona zachowuje swoje pierwotne właściwości przez wiele lat. Co więcej – jest to rozwiązanie wyjątkowo lekkie, które sprawdzi się nie tylko na nowo powstających dachach, ale też wszędzie tam, gdzie bardzo ważna jest waga wszystkich elementów pokrycia dachowego. Folie dachowe są więc świetnym, ekonomicznym i trwałym rozwiązaniem na starych i mocno zniszczonych dachach. Praktycznie nic nie ważą, a doskonale spełniają swoje zadanie.

Lekkie i skuteczne na każdym dachu

Wybór na rynku folii dachowych jest naprawdę ogromny, dlatego zanim zdecydujemy się na kupno konkretnego produktu, musimy mieć sprecyzowane oczekiwania. Pod nazwą folie dachowe kryje się bowiem wiele produktów, z których każdy może mieć nieco inne właściwości i przeznaczenie. Folie można wybierać pod kątem rodzaju dachu, jego wielkości, a także funkcji, jaka mają pełnić. A mogą służyć ochronie zarówno pomieszczeń na poddaszu, jak i pokrycia dachowego i elementów konstrukcji więźby.

Folie wstępnego krycia

Pierwszą warstwą, jaka powinna znaleźć się na dachu jest folia wstępnego krycia. Rozkłada się ją bezpośrednio na krokwi, a dopiero na dobrze umocowanej warstwie przybija się łaty, do których będą później przymocowane dachówki. Do wyboru mamy folie wysokoparoprzepuszczalne i niskoparoprzepuszczalne, w zależności od tego, na jakim dachu będą położone i jaką mają mieć funkcje.

Folie niskoparoprzepuszczalne

Folie o niskiej paro przepuszczalności przeznaczone są na dachy pomieszczeń magazynowych, wolno stojących garaży czy budynków z nieużytkowym poddaszem. Przepuszczają one parę wodną w ilości, która nie przekracza 100 gramów na metr kwadratowy w ciągu doby. Nie sprawdzą się więc na poddaszach ocieplonych, które potrzebują intensywnego odpływu pary wodnej z pomieszczeń. Jednak na pozostałych dachach spełnią swoje funkcje idealnie. Folie niskoparoprzepuszczalne chronią bowiem przed wnikaniem pod pokrycie wody deszczowej czy śniegu.

Nie warto oszczędzać na jakości folii

Folie o niskiej paro przepuszczalności dość łatwo jest odróżnić od innych folii. Najczęściej są białe lub jasnoszare. Zbudowane są z trzech warstw – z wierzchu i od spodu jest płaska folia, a warstwę środkową stanowi siatka zbrojąca, wykonana z tworzywa sztucznego.

Folie niskoparoprzepuszczalne są najtańszym rodzajem folii, dlatego wielu inwestorów decyduje się na ich zakup, aby ograniczyć wydatki poniesione na położenie pokrycia dachowego. Kiepski wybór folii i wadliwy montaż to jednak prosta droga do powstawania wad konstrukcyjnych i zawilgocenia poddasza.

Niewskazane stosowanie na poddaszach użytkowych

Jedynym sposobem, aby folia o niskiej paroprzepuszczalności spełniła swoje zadanie na dachu ocieplonym, jest pozostawienie szczeliny wentylacyjnej między folią a warstwą ociepleniowa. Niestety, wielu inwestorów i wykonawców nie wie o tej zasadzie lub po prostu o niej zapomina. Źle wykonane pokrycie przypomni jednak o sobie niemal natychmiast, podczas jesiennych opadów deszczu czy zimowej śnieżycy. Folia o niskiej paroprzepuszczalności nie da rady odprowadzić całej wilgoci spod pokrycia dachowego – będzie się ona skraplała tuż pod powierzchnią. Trzeba też pamiętać, że wykonanie szczeliny wentylacyjnej jest mocno problemowe – zajmuje dużo czasu i wymaga naprawdę sporych umiejętności.

Skomplikowany dach utrudnia wykonanie szczeliny

Gdy dach ma skomplikowany kształt, wiele płaszczyzn lub ma lukarny, zapewnienie szczeliny wentylacyjnej na całej powierzchni graniczy z cudem. Jeśli chcemy, aby poddasze było dobrze wentylowane i przez wiele lat nie było problemów z odprowadzaniem wilgoci, dużo prostszym rozwiązaniem jest kupno droższej folii, ale o wyższej paroprzepuszczalności. W tym przypadku oszczędność na taniej folii i tak jest pozorna – koszty naprawy uszkodzonego przez wilgoć dachu są nieporównywalnie większe niż cena choćby najdroższej folii dachowej.

Folie wysokoparoprzepuszczalne

Jeśli poddasze w budynku jest zamieszkane, najlepiej sprawdzą się folie o wysokiej paroprzepuszczalności. Przepuszczają one parę wodną w ilości większej niż 700 gramów na metr kwadratowy w ciągu doby. Zapewniają prawidłową wentylację poddasza, dzięki czemu wilgoć nie osadza się na stropie i nie zagraża ani konstrukcji więźby, ani tym bardziej zdrowiu mieszkańców.

Jedna lub kilka warstw składowych

Folie o wysokiej paro przepuszczalności bardzo łatwo jest odróżnić od niskoparoprzepuszczalnych. Nie przypominają bowiem z wyglądu zwykłych folii – wyglądają jak tkanina lub sztywny karton. Wykonane są najczęściej z włókniny polipropylenowej oraz filmu funkcyjnego. Połączenie tych dwóch składników tworzy powierzchnię wytrzymałą, wodoszczelną i paroprzepuszczalną. Folie wysokoparoprzepuszczalne mogą być wykonane z jednej warstwy, dwóch lub trzech. Im więcej warstw, tym mają lepsze właściwości i, oczywiście, więcej kosztują. Dostępne są w różnych kolorach, w zależności od modelu i konkretnego producenta.

Ochrona konstrukcji dachu

Folie wysokoparoprzepuszczalne są przeznaczone na ocieplone poddasza, w których jedną z warstw na pokryciu dachowym jest termoizolacja. Podczas montażu nie ma potrzeby pozostawiania szczeliny wentylacyjnej – folia wysokoparoprzepuszczalne może stykać się z warstwą ociepleniowa. Gwarantuje odpływ wilgoci z połaci dachu, dzięki czemu wszystkie elementy konstrukcji dachowej są chronione przed negatywnymi skutkami działania wilgoci. Dzięki folii woda deszczowa ani śnieg nie mają szans na dostanie się do wnętrza dachu. Oczywiście pod warunkiem, że folia jest prawidłowo zamontowana

Zalety folii wstępnego krycia

Folie dachowe, zarówno wysokoparoprzepuszczalne, jak i te o niskiej paroprzepuszczalności mają wiele zalet, które sprawiają, że są coraz chętniej wybieranym materiałem do paroizolacji na budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej, gospodarczych czy magazynowych. Mają doskonały współczynnik ceny do jakości, dzięki czemu w perspektywie kilku czy kilkudziesięciu lat są inwestycją trafioną i opłacalną.

Odporne na temperaturę

Folie dachowe są niezwykle odporne zarówno na bardzo wysokie, jak i bardzo niskie temperatury. Nie zmieniają swoich właściwości w przedziale temperaturowym od -40 do 80 stopni Celsjusza. To znacząco ułatwia prace montażowe – można je wykonywać niemal o każdej porze roku, gdyż temperatura nie ma wpływu na skuteczność czy prawidłowość montażu. Folie dachowe będą odporne i wytrzymałe nawet po krótkotrwałym narażeniu na jeszcze wyższe temperatury. Co więcej – dzięki swoim właściwościom gwarantują ochronę przed wilgocią i prawidłową wentylację poddasza zarówno latem, gdy jest gorąco, jak i zimą, gdy słupek rtęci spadnie znacznie poniżej zera.

Odporne na promieniowanie słoneczne

Promieniowanie słoneczne jest jednym z najbardziej niszczących czynników, na jakie narażone są wszelkiego rodzaju pokrycia dachowe. Folie dachowe są odporne na promieniowanie UV, co jednak nie oznacza, że są niezniszczalne. Po położeniu na dachu folia będzie niezawodnie funkcjonować przez około 3 miesiące. Tyle czasu ma więc ekipa dekarska, aby położyć kolejne warstwy pokrycia dachowego. Najlepiej jest, gdy folia kładziona jest tuż przed zamontowaniem kolejnych warstw. Jeśli położymy folię, by chroniła poddasze przed wodą deszczową, a jednocześnie dalsze prace na dachu odłożymy na później (z braku czasu lub środków na kontynuowanie inwestycji), po upływie trzech miesięcy może być ona na tyle uszkodzona i pozbawiona pierwotnych właściwości, że konieczna będzie wymiana położonej warstwy na nową.

Wybierając folie dachowe w sklepie z materiałami budowlanymi warto zdawać sobie sprawę, że trzy miesiące wytrzymałości gwarantują jedynie renomowani producenci, których produkty odznaczają się najwyższa jakością wykonania. Tańsze folie mogą być, w celu zmniejszenia kosztów, produkowane bez dodatków stabilizujących i zwiększających odporność. Wtedy trwałość takiej folii skraca się do około miesiąca.

Wytrzymałe i trwałe

Dobrej jakości folie dachowe to gwarancja bezproblemowego funkcjonowania przez wiele lat. Folie produkowane są z myślą o potrzebach najbardziej wymagających inwestorów. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się inaczej, w rzeczywistości są bardzo wytrzymałe i odporne na obciążenia, rozciąganie, a nawet uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu nie tylko przetrwają na dachu przez wiele sezonów, ale nie są narażone na zniszczenia podczas montażu. Nawet ostre narzędzia dekarskie czy fragmenty materiałów dachowych nie powinny ich uszkodzić.

Ekonomiczne i lekkie

Folie dachowe, choć mogą się wydawać rozwiązaniem drogim, w rzeczywistości stanowią dużo tańszą alternatywę dla krycia papą i deskowania dachu. Są proste w montażu, dzięki czemu prace dachowe przebiegają dużo szybciej i sprawniej, a co za tym idzie – dużo mniej kosztują. Szeroki wybór folii dachowych to gwarancja, że każdy inwestor znajdzie coś na miarę swoich oczekiwań i możliwości finansowych. Warto przy tym podkreślić, że z pozoru droższe rozwiązania w dłuższej perspektywie mogą się okazać inwestycją opłacalną i jak najbardziej ekonomiczną.

Folie dachowe doskonale sprawdzą się na każdym rodzaju dachu. Nie ma dla nich praktycznie żadnych barier architektonicznych. Są szczególnie polecane do dachów, które czasy świetności mają już dawno za sobą. Ważą dużo mniej niż pokrycie z papy, dzięki czemu nie stanowią zagrożenia dla trwałości konstrukcji dachowej. Nawet niezbyt mocna więźba w żaden sposób nie odczuje położenia folii dachowej.

Prawidłowy montaż

Aby folia dachowa spełniała oczekiwania inwestorów, powinna być nie tylko właściwie dobrana, ale tez prawidłowo zamontowana. Zanim zabierzemy się za kładzenie folii na dachu, konieczne jest dokładne wymierzenie płaszczyzny. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w których folii zabraknie lub okaże się, że mamy jej o wiele za dużo i część materiału po prostu się zmarnuje lub zostanie odłożona na wszelki wypadek.

Naciągnięta, ale nie napięta

Montaż folii dachowych należy rozpocząć od ich rozwinięcia – trzeba zwrócić uwagę na górną i dolną powierzchnię, gdyż ma to ogromne znaczenie. Zawsze montujemy folię tak, aby warstwa z napisami producenta znajdowała się z wierzchu. Na początku rozkładamy pas folii na dole wzdłuż okapu. Całość przytwierdza się do pokrycia za pomocą dużych gwoździ z szeroką główką lub specjalnych dekarskich zszywek. Folia powinna być naciągnięta, a jednocześnie nie może być zbyt napięta, gdyż wtedy dużo łatwiej o uszkodzenia mechaniczne czy powstające w wyniku działania czynników atmosferycznych.

Pamiętajmy o zakładkach

Folię układamy na zakładki o zróżnicowanej szerokości, w zależności od kąta nachylenia dachu. W przypadku dachów o niewielkim spadzie, zakładka powinna mieć około 20 cm szerokości. Natomiast jeśli nasz dach jest dość stromy, zakładka może mieć około 10-15 cm. Dobrym rozwiązaniem jest folia, która od spodu wyposażona jest w specjalne paski klejące, które znacznie ułatwiają montaż. Można też wykorzystać taśmę mocującą, która jest wykonana tak, by zagwarantować idealną szczelność w miejscu połączenia dwóch warstw. Co więcej – taśma doskonale sprawdzi się w przypadku, gdy folia ulegnie uszkodzeniu podczas prac dekarskich. Miejsce, w którym powstanie szczelina można bez problemu zakleić taśmą, bez konieczności zdejmowania już położonej folii. To znacznie ułatwia prace na dachu, a jednocześnie żadne uszkodzenie nie spowolni montażu.

Folie do paraizolacji

Oprócz folii dachowych wysoko i niskoparoprzepuszczalnych, równie ważne na dachu są folie paraizolacyjne. Montowane są one od strony poddasza, pod warstwą termoizolacyjną, którą mają chronić przed wnikaniem pary wodnej z wnętrza pomieszczenia. Paroizolacja od strony poddasza przykryta jest płytami gipsowo-kartonowymi, które najczęściej są wykorzystywane do zabudowy strychów, które mają służyć jako pomieszczenia użytkowe.

Zachowana szczelina wentylacyjna

Aby folia paroizolacyjna spełniała swoje zadanie w stu procentach, pomiędzy nią a płytami gipsowo-kartonowymi powinna znajdować się szczelina wentylacyjna. Jeśli zamontujemy płyty bezpośrednio na folii, nie spełni ona swojego zadania, a płyty będą narażone na działanie wilgoci – zaczną się odkształcać i pękać. Trzeba również pamiętać, aby szczególną uwagę poświęcić trudno dostępnym miejscom, czyli miejscom stylu różnych skosów lub przy lukarnach. Równie ważne jest położenie paraizolacji wokół okien połaciowych, które są narażone na działanie wilgoci.

Ochrona przed wilgocią

Dzięki foliom paraizolacyjnym wnętrze pomieszczenia jest chronione przed wilgocią, a co za tym idzie – przed powstawaniem pleśni i grzybów. Co więcej, folie chronią też konstrukcję więźby dachowej. Inwestorzy mają do wyboru kilka rodzajów folii paroizolacyjnych, które można dobrać indywidualnie do potrzeb konkretnego pomieszczenia. Najbardziej popularne i najtańsze, a jednocześnie niezwykle skuteczne są folie wykonane z polietylenu. Mogą być one białe lub żółte oraz dodatkowo zbrojone za pomocą siatki. Są bardzo łatwe w montażu, pod warunkiem, że będziemy pamiętać o wszystkich newralgicznych miejscach na poddaszu. Jeśli zależy nam na jak najlepszych parametrach izolacji cieplnej, warto wybrać folie do paraizolacji z aluminiowym ekranem. Są one wyposażone w dodatkową metalizowaną powłokę, która skutecznie odbija promieniowanie podczerwone. Jeśli na poddaszu planujemy urządzić kuchnię lub łazienkę, dobrym rozwiązaniem będzie wybór paraizolacji, która sprawdzi się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Najbardziej polecane są paraizolacje aktywne, które chłoną nadmiar wilgoci. Konieczne jest jednak ich zastosowanie w połączeniu z membranami dachowymi.

Właściwe akcesoria dodatkowe

Folie do paraizolacji, podobnie jak folie wstępnego krycia dostępne są wraz z akcesoriami dodatkowymi, jak różnego rodzaju taśmy, które ułatwiają prawidłowy montaż i zabezpieczają taśmę przed uszkodzeniami. Warto zawsze kupować folie wraz z elementami dodatkowymi pochodzącymi od jednego producenta. Dzięki temu montaż paraizolacji przebiegnie sprawnie i nie będziemy narażeni na żadne niemiłe niespodzianki podczas prac na poddaszu.

Producenci oferujący folie dachowe

Gdzie kupić? - lista punktów PHD

Dolnośląskie

Kamienna Droga 48, 67-200 Głogów
Tel. 723 575 752
»
Jakubowo Lubińskie 51B, 59-170 Jakubowo Lubińskie
Tel. 507 178 220
»
ul. Wrocławska 67, 58-506 Jelenia Góra
Tel. (75) 742 89 05
Fax (75) 742 89 05
»
ul. Objazdowa 18, 57-300 Kłodzko
Tel. (74) 865 63 69
Fax (74) 865 63 15
»
ul. Noworudzka 7, 57-300 Kłodzko
Tel. (74) 865 53 45
Fax (74) 867 38 77
»
M. Curie Skłodowskiej 97, 59-300 Lubin
Tel. 723 575 750
»
Cieśle 26, 56-400 Oleśnica
WWW: http://
Tel. 505145888
»
ul. Główna 52, 51-180 Psary
Tel. (71) 387 49 10
Fax (71) 387 84 49
»
ul. Kraszowicka 62, 58-100 Świdnica
Tel. (74) 853 55 91
Fax (74) 851 33 23
»
al. Brücknera 23, 51-411 Wrocław
Tel. (71) 325 10 35
Fax (71) 325 45 71
»
ul. Traktatowa 1, 54-425 Wrocław
Tel. (71) 356 40 01
Fax (71) 356 40 10
»
ul. Ziębicka 32, 50-507 Wrocław
Tel. (71) 336 60 85
Fax (71) 367 95 61
»

Kujawsko-pomorskie

Sikorskiego 8, 87-300 Brodnica
Tel. 601-169-615
»
Frydrychowo, 87-410 Kowalewo Pomorskie
Tel. (056) 684 20 27
Fax (056) 684 15 63
»
Kolonijna 2, 86-031 Osielsko
Tel. 603-233-242
»
Nieszawska 11-15, 87-100 Toruń
Tel. 601-665-233
»
Luba 1, 87-100 Toruń
Tel. 601 311 378
Fax (056) 610 65 00
»

Lubelskie

ul. Zamojska 92, Biłgoraj
Tel. (84) 687 98 20
Fax (84) 687 98 20
»
Barak 4a, 21-002 Jastków
Tel. (81) 502 20 82
Fax (81) 502 20 82
»
ul. Zemborzycka 57, Lublin
Tel. (81) 441 80 78
Fax (81) 441 80 78
»
ul. Średnia 29, 21-010 Łęczna
Tel. 696 906 821
»
ul. Pleszczyńskiego 1, 21-560 Międzyrzec Podlaski
Tel. 509343229
»
ul. Lubelska 59, Puławy
Tel. (81) 888 34 76
Fax (81) 888 34 76
»
Sikorskiego 68, 22-600 Tomaszów Lubelski
Tel. (84) 6647468
»

Lubuskie

ul. Husarska 35, 66-400 Gorzów Wielkopolski
Tel. (95) 725 09 99
Fax (95) 725 09 98wew.28
»
Młyńska 30, 66-200 Świebodzin
Tel. 533843030
»
Nowogródzka 74, 68-100 Żagań
Tel. (68) 377 07 77
»

łódzkie

Rokicińska 9c, 95-020 Kraszew
Tel. 885-456-457
»
Piaskowa 145, 97-200 Tomaszów Mazowiecki
Tel. 660950063
»
ul. Warszawska 40a, 98-300 Wieluń
Tel. (43) 843 33 33
Fax (43) 656 93 93
»
Łódzka 112, 98-220 Zduńska Wola
Tel. 603 300 353
»

Małopolskie

ul. Partyzantów 23, 32-700 Bochnia
Tel. (14) 614 64 47
Fax (14) 614 64 47
»
ul. Limanowska 26, 33-395 Chełmiec
Tel. (18) 440 47 47
»
ul. Nad Serafą 49, 30-864 Kraków
Tel. (12) 294 90 35
»
ul.Babińskiego 65, 30-393 Kraków
Tel. (12) 379 30 00
Fax (12) 379 30 07
»
ul.Krakowska 142, 33-100 Tarnów
Tel. (14) 633 17 18
Fax (14) 633 17 18
»
Gotowizna 2, 34-100 Wadowice
Tel. 33 873 24 59
»
Stachonie 2A, 34-500 Zakopane
Tel. 604051001
»

Mazowieckie

ul. Warszawska 85, 05-082 Babice Stare
Tel. 509 702 950
Fax (22) 213 92 47
»
Tel. (22) 723 80 20
»
al. Nadwiślańska 129, 05-420 Józefów
Tel. (22)789 52 17
Fax (22)789 52 17
»
ul. Kolejowa 135, 05-092 Łomianki
Tel. (22) 732 26 50 / 512 100 370
Fax (22) 732 26 51
»
ul. Warszawska 22, 05-300 Mińsk Mazowiecki
Tel. (25) 756 63 25
Fax (25) 757 81 14
»
ul. Kozienicka 94, 26-600 Radom
Tel. (48) 365 00 65
Fax (48) 365 00 65
»
Białki 94, 08-110 Siedlce
Tel. (25) 644 34 67
Fax (25) 644 34 67
»
ul. Kupientyńska 39B, 08-300 Sokołów Podlaski
Tel. 66588461
Fax (25) 787 25 15
»
ul. Trakt Brzeski 81, 05-077 Warszawa
Tel. (22) 773 34 95
Fax (22) 773 34 87
»
ul. Wał Miedzeszyński 406, 03-994 Warszawa
Tel. (22) 872 16 67
Fax (22) 872 16 65
»
ul. Puławska 487, 02-844 Warszawa
Tel. (22) 643 28 97
Fax (22) 644 45 99
»
Wolica Al. Katowicka 45, 05-830 Wolica
Tel. (22) 739 75 45
Fax (22) 739 75 47
»
ul. Stefana Wyszyńskiego 17, 05-220 Zielonka
Tel. (22) 771 00 87
Fax (22) 771 80 38
»

Opolskie

Wrocławska 5, 48-100 Głubczyce
Tel. 508-296-937
»
ul.Stanisława Wyspiańskiego 23, 47-206 Kędzierzyn-Koźle
Tel. (77) 482 16 10
»
ul. Opolska 34, 47-100 Strzelce Opolskie
Tel. (77) 461 30 41
»

Podkarpackie

Zawada 6a, 39-200 Dębica
Tel. (14) 681 59 96
»
ul. Pruchnicka 5, 37-500 Jarosław
Tel. (16) 621 33 66
Fax (16) 621 33 66
»
ul. Kletówka 13, 38-400 Krosno
Tel. (13) 436 28 57
Fax (13) 436 28 57
»
Rzemieślnicza 15, 37-600 Lubaczów
Tel. (16) 6320076
»
ul. Przemysłowa 11, 35-105 Rzeszów
Tel. (17) 854 73 81
Fax (17) 852 60 28
»
Podkarpacka 37, 35-082 Rzeszów
Tel. (17) 871 37 22, 607 318 318
»

Podlaskie

ul. Mickiewicza 67, 16-070 Choroszcz
Tel. (85) 654 55 79
Fax (85) 732 35 24
»
Koperkowa 2, 15-523 Grabówka
Tel. 517193927
»
Piłsudskiego 19, 19-200 Grajewo
Tel. 530349617
»
Poznańska 152, 18-400 Łomża
WWW: http://
Tel. (86) 218 15 74
»
ul. Łąkowa 9, 16-500 Sejny
Tel. (87) 517 32 14
Fax (87) 517 32 14
»
ul. Kościuszki 131, 17-300 Siemiatycze
Tel. (85) 655 21 27
Fax (85) 655 21 27
»
ul. Sejneńska 36, 16-400 Suwałki
Tel. (87) 563-28-48
Fax (87) 566-43-4
»

Pomorskie

ul. Bytowska 21, 89-600 Chojnice
Tel. (52) 396 22 60
Fax (52) 396 22 61
»
ul. Cementowa 5-9, 80-298 Gdańsk
Tel. (58) 349 58 27
Fax (58) 712 83 14
»
ul. Hutnicza 24, 81-036 Gdynia
Tel. (58) 669 90 77
Fax (58) 669 90 70
»
ul. Kościerska 13, 83-300 Kartuzy
Tel. (58) 684 07 70
»
Kościerska Huta 46, 83-400 Kościerzyna
Tel. (58) 351 31 85
Fax (58) 712 83 02
»
ul. Długa 44, 82-500 Kwidzyn
Tel. (55) 620 02 10
Fax (58) 712 83 15
»
ul. Toruńska 21c, 82-500 Kwidzyn
Tel. (55) 279 19 91
Fax (55) 279 19 91
»
al. Wojska Polskiego 90A, 82-200 Malbork
Tel. (55) 273 01 13
Fax (55) 273 01 13
»
ul. Poprzeczna 7, 76-200 Słupsk
Tel. (59) 840 36 03
Fax (59) 840 23 60
»
ul. Zachodnia 1, 83-200 Starogard Gdański
Tel. (58) 563 90 34
Fax (58) 563 90 34
»

śląskie

ul. Straconki 115, 43-300 Bielsko-Biała
Tel. (33) 814 13 10
Fax (33) 814 13 10
»
ul. Wyzwolenia 22, 43-300 Bielsko-Biała
Tel. (33) 814 13 25
Fax (33) 821 98 10
»
Tel. (34) 373 62 17
»
ul. Tarnogórska 213, 44-105 Gliwice
Tel. (32) 270 05 78
Fax (32) 300 05 00
»
ul. Paderewskiego 96c, 42-300 Myszków
Tel. (34) 313 49 39
Fax (34) 313 49 39
»
Męczenników Oświęcimskich 2, 42-300 Pszczyna
Tel. 884-055-445
»
Komunalna 11, 47-400 Racibórz
Tel. 509-177-889
»
ul. Obwodowa 200, 42-600 Tarnowskie Góry
Tel. (32) 285 13 77
Fax (32) 285 45 20
»
ul. Oświęcimska 57, 43-100 Tychy
Tel. (32) 314 26 34
Fax (32) 314 26 34
»
Pszczyńska 46, 44-240 Żory
Tel. 724220224
»

świętokrzyskie

ul. Kielecka 19, 26-026 Bilcza
Tel. (41) 249 58 20
Fax (41) 249 58 21
»
Warszawska 263, 25-551 Kielce
Tel. 606489280
»
Polna 72b, 96-200 Końskie
Tel. 796507267
»
Jana Kilińskiego 29, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski
Tel. (41) 277 14 22
»
ul. Kolejowa 42, 28-200 Staszów
Tel. (15) 864 22 20
Fax (15) 864 22 20
»

Warmińsko-mazurskie

ul. Druska 16, 82-300 Elbląg
Tel. (55) 235 26 93
Fax (55) 235 26 93
»
Kazimierzowo 3a, 82-300 Elbląg
Tel. (55) 255 00 07
»
ul. Przytorowa 2, 19-500 Gołdap
Tel. (87) 615 13 70
Fax (87) 615 13 70
»
os. Nikutowo 2, 11-700 Mrągowo
Tel. (89) 741 69 44
Fax (89) 741 69 44
»
ul. Wojska Polskiego 5, 19-400 Olecko
Tel. (87) 520 01 20
Fax (87) 520 01 20
»
ul. Augustowska 42, 10-683 Olsztyn
Tel. (89) 526 04 77
Fax (89) 526 04 77
»
ul. Towarowa 11, 10-417 Olsztyn
Tel. (89) 533 25 55
Fax (89) 533 25 55
»

Wielkopolskie

Ruchu Oporu 2, 63-600 Kępno
Tel. 603326855
»
ul. Jana Pawła II 52, 62-510 Konin
Tel. 692186165
»
Gostyńska 56A, 64-000 Kościan
Tel. 693 341 838
Fax 765 155 48 26
»
Pelikan, ul. Zielona 28, 64-000 Kościan
Tel. 783 168 278
Fax 765 155 48 26
»
Krotoszyńska 74, 63-400 Lamki
Tel. 62 7334666
»
Święciechowska 49, 64-100 Leszno
Tel. (65) 529 37 28
Fax (65) 529 50 11
»
Tadeusza Kościuszki 34, 63-500 Ostrzeszów
Tel. 62 730 08 08
»
Przemysłowa 9, 64-920 Piła
Tel. (67) 213 00 52
»
ul. Ostrowska 454, 61-324 Poznań
Tel. (61) 872 60 26
Fax (61) 872 60 26
»

Zachodniopomorskie

ul. Mieszka I-go 15, 75-124 Koszalin
Tel. (94) 348 16 74
Fax (94) 348 16 75
»
ul. Obotrycka 14 E, 71-684 Szczecin
Tel. (91) 431 69 69
Fax (91) 431 69 69
»
ul. Pyrzycka 47-48, 70-807 Szczecin
Tel. (91) 461 50 29
Fax (91) 461 50 29
»
ul. Gdańska 8, 70-660 Szczecin
Tel. (91) 462 48 36
Fax (91) 462 48 36
»