Blachodachówka

Zobacz producentów z kategorii blachodachówka

Informacje

Dla laika dach ma się ładnie prezentować, tymczasem dla inwestora pokrycie dachu musi spełniać szereg innych funkcji, które są dużo ważniejsze niż kwestie estetyczne. Dach musi być szczelny, odporny na działanie wilgoci oraz czynników atmosferycznych, wytrzymały i trwały, a także paro przepuszczalny. Wyboru pokrycia dachowego należy dokonać już na etapie robienia projektu i planowania budowy. Jedną z opcji jest blachodachówka – tańsza, ale równie dobra alternatywa dla tradycyjnych dachówek.

Blachodachówka doskonale sprawdzi się jako pokrycie zarówno budynków mieszkalnych, jak i różnego rodzaju obiektów gospodarczych. Dach, na którym zastosowano blachodachówkę nie różni się wizualnie od tego, na którym położono tradycyjne dachówki. Po prostu – zamiast układania pojedynczo, jedna za drugą zwykłych dachówek, kładzie się odpowiednio przyciętą blachę, która do złudzenia imituje dach pokryty dachówkami. A skoro wizualnie niemalże nie ma różnicy, warto skupić się na innych aspektach blachodachówki.

Blachodachówka czy dachówka ceramiczna?

Blachodachówka jest z pewnością opcją tańszą niż zwykłe dachówki, co nie znaczy, że gorszą. Wszystko zależy od producenta i jakości konkretnego produktu. Jedno jest pewne – doskonałej jakości blachodachówka ma ceny zbliżone do kiepskiej jakości tradycyjnych dachówek. Jeśli więc zależy nam na trwałym, bezpiecznym i wytrzymałym dachu, lepiej postawić na wysokiej jakości rozwiązanie z blachy niż na zwykłe dachówki, które nie będą odporne na zniszczenia, blaknięcie czy działanie czynników atmosferycznych.

Liczą się parametry, nie niska cena

Blachodachówkę sprzedaje się na metry kwadratowe. Jeden metr kosztuje od kilkunastu do kilkuset złotych. Różnica jest spora, bo i spore są różnice między jakością, trwałością i wytrzymałością poszczególnych dachówek. Co wybrać? Najlepiej złoty środek. Najtańszą ofertę na rynku najlepiej omijać szerokim łukiem – z pewnością taka blachodachówka wiąże się z nienajlepsza jakością. Blacha szybko zacznie się odkształcać lub powodować zawilgocenie dachu. Najdroższa dachówka też wcale nie oznacza, że jest doskonałej jakości i położona na dachu będzie niezniszczalna. Często płacimy wyłącznie za markę firmy, a nie faktyczne właściwości danego produktu. Warto więc znaleźć złoty środek i szukać blachodachówki, która łączy w sobie wysoką jakość i rozsądną cenę. Najlepszym sposobem jest porównanie parametrów kilku blachodachówek znanych firm i wybranie takiej, która ma dobry stosunek ceny do jakości.

Stalowy rdzeń – wytrzymały, niezawodny

Choć blachodachówka wygląda na prostą konstrukcję, w rzeczywistości jest złożona z wielu warstw, z których każda ma swoją określoną funkcję. Głównym elementem każdej blachodachówki jest stalowy rdzeń, znajdujący się wewnątrz, pomiędzy innymi warstwami. Wykonany jest ze stali, której skład chemiczny ma bezpośrednie przełożenie na wytrzymałość, trwałość czy twardość dachu. Co więcej, w trakcie procesu technologicznego stal poddawana jest wielu zabiegom, mającym wzmocnić jej strukturę, a jednocześnie uodpornić na korozję. Jak najwyższe parametry stali to gwarancja wytrzymałego i ładnie wyglądającego dachu przez długie lata. Dobry rdzeń powinien mieć około pół milimetra grubości, a obie płaszczyzny musza być pokryte powłoką cynkową.

Dobra stal musi kosztować

Po czym poznać, że wybrana blachodachówka ma wysokiej jakości rdzeń? Przede wszystkim warto spojrzeć na cenę – jeśli jest podejrzanie niska, to choćby produkt prezentował się rewelacyjnie, nie warto w niego inwestować. Niewysoka cena to niemal stuprocentowa pewność, że do wykonania danej blachodachówki użyto materiałów o niezbyt dobrej jakości. W przypadku blachodachówki, podobnie jak przy innych materiałach budowlanych, nie warto kierować się najniższą ceną. Kiepska jakość nie gwarantuje trwałości na lata – słabe materiały na pewno będą skutkować w przyszłości wieloma poprawkami czy remontami.

Wybierając konkretny model lub producenta blachodachówki, warto zwrócić uwagę, czy produkt posiada aprobatę techniczną lub deklarację zgodności. Każdy szanujący się producent gwarantuje to dla wszystkich blachodachówek, które ma w swojej ofercie.

Wykończenie ma znaczenie

Dobry rdzeń jest stałym i koniecznym elementem każdej blachodachówki. Kolejną ważną warstwą jest ta ostatnia, czyli wykończeniowa. To dzięki niej produkt uzyskuje ostateczny kształt, ładnie się prezentuje, a jednocześnie jest wytrzymały i trwały. Większość blachodachówek, dostępnych na rynku materiałów budowlanych, ma warstwę wykończeniową wykonaną z różnego rodzaju tworzywa. Tworzyw tych jest wiele, o różnej trwałości zróżnicowanej estetyce. Do liderów różnorodnych, nowoczesnych wykończeń z pewnością należy blachodachówka Ruukki, która z sukcesem łączy elegancję z trwałością.

Jeszcze do niedawna bardzo popularne były powłoki akrylowe – jednak dziś blachy mające taką warstwę wykończeniową najlepiej omijać szerokim łukiem. Dlaczego? Bo akryl, choć estetyczny, w dłuższej perspektywie czasu okazał się mało odporny i nietrwały. Choć jest to rozwiązanie obecnie najtańsze, naprawdę nie warto ryzykować.

Poliester w różnych wersjach

Jakie tworzywa sprawdzą się jako warstwa wykończeniowa? Najstarszym, ale nadal bardzo popularnym i najtańszym rodzajem powłoki jest poliester w wersji standard o grubości około 25 mikronów. Gwarancja jego trwałość to około 5-10 lat. Dostępny jest niemal w każdym kolorze. Poliester jest błyszczący i gładki, ładnie prezentuje się na każdym dachu. Ma jednak też wady – bardzo łatwo go uszkodzić, nie jest też odporny na czynniki chemiczne. Nie sprawdzi się raczej na terenach przemysłowych, gdzie padają kwaśne deszcze, a w powietrzu jest wiele związków chemicznych. Bardziej udoskonaloną wersją tego rodzaju wykończenia jest tzw. poliester mat. Ma większą grubość (35 mikronów) i nie błyszczy. Jest lekko chropowaty, dzięki czemu wyglądem dużo bardziej przypomina tradycyjną dachówkę. Ten rodzaj wykończenia jest już odporny na czynniki atmosferyczne i chemiczne, a także na promieniowanie ultrafioletowe. Jest też, co oczywiste, nieco droższy od standardowego poliestru.

Nowoczesne pokrycia – wyższa cena, dłuższa trwałość

Bardzo odporny na ścieranie i uszkodzenia jest natomiast pural. To powłoka tworzona z mieszaniny poliuretanu i poliamidu, o grubości około 50 mikronów. Pural jest trwały, droższy od poliestru, ale za to gwarancja jego wytrzymałości to już 15 lat. Świetnie sprawdzi się jako pokrycie dachu na terenach przemysłowych. Nie niszczy się, nie blaknie, ale jest dostępny w mniejszej gamie kolorystycznej. Jeszcze trwalsza jest powłoka wykonana z polichlorku winylu. Choć jest niemal dwa razy cieńsza od warstwy puralowej, jego właściwości są dużo lepsze. Jego gwarancja trwałości to około 15 lat. Dach pokryty tak wykończoną blachą estetycznie wygląda, a jednocześnie jest odporny na zniszczenia. Wykończenia z polichlorku winylu dostępne są w mniejszej ofercie kolorystycznej, nowością są natomiast odcienie metaliczne.

Plastizol – superpowłoka z PCV

Kolejną nowoczesną formą pokrycia jest tworzywo o nazwie plastizol – to dużo grubsza powłoka niż wszystkie wcześniej wymienione. Standardowo ma około 180 mikronów. Plastizol powstaje na bazie PCV, a z bliska ma strukturę przypominającą skórkę pomarańczową. To prawdziwa superpowłoka, odporna na ścieranie, zniszczenie, promieniowanie UV, złe warunki atmosferyczne czy bardzo niskie temperatury. Jest dostępna w kilku kolorach, najczęściej odcieniach szarości i grafitów, czerni i bieli. Niestety, blachodachówka z tą powłoka jest stosunkowo droga i na polskich dachach, póki co, pojawia się dość rzadko.

Wykończenia z posypkami

Blachodachówkę można nie tylko powlekać różnego rodzaju materiałami wykończeniowymi. Ciekawym rozwiązaniem są też posypki – kamienne lub ceramiczne (w formie granulatu). Jeśli decydujemy się na blachę z posypką kamienną, trzeba liczyć się z tym, że dach z biegiem czasu może mienić się kilkoma kolorami. Kamień, jako materiał w stu procentach naturalny, może bowiem zmieniać swoją barwę pod wpływem słońca czy czynników atmosferycznych. Jednak taka wielokolorowość może być też zaletą – powłoka dachowa będzie jedyna w swoim rodzaju.

Nie usłyszysz uderzenia deszczu

Posypka ma sporo zalet – przede wszystkim jest dużo trwalsza niż materiały do powlekania. W niezmienionym stanie może przetrwać od 20 do nawet 50 lat. Dzięki posypce nie trzeba się obawiać, że obudzi nas w nocy odgłos ulewnego deszczu, uderzającego o blachę na dachu – warstwa kamienia lub ceramiki świetnie tłumi tego rodzaju hałasy. Niestety, blachodachówki wykończone posypką są o około 30 procent droższe od najlepszych blach pokrytych wykończeniem z tworzywa sztucznego. Około dwa razy więcej weźmie też fachowiec, który będzie taką blachodachówkę kładł na dachu. Biorąc jednak pod uwagę, że blachodachówki z posypką są co najmniej dwa razy trwalsze, wydatek ten nie będzie chybioną inwestycją.

Blachodachówki mech się nie trzyma

W wielu przypadkach blachodachówka wydaje się być lepszym rozwiązaniem niż dachówka. Można ją kłaść praktycznie na każdym rodzaju budynku i każdym dachu – bez względu na to, czy jest jednospadowy czy wielospadowy. Doskonale sprawdzi się szczególnie w bardzo zacienionych miejscach, w których cała konstrukcja domu jest narażona na porastanie mchem. Dzięki blachodachówce na dachu możemy spać spokojnie – jest ona bowiem odporna na działanie tego rodzaju czynników. Świetnie też sprawdzi się na wszelkiego rodzaju pomieszczeniach gospodarczych, które mają bardzo dużą powierzchnię dachu. Budowa stodoły, obory czy stajni, jeśli pokryjemy je blachodachówką, będzie w efekcie sporo tańsza, a jednocześnie przebiegnie szybciej.

Doskonałe do osłabionych konstrukcji dachu

Dużą zaletą blachodachówki jest jej lekkość, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich parametrów na dobrym poziomie. Ten atut ważny jest w przypadkach, gdy remontujemy poddasze i pokrycie w domu, który nie jest już pierwszej młodości. Jest to zatem świetna alternatywa dla popularnej papy termozgrzewalnej. Jeśli konstrukcja dachu czy drewnianych krokwi jest osłabiona i nadgryziona zębem czasu, lekka blachodachówka sprawdzi się dużo lepiej niż pokrycie wykonane z tradycyjnych dachówek. Obniży ona koszty remontu, a jednocześnie sprawi, że dach zyska na atrakcyjności i estetyce.

Położone pod odpowiednim kątem

Jedynym ograniczeniem dla blachodachówki są dachy zupełnie płaskie. Można ją bowiem kłaść na dachach nachylonych pod kątem, jednak spektrum nachylenia jest bardzo szerokie. Duże arkusze blachy można kłaść już od kąta nachylenia 9 stopni. Natomiast jeśli dach ma kąt nachylenia 17 stopni lub większy, wtedy zamiast wielkich arkuszy można kłaść tzw. blachodachówkę jednomodułową, która dostępna jest we fragmentach odpowiadających jednemu rzędowi dachówek.

Lepsze kilka mniejszych niż jedna większa

Blachodachówka dostępna jest w arkuszach różnej wielkości. To spore ułatwienie, gdyż można dopasować rozmiar do powierzchni dachu i zamontować pokrycie bez koniecznością robienia połączeń i bez większych strat materiału podczas cięcia. Jednak takie rozwiązanie sprawdzi się jedynie w przypadku dachów prostych, bez skomplikowanej powierzchni. Trzeba też wziąć pod uwagę, że arkusz blachy, który ma pokryć cały dach, będzie wielki i trudny do przetransportowania. Może w tym czasie nieco się odkształcić, co sprawi, że z materiału idealnego stanie się pokryciem niezbyt doskonałym. Warto więc wybierać mniejsze fragmenty blachy, która na dachu zostanie umiejętnie połączona przez fachowców.

Metry efektywne czy całkowite?

Kupując blachodachówkę warto też zwrócić uwagę na to, w jakiej formie jest sprzedawana. Może być dostępna w metrach całkowitych lub w metrach efektywnych. Gdzie jest różnica? Trzeba wziąć pod uwagę, ze blachodachówkę montuje się na połaci dachowej na tzw. zakładkę. Sąsiadujące ze sobą arkusze mogą więc zachodzić jeden na drugi. Jest więc oczywiste, że jeśli kupimy blachę w ilości metrów, która zgadza się z rozmiarem dachu, materiału nam zabraknie. I tu pojawia się miejsce na metr efektywny – jego powierzchnia jest nieco większa niż metra całkowitego, gdyż już uwzględnia powierzchnię, jaką trzeba przeznaczyć na wykonanie zakładki. Porównując ceny blachodachówek warto zawsze zwracać uwagę, czy jest ona podana w metrach całkowitych czy efektywnych. Niższa cena w przypadku metrów całkowitych nie będzie dla nas dobrym interesem, gdyż takiej blachodachówki trzeba będzie kupić więcej, by idealnie pokryć cały dach.

Mniejsze lub większe ścinki będą zawsze

Oferta na rynku blachodachówek jest ogromna. Do wyboru są różne formy, wzory, materiały wykończeniowe czy nawet wielkość arkuszy. Ten niemal nieograniczony wybór gwarantuje, że każdy inwestor znajdzie coś dla siebie. Bez problemu można dobrać blachodachówkę na dach domu wykonanego zarówno w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym czy modernistycznym. Zanim jednak zdecydujemy się na czarne czy zielone pokrycie dachu, warto sprawdzić, czy takie rozwiązanie dopuszcza plan zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu. Warto też dobrze przemyśleć, czy blachodachówka sprawdzi się w przypadku dachu wielopłaszczyznowego. Jest bowiem pewne, że podczas jego krycia trzeba będzie w wielu miejscach blachę ciąć, by idealnie dopasować ją do rozmiarów dachu. Ma to szczególnie miejsce w przypadku dachów wielospadowych, które mają wiele płaszczyzn. Na każdą z nich trzeba będzie położyć oddzielny arkusz z blachy oraz idealnie go dociąć.

Odpady blachy mogą więc być naprawdę spore. Jednak czasem nie warto się tym przejmować – koszt blachodachówki, nawet tej, która znajdzie się w „ścinkach” może być i tak niższy niż dachówek tradycyjnych. Warto też sprawdzić, czy wybrany producent blachodachówki oferuje tylko wielkie arkusze, czy może są też dostępne mniejsze – dzięki tym drugim odpady będzie można nieco zminimalizować.

Kompleksowe elementy dodatkowe

Pokrycie dachu wykonane z blachodachówki będzie bardziej trwałe, jeśli pozostałe akcesoria dachowe również kupimy u tego samego producenta. Dzięki temu dach będzie wykończony kompleksowo i zarówno jego pokrycie, jak i elementy dodatkowe przetrwają w niezmienionym stanie równie długo. U większości producentów blachodachówek możemy też kupić pasujące do nich: rynny koszowe, wiatrownice, gąsiory, wywietrzniki, pasy nadrynnowe czy bariery śnieżne. Warto również zainwestować w akcesoria, które ułatwiają poruszanie się po dachu, jak np. podesty kominiarskie czy stopnie. Warto też dobrać płaską blachę, którą wykonane zostaną obróbki blacharskie wokół kominów czy lukarn. Kupując u tego samego producenta możemy mieć pewność, że kolor blachy wokół komina będzie idealnie współgrał z tym, jaki ma blachodachówka.

Dłuższa gwarancja nie zawsze najlepsza

Pamiętajmy również, by podczas zakupów materiałów na pokrycie dachów dowiedzieć się, co szczegółowo obejmuje gwarancja producenta. Nie jest bowiem tak prosto, że im dłuższa gwarancja, tym lepsza. Czasem dużo bardziej korzystne są gwarancję na krótszy okres, ale obejmujące swoim zakresem dużo więcej. Z perspektywy inwestora i późniejszego użytkownika budynku i poddasza, najbardziej ważna jest trwałość i wytrzymałość pokrycia, odporność na odkształcenia i czynniki atmosferyczne oraz estetyczny wygląd – czyli nieblaknące kolory.

Producenci oferujący blachodachówka

Gdzie kupić? - lista punktów PHD

Dolnośląskie

Kamienna Droga 48, 67-200 Głogów
Tel. 723 575 752
»
Jakubowo Lubińskie 51B, 59-170 Jakubowo Lubińskie
Tel. 507 178 220
»
ul. Wrocławska 67, 58-506 Jelenia Góra
Tel. (75) 742 89 05
Fax (75) 742 89 05
»
ul. Objazdowa 18, 57-300 Kłodzko
Tel. (74) 865 63 69
Fax (74) 865 63 15
»
ul. Noworudzka 7, 57-300 Kłodzko
Tel. (74) 865 53 45
Fax (74) 867 38 77
»
M. Curie Skłodowskiej 97, 59-300 Lubin
Tel. 723 575 750
»
Cieśle 26, 56-400 Oleśnica
WWW: http://
Tel. 505145888
»
ul. Główna 52, 51-180 Psary
Tel. (71) 387 49 10
Fax (71) 387 84 49
»
ul. Kraszowicka 62, 58-100 Świdnica
Tel. (74) 853 55 91
Fax (74) 851 33 23
»
al. Brücknera 23, 51-411 Wrocław
Tel. (71) 325 10 35
Fax (71) 325 45 71
»
ul. Traktatowa 1, 54-425 Wrocław
Tel. (71) 356 40 01
Fax (71) 356 40 10
»
ul. Ziębicka 32, 50-507 Wrocław
Tel. (71) 336 60 85
Fax (71) 367 95 61
»

Kujawsko-pomorskie

Sikorskiego 8, 87-300 Brodnica
Tel. 601-169-615
»
Frydrychowo, 87-410 Kowalewo Pomorskie
Tel. (056) 684 20 27
Fax (056) 684 15 63
»
Kolonijna 2, 86-031 Osielsko
Tel. 603-233-242
»
Nieszawska 11-15, 87-100 Toruń
Tel. 601-665-233
»
Luba 1, 87-100 Toruń
Tel. 601 311 378
Fax (056) 610 65 00
»

Lubelskie

ul. Zamojska 92, Biłgoraj
Tel. (84) 687 98 20
Fax (84) 687 98 20
»
Barak 4a, 21-002 Jastków
Tel. (81) 502 20 82
Fax (81) 502 20 82
»
ul. Zemborzycka 57, Lublin
Tel. (81) 441 80 78
Fax (81) 441 80 78
»
ul. Średnia 29, 21-010 Łęczna
Tel. 696 906 821
»
ul. Pleszczyńskiego 1, 21-560 Międzyrzec Podlaski
Tel. 509343229
»
ul. Lubelska 59, Puławy
Tel. (81) 888 34 76
Fax (81) 888 34 76
»
Sikorskiego 68, 22-600 Tomaszów Lubelski
Tel. (84) 6647468
»

Lubuskie

ul. Husarska 35, 66-400 Gorzów Wielkopolski
Tel. (95) 725 09 99
Fax (95) 725 09 98wew.28
»
Młyńska 30, 66-200 Świebodzin
Tel. 533843030
»
Nowogródzka 74, 68-100 Żagań
Tel. (68) 377 07 77
»

łódzkie

Główna 76, 95-041 Gałków Duży
Tel.
»
Rokicińska 9c, 95-020 Kraszew
Tel. 885-456-457
»
Piaskowa 145, 97-200 Tomaszów Mazowiecki
Tel. 660950063
»
ul. Warszawska 40a, 98-300 Wieluń
Tel. (43) 843 33 33
Fax (43) 656 93 93
»
Łódzka 112, 98-220 Zduńska Wola
Tel. 603 300 353
»

Małopolskie

ul. Partyzantów 23, 32-700 Bochnia
Tel. (14) 614 64 47
Fax (14) 614 64 47
»
ul. Limanowska 26, 33-395 Chełmiec
Tel. (18) 440 47 47
»
ul. Nad Serafą 49, 30-864 Kraków
Tel. (12) 294 90 35
»
ul.Babińskiego 65, 30-393 Kraków
Tel. (12) 379 30 00
Fax (12) 379 30 07
»
Gwarków 1a, 32-300 Olkusz
Tel. 602594770
»
ul.Krakowska 142, 33-100 Tarnów
Tel. (14) 633 17 18
Fax (14) 633 17 18
»
Gotowizna 2, 34-100 Wadowice
Tel. 33 873 24 59
»
Stachonie 2A, 34-500 Zakopane
Tel. 604051001
»

Mazowieckie

ul. Warszawska 85, 05-082 Babice Stare
Tel. 509 702 950
Fax (22) 213 92 47
»
Tel. (22) 723 80 20
»
al. Nadwiślańska 129, 05-420 Józefów
Tel. (22)789 52 17
Fax (22)789 52 17
»
ul. Kolejowa 135, 05-092 Łomianki
Tel. (22) 732 26 50 / 512 100 370
Fax (22) 732 26 51
»
ul. Warszawska 22, 05-300 Mińsk Mazowiecki
Tel. (25) 756 63 25
Fax (25) 757 81 14
»
ul. Kozienicka 94, 26-600 Radom
Tel. (48) 365 00 65
Fax (48) 365 00 65
»
Białki 94, 08-110 Siedlce
Tel. (25) 644 34 67
Fax (25) 644 34 67
»
ul. Kupientyńska 39B, 08-300 Sokołów Podlaski
Tel. 66588461
Fax (25) 787 25 15
»
ul. Płochocińska (wiazd od ul. Kobiałka), 03-044 Warszawa
Tel. (22) 814 00 13, kom. 506 107 228
»
ul. Trakt Brzeski 81, 05-077 Warszawa
Tel. (22) 773 34 95
Fax (22) 773 34 87
»
ul. Wał Miedzeszyński 406, 03-994 Warszawa
Tel. (22) 872 16 67
Fax (22) 872 16 65
»
ul. Puławska 487, 02-844 Warszawa
Tel. (22) 643 28 97
Fax (22) 644 45 99
»
Wolica Al. Katowicka 45, 05-830 Wolica
Tel. (22) 739 75 45
Fax (22) 739 75 47
»
ul. Stefana Wyszyńskiego 17, 05-220 Zielonka
Tel. (22) 771 00 87
Fax (22) 771 80 38
»

Opolskie

Namysłowska 120, 46-081 Dobrzeń Wielki
Tel. 603-330-811
»
Wrocławska 5, 48-100 Głubczyce
Tel. 508-296-937
»
ul.Stanisława Wyspiańskiego 23, 47-206 Kędzierzyn-Koźle
Tel. (77) 482 16 10
»
ul. Opolska 34, 47-100 Strzelce Opolskie
Tel. (77) 461 30 41
»

Podkarpackie

Zawada 6a, 39-200 Dębica
Tel. (14) 681 59 96
»
ul. Pruchnicka 5, 37-500 Jarosław
Tel. (16) 621 33 66
Fax (16) 621 33 66
»
ul. Kletówka 13, 38-400 Krosno
Tel. (13) 436 28 57
Fax (13) 436 28 57
»
Rzemieślnicza 15, 37-600 Lubaczów
Tel. (16) 6320076
»
ul. Przemysłowa 11, 35-105 Rzeszów
Tel. (17) 854 73 81
Fax (17) 852 60 28
»
Podkarpacka 37, 35-082 Rzeszów
Tel. (17) 871 37 22, 607 318 318
»

Podlaskie

ul. Mickiewicza 67, 16-070 Choroszcz
Tel. (85) 654 55 79
Fax (85) 732 35 24
»
Koperkowa 2, 15-523 Grabówka
Tel. 517193927
»
Piłsudskiego 19, 19-200 Grajewo
Tel. 530349617
»
Poznańska 152, 18-400 Łomża
WWW: http://
Tel. (86) 218 15 74
»
ul. Łąkowa 9, 16-500 Sejny
Tel. (87) 517 32 14
Fax (87) 517 32 14
»
ul. Kościuszki 131, 17-300 Siemiatycze
Tel. (85) 655 21 27
Fax (85) 655 21 27
»
ul. Sejneńska 36, 16-400 Suwałki
Tel. (87) 563-28-48
Fax (87) 566-43-4
»

Pomorskie

ul. Bytowska 21, 89-600 Chojnice
Tel. (52) 396 22 60
Fax (52) 396 22 61
»
ul. Cementowa 5-9, 80-298 Gdańsk
Tel. (58) 349 58 27
Fax (58) 712 83 14
»
ul. Hutnicza 24, 81-036 Gdynia
Tel. (58) 669 90 77
Fax (58) 669 90 70
»
ul. Kościerska 13, 83-300 Kartuzy
Tel. (58) 684 07 70
»
Kościerska Huta 46, 83-400 Kościerzyna
Tel. (58) 351 31 85
Fax (58) 712 83 02
»
ul. Długa 44, 82-500 Kwidzyn
Tel. (55) 620 02 10
Fax (58) 712 83 15
»
ul. Toruńska 21c, 82-500 Kwidzyn
Tel. (55) 279 19 91
Fax (55) 279 19 91
»
al. Wojska Polskiego 90A, 82-200 Malbork
Tel. (55) 273 01 13
Fax (55) 273 01 13
»
ul. Poprzeczna 7, 76-200 Słupsk
Tel. (59) 840 36 03
Fax (59) 840 23 60
»
ul. Zachodnia 1, 83-200 Starogard Gdański
Tel. (58) 563 90 34
Fax (58) 563 90 34
»

śląskie

ul. Straconki 115, 43-300 Bielsko-Biała
Tel. (33) 814 13 10
Fax (33) 814 13 10
»
ul. Wyzwolenia 22, 43-300 Bielsko-Biała
Tel. (33) 814 13 25
Fax (33) 821 98 10
»
Tel. (34) 373 62 17
»
ul. Tarnogórska 213, 44-105 Gliwice
Tel. (32) 270 05 78
Fax (32) 300 05 00
»
ul. Paderewskiego 96c, 42-300 Myszków
Tel. (34) 313 49 39
Fax (34) 313 49 39
»
Męczenników Oświęcimskich 2, 42-300 Pszczyna
Tel. 884-055-445
»
Komunalna 11, 47-400 Racibórz
Tel. 509-177-889
»
ul. Obwodowa 200, 42-600 Tarnowskie Góry
Tel. (32) 285 13 77
Fax (32) 285 45 20
»
ul. Oświęcimska 57, 43-100 Tychy
Tel. (32) 314 26 34
Fax (32) 314 26 34
»
Pszczyńska 46, 44-240 Żory
Tel. 724220224
»

świętokrzyskie

ul. Kielecka 19, 26-026 Bilcza
Tel. (41) 249 58 20
Fax (41) 249 58 21
»
Warszawska 263, 25-551 Kielce
Tel. 606489280
»
Polna 72b, 96-200 Końskie
Tel. 796507267
»
Jana Kilińskiego 29, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski
Tel. (41) 277 14 22
»
ul. Kolejowa 42, 28-200 Staszów
Tel. (15) 864 22 20
Fax (15) 864 22 20
»

Warmińsko-mazurskie

ul. Druska 16, 82-300 Elbląg
Tel. (55) 235 26 93
Fax (55) 235 26 93
»
Kazimierzowo 3a, 82-300 Elbląg
Tel. (55) 255 00 07
»
ul. Przytorowa 2, 19-500 Gołdap
Tel. (87) 615 13 70
Fax (87) 615 13 70
»
os. Nikutowo 2, 11-700 Mrągowo
Tel. (89) 741 69 44
Fax (89) 741 69 44
»
ul. Wojska Polskiego 5, 19-400 Olecko
Tel. (87) 520 01 20
Fax (87) 520 01 20
»
ul. Augustowska 42, 10-683 Olsztyn
Tel. (89) 526 04 77
Fax (89) 526 04 77
»
ul. Towarowa 11, 10-417 Olsztyn
Tel. (89) 533 25 55
Fax (89) 533 25 55
»

Wielkopolskie

Józefa Sułkowskiego 12, 62-800 Kalisz
WWW: http://
Tel. 519341997
»
Ruchu Oporu 2, 63-600 Kępno
Tel. 603326855
»
ul. Jana Pawła II 52, 62-510 Konin
Tel. 692186165
»
Gostyńska 56A, 64-000 Kościan
Tel. 693 341 838
Fax 765 155 48 26
»
Pelikan, ul. Zielona 28, 64-000 Kościan
Tel. 783 168 278
Fax 765 155 48 26
»
Krotoszyńska 74, 63-400 Lamki
Tel. 62 7334666
»
Święciechowska 49, 64-100 Leszno
Tel. (65) 529 37 28
Fax (65) 529 50 11
»
Tadeusza Kościuszki 34, 63-500 Ostrzeszów
Tel. 62 730 08 08
»
Przemysłowa 9, 64-920 Piła
Tel. (67) 213 00 52
»
ul. Ostrowska 454, 61-324 Poznań
Tel. (61) 872 60 26
Fax (61) 872 60 26
»

Zachodniopomorskie

ul. Mieszka I-go 15, 75-124 Koszalin
Tel. (94) 348 16 74
Fax (94) 348 16 75
»
ul. Obotrycka 14 E, 71-684 Szczecin
Tel. (91) 431 69 69
Fax (91) 431 69 69
»
ul. Pyrzycka 47-48, 70-807 Szczecin
Tel. (91) 461 50 29
Fax (91) 461 50 29
»
ul. Gdańska 8, 70-660 Szczecin
Tel. (91) 462 48 36
Fax (91) 462 48 36
»