Dachówki cementowe

Zobacz producentów z kategorii dachówki cementowe

Informacje

Wybór materiałów służących do pokrycia dachu jest ogromny, jednak nadal największym zainteresowaniem cieszą się tradycyjne dachówki. Podczas gdy jedni inwestorzy decydują się na klasyczną ceramikę, inni chętnie kładą na dachach dachówki cementowe.

Osoby, które cenią klasykę i elegancki wygląd, zwykle stają przed wyborem: dachówki ceramiczne czy cementowe? Każda z opcji ma sporo zalet, jednak dachówki cementowe są w tej alternatywie wyborem tańszym. Pokrycie dachowe wykonane z dachówek cementowych może być nawet o 30 procent tańsze niż gdybyśmy wybrali dachówki ceramiczne.

Różnica w cenie ma swoje źródło w zróżnicowanych kosztach produkcji, co jednak nie ma przełożenia na różnice w jakości. Oszczędność będzie tym większa, im większą powierzchnię dachu mamy do pokrycia. Choć dachówki cementowe są prawie o jedną trzecią tańsze od ceramicznych, estetyka, trwałość i prostota montażu są w przypadku jednych i drugich porównywalne. Co więcej – dachówki cementowe położone na dachu są praktycznie nie do odróżnienia od dachówek ceramicznych. Choć jest to pokrycie zdecydowanie młodsze, jego zalety doceniają kolejne pokolenia inwestorów.

Technologia wytwarzania

Dachówki cementowe z powodzeniem sprawdzą się na każdym rodzaju dachu, bez względu na stylistykę czy styl architektoniczny. Doskonale się prezentują i sprawiają, że dom idealnie komponuje się z otoczeniem. Choć na pierwszy rzut oka dachówki cementowe w niczym nie różnią się od ceramicznych, w rzeczywistości różnice zaczynają się już na etapie produkcji. Ceramika jest wypalana, a cement schnie w specjalnych suszarniach.

Dobra masa kwarcowa

Dachówki cementowe nie są wytwarzane z gliny, a z masy betonowej wykonywanej z mieszaniny wody, piasku kwarcowego, cementu z niską zawartością wapnia oraz różnego rodzaju barwników, od których zależy ostateczny kolor dachówki. Głównym składnikiem masy jest kwarc, którego powinno być co najmniej 85 procent. Mieszanina musi być tak rozrobiona, by nie miała żadnych, nawet drobnych grudek – po to, by dachówki były jednolicie gładkie. Im lepsza mieszanka, tym lepszej jakości będą z niej dachówki. Oczywiście, za tym idzie także wyższa cena. Jednak kupując takie dachówki możemy mieć pewność, że inwestujemy w dobrą jakość.

Prawdziwa trwałość betonu

Masę betonową do wyrobu dachówek cementowych wytłacza się na specjalnej folii aluminiowej, formuje i wycina poszczególne dachówki. Są one wyjątkowo wytrzymałe i trwałe. Warto przy tym zauważyć, że z takiej samej masy betonowej, ale bez dodawania środków barwiących, wytwarza się inne elementy konstrukcji budynku, między innymi bloczki fundamentowe. Skoro ich zadaniem jest utrzymywanie całej konstrukcji budynku, można sobie wyobrazić, jak dobrze taki sam materiał sprawdzi się na dachu jako pokrycie.

Trójwarstwowa siła i precyzja

Szczegółowe parametry dachówek cementowych są uzależnione od sposobu dozowania poszczególnych ich składników. Bardzo wytrzymałe są szczególnie te, które produkuje się w systemie trójwarstwowym. Spodnią warstwą jest wytrzymały, mocny beton. Na niego nakłada się kolorową warstwę drobnoziarnistą, która wyrównuje ewentualne nierówności powierzchni betonu, a jednocześnie chroni przed wilgocią i mrozem. Ostatnia, trzecia warstwa to dwa razy nakładany akryl, który dopełnia całości. Tak wytwarzana dachówka cementowa to gwarancja najwyższej trwałości połączonej z wysoką estetyką. Warto zwracać na to uwagę podczas zakupów w składzie budowlanym – nie patrzmy tylko na wygląd, ale też sprawdzajmy skład produktu i technologię jego wytwarzania.

Zalety cementu na dachu

Dachówki cementowe mają sporo zalet, spośród których na pierwszy plan wysuwa się ich wytrzymałość i trwałość. Co więcej, są one wykonane wyłącznie z materiałów naturalnych, bez dodatku jakichkolwiek sztucznych składników. Dzięki temu inwestorzy mogą być pewni, że pokrycie dachowe nie stanowi żadnego zagrożenia dla użytkowników budynku. Dachówki cementowe jako pokrycie dachowe sprawdzą się w każdych warunkach, bez względu na pogodę. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych, takich jak słońce, wiatr, wilgoć, woda deszczowa czy opady śniegu. Nie łamią się i nie kruszą nawet pod wpływem mocnego nacisku.

Intensywna barwa przez lata

Decydując się na dachówki cementowe nie musimy obawiać się, że nie dopasujemy barwy pokrycia do kolorystyki całego budynku. Wybór barw jest porównywalny do tego, jaki mamy w przypadku dachówek ceramicznych. Dachówki cementowe barwione są na etapie tworzenia masy betonowej za pomocą dodawania barwników. Można też wykonać dachówki w naturalnym kolorze, a następnie pomalować je farbami akrylowymi. Akryl jest równie wytrzymały i trwały, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że z biegiem lat dachówki wyblakną i stracą swoją pierwotną, mocną barwę. W gamie cementowych dachówek Euronit znajdują się produkty pokryte warstwą ochronną Duratop, która zapewnia dobry wygląd pokrycia przez lata.

Kolory do wyboru

Szeroki wybór kolorów dachówek cementowych sprawia, że bez problemu można dobrać taki kolor pokrycia, jaki nam się podoba i jaki pasuje do stylistyki budynku i całej posesji. Bez problemu dopasujemy czerwoną dachówkę do posesji klasycznych, a także niespotykane na dachach kolory, które aktualnie są wykorzystywane w budownictwie nowoczesnym. Co więcej – nie trzeba się obawiać, że z biegiem lat dach wyblaknie i straci swój pierwotny, nieskazitelny wygląd.

Kształt na każdy dach

Poszukując idealnego pokrycia dachowego inwestorzy zwracają uwagę nie tylko na jego wytrzymałość i kolorystykę, ale też na jego kształt. W przypadku dachówek cementowych nie musimy się obawiać – dostępne są w kilku takich samych kształtach, jak dachówki ceramiczne. Najchętniej wybierane są dachówki rzymskie, esówki i karpiówki, które – choć są zupełnie inaczej wykonywane – wyglądają niemal tak samo jak dachówki ceramiczne. Gdy położymy je na dachu, zapewne nikt nie zauważy, że zamiast dachówek ceramicznych mamy na pokryciu dachówki cementowe.

Płaskie dachówki na nowoczesne dachy

Niestety, liczba kształtów dachówek cementowych jest bardziej ograniczona niż w przypadku ceramicznych. Ma to związek z tym, że beton jest materiałem mniej plastycznym i podatnym na formowanie niż glina. Niektórzy producenci pokryć cementowych oferują tylko jeden kształt, za to dostępny w kilku kolorach. Są też jednak producenci, którzy oferują kilka wzorów – wtedy inwestorzy mogą tak dobrać kształt dachówki, by jak najlepiej wpasował się w stylistykę pokrycia dachowego. Oprócz klasycznych esówek czy karpiówek, w składach budowlanych możemy spotkać też nowoczesne, całkiem płaskie dachówki. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie, tworząc jednolitą, gładką i efektownie wyglądającą powierzchnię.

Idealny odpływ wody

Płaskie dachówki, choć gołym okiem wydają się całkowicie gładkie, mają jednak wzdłużne rąbki, a czasem też zapory wodne – są to rozwiązania, dzięki którym woda deszczowa czy pośniegowa sprawnie odpływa z powierzchni dachu i nie zalega na dachówkach. Nie ma więc obaw, że efektowne gładkie pokrycie będzie mało praktyczne i nie ochroni wewnętrznych części konstrukcji dachu przed wilgocią i wodą. Dachówki płaskie dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, można więc dopasować je do indywidualnych potrzeb budynku i jego mieszkańców.

Systemy dla dachówek cementowych

Decydując się na dachówki cementowe, nie musimy obawiać się, że trzeba będzie dopasowywać do nich dachówki systemowe wykonywane w innej technologii. Większość producentów pokryć cementowych zapewnia swoim klientom nie tylko szeroki wybór zwykłych dachówek, ale też sporą ofertę dachówek systemowych – bocznych, kalenicowych, pulpitowych, dachówek wentylacyjnych czy gąsiorów. Są one dostępne w takich samych wersjach kolorystycznych, jak zwykłe dachówki. Nie ma więc obaw, że będą one różniły się kolorystyka czy sposobem wykonania. Jeśli wybierzemy wszystkie dachówki (zarówno zwykłe, jak i systemowe) od jednego producenta, możemy mieć pewność, że pokrycie dachowe będzie jednolite, eleganckie i solidnie wykonane.

Planowanie pokrycia

Inwestorzy, którzy decydują się na cementowe pokrycie dachowe, muszą jednak zdawać sobie sprawę, że jest to rozwiązanie należące do najcięższych. Cement waży bowiem dużo więcej niż klasyczna ceramika. Dachówki cementowe nie zawsze są więc rozwiązaniem najlepszym i najbardziej efektywnym. Za każdym razem trzeba brać pod uwagę ciężar wszystkich dachówek i wytrzymałość konstrukcji dachu.

Waga ma znaczenie

W przypadku budynków, które dopiero są projektowane lub na etapie budowy, problem nie jest duży, bo wszystko można przewidzieć. Wystarczy odpowiednio zaplanować konstrukcję pokrycia i uwzględnić ciężar cementowego pokrycia. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek, gdy po kilku latach użytkowania dachu okaże się, że zbyt ciężkie dachówki znacznie zaszkodziły dachowi.

Sprawdź wytrzymałość więźby

Jeśli planujemy wymienić pokrycie dachowe w budynku użytkowanym już od jakiegoś czasu, warto sprawdzić, czy więźba dachowa wytrzyma dodatkowe obciążenia. Gdy okaże się, że jednak nie, trzeba rozważyć inny rodzaj pokrycia lub przeprowadzić prace remontowe i tak wzmocnić konstrukcję więźby, by wytrzymała ciężar dachówek cementowych. Pamiętajmy, że obciążenia mogą być naprawdę spore. Dachówki wykonane z cementu, choć wyglądają tak samo, jak ceramiczne, są w rzeczywistości naprawdę ciężkie. Metr kwadratowy pokrycia może ważyć nawet około 40 kilogramów. Okazuje się jednak, że dachówki ceramiczne są sporo cięższe – w ich przypadku metr kwadratowy może ważyć nawet 70 kilogramów. Jak widać, choć dachówki ceramiczne wydają się ciężkie, w rzeczywistości są, jak widać, niemal o połowę lżejsze niż tradycyjne ceramiczne pokrycie.

Spore widełki nachylenia

Specjaliści podkreślają, że dachówki cementowe wymagają nie tylko solidnego dachu, ale też właściwego kąta nachylenia. Jednak widełki wyrażające odpowiedni kąt nachylenia są dużo szersze niż w przypadku dachówek ceramicznych. Te drugie najlepiej sprawdzają się na dachach o kącie nachylenia od 15 do 45 stopni. Tymczasem dachówki cementowe można kłaść na dachach nachylonych od 20 do 60 stopni. Pole do popisu dla dekarzy i inwestorów jest więc sporo większe. Na stromych dachach, gdzie dachówki ceramiczne są niewskazane, z powodzeniem można kłaść dachówki cementowe.

Kilkadziesiąt lat trwałości

Kolejną zaletą dachówek cementowych jest ich wyjątkowa trwałość. Z reguły większość producentów zapewnia o kilkudziesięcioletniej trwałości. Niektóre produkty mają nawet 70 lat trwałości. Jeśli jednak chcemy, aby rzeczywiście pokrycie dachowe z dachówek cementowych przetrwało kilkadziesiąt lat, powinniśmy zainwestować w najlepsze i renomowane produkty. Ważna jest nie tylko marka dachówki, ale też jej skład mineralny. Muszą to być najlepsze surowce: piasek z bardzo dużą zawartością kwarcu oraz doskonałej jakości farby, które na dachówce stanowią powłokę nie do zdarcia.

Montaż dachówek cementowych

Dachówki cementowe są nieco większe od dachówek ceramicznych. Ich standardowe rozmiary to: 42 centymetry długości oraz 33 centymetry szerokości. Jest więc oczywiste, że na taką samą powierzchnię dachu potrzeba mniej dachówek cementowych niż ceramicznych. Co więcej – także ich montaż przebiega sprawniej i szybciej. Na jednym metrze kwadratowym połaci dachu wystarczy położyć dziesięć dachówek, by pokrycie było eleganckie, gładkie i szczelne. Nie ma tez problemu w obliczaniu ilości potrzebnych dachówek – wystarczy powierzchnię dachu w metrach kwadratowych podzielić przez dziesięć.

Bez obaw o pogodę

Trwałość dachówek cementowych można zauważyć szczególnie podczas niekorzystnej pogody. Beton jest wyjątkowo gładki i nie ma mikroporów, przez które mogłyby do wnętrza dachówki wnikać zanieczyszczenia czy wilgoć. Dachówki cementowe chronią wewnętrzne elementy pokrycia przed wodą deszczową, śniegiem i mrozem. Nie pękają nawet podczas wyjątkowo mroźnych zim, niestraszny im też silny deszcz i grad. Jeśli dodatkowo dachówka cementowa pokryta jest ochronną powłoką, dach będzie chroniony także przed kwaśnymi deszczami, mchem i porostami, które nie tylko nieestetycznie wyglądają na pokryciu, ale też prowadzą do stopniowego obniżania trwałości dachówek.

Można zsuwać i rozsuwać

Montaż dachówek cementowych jest niemal taki sam, jak w przypadku dachówek ceramicznych. Dachówki są wyposażone w specjalne zakładki i boczne zamki. Można je w pewnym zakresie przysuwać do siebie i odsuwać, dzięki czemu można zminimalizować straty dachówek lub wypełnić ewentualne niewielkie braki. Jeśli dobrze obliczymy liczbę dachówek potrzebnych do pokrycia wszystkich połaci dachu, nie będzie potrzebne ani dokupowanie dodatkowych sztuk, ani magazynowanie tych, które zostały w nadmiarze po pokryciu całego dachu.

Dbałość o cementowy dach

Aby dachówki cementowe przez wiele lat stanowiły jednolite, estetyczne i wytrzymałe pokrycie, powinniśmy zadbać nie tylko o ich prawidłowy montaż, ale też o późniejszą konserwację. Przede wszystkim, warto robić regularny przegląd dachówek po zimie – właśnie wtedy pojawiają się uszkodzenia, których w inne pory roku nie widać. Dachówki cementowe, choć wytrzymałe i solidne, mogą ulegać zniszczeniom, jeśli są źle zamontowane. Dlatego też nawet wtedy, gdy świeżo położone pokrycie prezentuje się rewelacyjnie, warto je co kilka miesięcy oglądać, by namierzyć ewentualne usterki.

Powleczone mniej się brudzą

Dachówki cementowe mogą też brudzić się pod wpływem deszczu i kurzu. Najbardziej narażone na zabrudzenia są, oczywiście, te dachówki, które nie są pokryte specjalnymi powłokami. Jeśli więc chcemy mieć czyste i estetyczne pokrycie, warto już na etapie wyboru dachówek zdecydować się na takie, które na etapie produkcji zostały pokryte ochronną powłoką.

Namierz przyczyny zabrudzeń

Czasem jednak najlepsza ochrona nie wystarcza i dachówki ulegają zabrudzeniom, a na ich powierzchni rozwijają się mchy, porosty i inne ekspansywne rośliny. Można je namierzyć gołym okiem – pokrycie dachowe traci swój pierwotny kolor, a na dachówkach pojawia się nieładny zielony nalot. Jeśli budynek stoi po wysokimi drzewami, na dachu mogą też gromadzić się spadające liście, które zalegając na dachówkach zaczynają gnić i stopniowo uszkadzać gładką powierzchnie pokrycia.

Najpierw środkiem, potem karcherem

Czyszczenie dachu powinno być różne w zależności od tego, jaka jest przyczyna zabrudzenia. Jeśli dachówki cementowe są zanieczyszczone z powodu negatywnego działania kwaśnych deszczy czy innych mechanicznych uszkodzeń, warto zastosować na powierzchni dachu płyny zmiękczające. Jeśli natomiast na dachu rozwijają się porosty i mchy, konieczne będzie zastosowanie skutecznego preparatu biobójczego. Oba preparaty należy następnie zmyć wodą pod dość dużym ciśnieniem. Takiego zabiegu raczej nie należy wykonywać samodzielnie – nawet niewłaściwe użycie karchera może doprowadzić do sporych uszkodzeń na dachu. Warto natomiast skorzystać z usług firm, które specjalizują się w czyszczeniu dachów.

Po czyszczeniu zaimpregnuj

Jeśli dachówki cementowe pierwotnie prezentowały się bez zarzutu, a po kilku sezonach konieczne było ich czyszczenie, warto rozważyć impregnację całego pokrycia dachowego. Impregnat nakłada się natryskowo tak, by idealnie pokrył wszystkie powierzchnie dachu. Dachówki cementowe odzyskają swój pierwotny blask, co więcej – będą dużo bardziej odporne na wszelkie czynniki niszczące.

Producenci oferujący dachówki cementowe

Gdzie kupić? - lista punktów PHD

Dolnośląskie

ul. Objazdowa 18, 57-300 Kłodzko
Tel. (74) 865 63 69
Fax (74) 865 63 15
»
Cieśle 26, 56-400 Oleśnica
WWW: http://
Tel. 505145888
»
ul. Główna 52, 51-180 Psary
Tel. (71) 387 49 10
Fax (71) 387 84 49
»
al. Brücknera 23, 51-411 Wrocław
Tel. (71) 325 10 35
Fax (71) 325 45 71
»

Kujawsko-pomorskie

Sikorskiego 8, 87-300 Brodnica
Tel. 601-169-615
»
Frydrychowo, 87-410 Kowalewo Pomorskie
Tel. (056) 684 20 27
Fax (056) 684 15 63
»
Kolonijna 2, 86-031 Osielsko
Tel. 603-233-242
»
Nieszawska 11-15, 87-100 Toruń
Tel. 601-665-233
»
Luba 1, 87-100 Toruń
Tel. 601 311 378
Fax (056) 610 65 00
»

Lubelskie

ul. Zamojska 92, Biłgoraj
Tel. (84) 687 98 20
Fax (84) 687 98 20
»
Barak 4a, 21-002 Jastków
Tel. (81) 502 20 82
Fax (81) 502 20 82
»
ul. Zemborzycka 57, Lublin
Tel. (81) 441 80 78
Fax (81) 441 80 78
»
ul. Średnia 29, 21-010 Łęczna
Tel. 696 906 821
»
ul. Pleszczyńskiego 1, 21-560 Międzyrzec Podlaski
Tel. 509343229
»
ul. Lubelska 59, Puławy
Tel. (81) 888 34 76
Fax (81) 888 34 76
»
Sikorskiego 68, 22-600 Tomaszów Lubelski
Tel. (84) 6647468
»

Lubuskie

ul. Husarska 35, 66-400 Gorzów Wielkopolski
Tel. (95) 725 09 99
Fax (95) 725 09 98wew.28
»
Młyńska 30, 66-200 Świebodzin
Tel. 533843030
»
Nowogródzka 74, 68-100 Żagań
Tel. (68) 377 07 77
»

łódzkie

Rokicińska 9c, 95-020 Kraszew
Tel. 885-456-457
»
Piaskowa 145, 97-200 Tomaszów Mazowiecki
Tel. 660950063
»
ul. Warszawska 40a, 98-300 Wieluń
Tel. (43) 843 33 33
Fax (43) 656 93 93
»
Łódzka 112, 98-220 Zduńska Wola
Tel. 603 300 353
»

Małopolskie

ul. Limanowska 26, 33-395 Chełmiec
Tel. (18) 440 47 47
»
ul. Nad Serafą 49, 30-864 Kraków
Tel. (12) 294 90 35
»
ul.Babińskiego 65, 30-393 Kraków
Tel. (12) 379 30 00
Fax (12) 379 30 07
»
ul.Krakowska 142, 33-100 Tarnów
Tel. (14) 633 17 18
Fax (14) 633 17 18
»
Gotowizna 2, 34-100 Wadowice
Tel. 33 873 24 59
»

Mazowieckie

ul. Warszawska 85, 05-082 Babice Stare
Tel. 509 702 950
Fax (22) 213 92 47
»
Tel. (22) 723 80 20
»
al. Nadwiślańska 129, 05-420 Józefów
Tel. (22)789 52 17
Fax (22)789 52 17
»
ul. Kolejowa 135, 05-092 Łomianki
Tel. (22) 732 26 50 / 512 100 370
Fax (22) 732 26 51
»
ul. Warszawska 22, 05-300 Mińsk Mazowiecki
Tel. (25) 756 63 25
Fax (25) 757 81 14
»
ul. Kozienicka 94, 26-600 Radom
Tel. (48) 365 00 65
Fax (48) 365 00 65
»
Białki 94, 08-110 Siedlce
Tel. (25) 644 34 67
Fax (25) 644 34 67
»
ul. Kupientyńska 39B, 08-300 Sokołów Podlaski
Tel. 66588461
Fax (25) 787 25 15
»
ul. Płochocińska (wiazd od ul. Kobiałka), 03-044 Warszawa
Tel. (22) 814 00 13, kom. 506 107 228
»
ul. Trakt Brzeski 81, 05-077 Warszawa
Tel. (22) 773 34 95
Fax (22) 773 34 87
»
ul. Wał Miedzeszyński 406, 03-994 Warszawa
Tel. (22) 872 16 67
Fax (22) 872 16 65
»
ul. Puławska 487, 02-844 Warszawa
Tel. (22) 643 28 97
Fax (22) 644 45 99
»
Wolica Al. Katowicka 45, 05-830 Wolica
Tel. (22) 739 75 45
Fax (22) 739 75 47
»
ul. Stefana Wyszyńskiego 17, 05-220 Zielonka
Tel. (22) 771 00 87
Fax (22) 771 80 38
»

Opolskie

Wrocławska 5, 48-100 Głubczyce
Tel. 508-296-937
»

Podkarpackie

ul. Pruchnicka 5, 37-500 Jarosław
Tel. (16) 621 33 66
Fax (16) 621 33 66
»
ul. Kletówka 13, 38-400 Krosno
Tel. (13) 436 28 57
Fax (13) 436 28 57
»
Rzemieślnicza 15, 37-600 Lubaczów
Tel. (16) 6320076
»
ul. Przemysłowa 11, 35-105 Rzeszów
Tel. (17) 854 73 81
Fax (17) 852 60 28
»

Podlaskie

Koperkowa 2, 15-523 Grabówka
Tel. 517193927
»
Piłsudskiego 19, 19-200 Grajewo
Tel. 530349617
»
Poznańska 152, 18-400 Łomża
WWW: http://
Tel. (86) 218 15 74
»

Pomorskie

ul. Bytowska 21, 89-600 Chojnice
Tel. (52) 396 22 60
Fax (52) 396 22 61
»
ul. Cementowa 5-9, 80-298 Gdańsk
Tel. (58) 349 58 27
Fax (58) 712 83 14
»
ul. Hutnicza 24, 81-036 Gdynia
Tel. (58) 669 90 77
Fax (58) 669 90 70
»
ul. Kościerska 13, 83-300 Kartuzy
Tel. (58) 684 07 70
»
Kościerska Huta 46, 83-400 Kościerzyna
Tel. (58) 351 31 85
Fax (58) 712 83 02
»
ul. Długa 44, 82-500 Kwidzyn
Tel. (55) 620 02 10
Fax (58) 712 83 15
»
ul. Toruńska 21c, 82-500 Kwidzyn
Tel. (55) 279 19 91
Fax (55) 279 19 91
»
al. Wojska Polskiego 90A, 82-200 Malbork
Tel. (55) 273 01 13
Fax (55) 273 01 13
»
ul. Poprzeczna 7, 76-200 Słupsk
Tel. (59) 840 36 03
Fax (59) 840 23 60
»
ul. Zachodnia 1, 83-200 Starogard Gdański
Tel. (58) 563 90 34
Fax (58) 563 90 34
»

śląskie

Tel. (34) 373 62 17
»
ul. Tarnogórska 213, 44-105 Gliwice
Tel. (32) 270 05 78
Fax (32) 300 05 00
»
ul. Paderewskiego 96c, 42-300 Myszków
Tel. (34) 313 49 39
Fax (34) 313 49 39
»
Męczenników Oświęcimskich 2, 42-300 Pszczyna
Tel. 884-055-445
»
Komunalna 11, 47-400 Racibórz
Tel. 509-177-889
»
ul. Oświęcimska 57, 43-100 Tychy
Tel. (32) 314 26 34
Fax (32) 314 26 34
»
Pszczyńska 46, 44-240 Żory
Tel. 724220224
»

świętokrzyskie

Warszawska 263, 25-551 Kielce
Tel. 606489280
»
Polna 72b, 96-200 Końskie
Tel. 796507267
»
Jana Kilińskiego 29, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski
Tel. (41) 277 14 22
»

Warmińsko-mazurskie

ul. Druska 16, 82-300 Elbląg
Tel. (55) 235 26 93
Fax (55) 235 26 93
»
Kazimierzowo 3a, 82-300 Elbląg
Tel. (55) 255 00 07
»
ul. Towarowa 11, 10-417 Olsztyn
Tel. (89) 533 25 55
Fax (89) 533 25 55
»

Wielkopolskie

Ruchu Oporu 2, 63-600 Kępno
Tel. 603326855
»
ul. Jana Pawła II 52, 62-510 Konin
Tel. 692186165
»
Gostyńska 56A, 64-000 Kościan
Tel. 693 341 838
Fax 765 155 48 26
»
Pelikan, ul. Zielona 28, 64-000 Kościan
Tel. 783 168 278
Fax 765 155 48 26
»
Krotoszyńska 74, 63-400 Lamki
Tel. 62 7334666
»
Święciechowska 49, 64-100 Leszno
Tel. (65) 529 37 28
Fax (65) 529 50 11
»
Tadeusza Kościuszki 34, 63-500 Ostrzeszów
Tel. 62 730 08 08
»
Przemysłowa 9, 64-920 Piła
Tel. (67) 213 00 52
»
ul. Ostrowska 454, 61-324 Poznań
Tel. (61) 872 60 26
Fax (61) 872 60 26
»

Zachodniopomorskie

ul. Mieszka I-go 15, 75-124 Koszalin
Tel. (94) 348 16 74
Fax (94) 348 16 75
»