Blachy na rąbek

Zobacz producentów z kategorii blachy na rąbek

Informacje

Po latach, gdy była traktowana nieco z przymrużeniem oka, blacha na dachach staje się coraz bardziej popularna. Kładziemy ją już nie tylko na obiektach użyteczności publicznej, magazynach czy budynkach gospodarskich, ale też na domach jednorodzinnych. Bo nowoczesna blacha na dachu w niczym nie przypomina starych, pogiętych płacht, jakie jeszcze kilka dekad temu mogliśmy spotkać na dachach.

Blacha na dachu jest rozwiązaniem nowoczesnym, praktycznym i funkcjonalnym. Doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie tradycyjne, a co z tym idzie – ciężkie pokrycie dachowe - nie ma racji bytu. Duże budynki o lekkiej konstrukcji raczej nie poradzą sobie z ciężkimi dachówkami ceramicznymi i cementowymi. Tymczasem lekka i łatwa w montażu blacha to sposób na szybkie wykonanie kompletnego i wytrzymałego pokrycia dachowego. Jeśli więc planujemy odnowienie pokrycia dachowego lub przebudowę poddasza, najlepszym sposobem na szybkie przeprowadzenie prac na dachu, a jednocześnie niezbyt wysokie koszty, jest blacha dachowa, dopasowana do potrzeb konkretnego dachu.

Sprawdzi się wszędzie

Blacha dachowa jest też coraz częściej wykorzystywana do renowacji zabytków, szczególnie tych, które są już mocno nadgryzione zębem czasu. Obiekty zabytkowe często są już mocno osłabione konstrukcyjnie. Renowacja dachu i wymiana pierwotnego pokrycia na nowe, ale z tego samego materiału nie sprawdzi się. Dachówki ceramiczne być może były najlepszym rozwiązaniem w momencie stawiania budynku, jednak po kilkudziesięciu czy kilkuset latach, gdy dach jest już osłabiony, trzeba szukać lekkich, a przy okazji ekonomicznych rozwiązań. I tu pojawia się szerokie pole do popisu dla różnego rodzaju blach przeznaczonych na dachy.

Przy renowacji zabytków

Obiekty sakralne, pałace, zabytkowe dworki będą się doskonale prezentować z nowoczesną blachą na dachu. Pokrycia dachowe wykonane z blachy są też coraz częściej wybierane przez indywidualnych inwestorów. Jeszcze do niedawna blacha miała służyć jako pokrycie prowizoryczne i tanie w sytuacji, gdy inwestorom zabrakło funduszy na wykończenie dachu lub, gdy nie zdążyli z pracami dachowymi przed zimą. Dziś blacha jest pełnoprawnym pokryciem, na równi z tradycyjnymi dachówkami.

Na nietypowych dachach

Blacha na dachu umożliwia stworzenie estetycznego i szczelnego pokrycia także tam, gdzie trudno byłoby ułożyć tradycyjne dachówki. Współcześni architekci mają nieograniczoną fantazję, projektując dachy półokrągłe, z kopułami lub z dużą ilością różnych płaszczyzn. Panele z blachy na takim półokrągłym dachu zapewniają mu szczelność i wytrzymałość. Montaż blachy na nietypowych powierzchniach związany jest z jej wyjątkowymi właściwościami – nowoczesna blacha jest wyjątkowo elastyczna i można ją bez obaw naginać do własnych potrzeb. Nie ma obaw, ze się odkształci czy połamie.

Blacha na rąbek – arkusze i panele

Ciekawym rozwiązaniem, które pojawia się na dachach coraz częściej, jest blacha na rąbek stojący. W rzeczywistości jest to blacha płaska, której krawędzie zostały wyprofilowane tak, aby móc je bez problemu łączyć, tworząc niezwykle szczelne i trwałe pokrycie. Nowoczesna odmianą blachy na rąbek stojący są panele na rąbek stojący, dostępne w różnych rozmiarach. Dzięki temu inwestorzy bez problemu znajda produkt na miarę swoich potrzeb. Panele na rąbek stojący mogą być całkowicie płaskie lub mieć niewielkie podłużne tłoczenia, których zadaniem jest wzmacnianie szczególnie długich arkuszy i zapobieganie ich falowaniu. Długość takich paneli może sięgać nawet do 10 metrów, jednak te najpowszechniej stosowane nie przekraczają 7 metrów. Dłuższe panele zwykle pokrywają dachy o wielkich powierzchniach, jak na przykład hale magazynowe czy duże pomieszczenia gospodarskie.

Jakość ma wiele warstw

Blacha na rąbek stojący wykonana jest najczęściej z wysokiej jakości stali lub aluminium, które w procesie wytwarzania są pokrywane z obu stron dodatkowymi powłokami wzmacniającymi i uszczelniającymi ten materiał dachowy. Dzięki powłokom giętka blacha staje się praktycznie niezniszczalna. Ostatnia powłoka od strony zewnętrznej pełni również funkcje estetyczne – może być błyszcząca lub matowa, w zależności od potrzeb inwestora.

Dopasowana do stylistyki budynku

Blacha na rąbek stojący doskonale wygląda zarówno na dachu klasycznego budynku, jak i nowoczesnego w formie. Za każdym razem prezentuje się niepowtarzalnie i na długo zachowuje świeży wygląd i mocne kolory. Doskonale sprawdzi się w nowoczesnej architekturze, w której najważniejsze są prostota i minimalizm w połączeniu z najnowszymi technologiami. Wbrew pozorom, nie trzeba się obawiać, że blacha będzie kojarzyć się z lekkim zacofaniem i brakiem dbałości o budynek. Czasy, gdy blaszane dachy kojarzyły się z taniością, już dawno minęły. Nowoczesna blacha w niczym nie ustępuje klasycznym dachówkom, a w niektórych kwestiach nawet je przewyższa technologicznie.

Nie wpuszcza wody i wilgoci

Blacha na rąbek stojący jest obecnie uważana za jedno z najbardziej szczelnych pokryć dachowych. Świetnie się sprawdzi nawet w tych rejonach, w których często pada deszcze. Dzięki jej doskonale wytrzymałej powierzchni ani jedna kropla deszczu nie dostanie się pod pokrycie. Co więcej, woda deszczowa nie będzie zalegała na dachu – dzięki unikalnej konstrukcji blachy na rąbek woda deszczowa będzie swobodnie spływała z połaci dachu do rynien i rur spustowych. Kładąc blachę na rąbek stojący możemy być pewni, że konstrukcja dachu będzie wytrzymała i nie narażona na działanie wilgoci.

Właściwości blachy na rąbek

Blacha na rąbek jest pokryciem wyjątkowo trwałym i odpornym na działanie czynników atmosferycznych. Blacha, wbrew pozorom, na dachu jest sztywna i wyjątkowo szczelna. Raz położona, przez długie lata wygląda jak nowa. Chroni pokrycie przed wnikaniem wilgoci i wody deszczowej. W odróżnieniu od tradycyjnych dachówek, nie łamie się i nie kruszy, nie poddaje się też działaniu mrozu. Dzięki temu nie trzeba się obawiać, że po zimie trzeba będzie wymieniać część pokrycia.

Wiele kolorów do wyboru

Blacha na rąbek, podobnie jak inne rodzaje blachy, dostępna jest w wielu kolorach, nie tylko w odcieniach metalicznych. Większość producentów blach dachowych oferuje co najmniej kilka, a niektórzy nawet kilkanaście wersji kolorystycznych zarówno samej blachy, jak i elementów dodatkowych. Dzięki temu można dobrać taką kolorystykę pokrycia, która będzie współgrała z pozostałymi elementami architektury budynku. Można też postąpić odwrotnie – wybrać blachę w mocnym, kontrastującym z resztą budynku odcieniu. Z pewnością nie pozostanie niezauważona i będzie wyróżniała się na osiedlu. Szeroki wybór kolorów i odcieni sprawia, że pod tym względem blacha na rąbek w niczym nie ustępuje tradycyjnym pokryciom dachowym. Nawet więcej – kolor blachy dłużej się utrzymuje, gdyż pokrycie dachowe samo się oczyszcza i nie osadzają się na nim żadne zanieczyszczenia.

Można wybrać rozmiar

Panele z blachy na rąbek stojący dostępne są w różnych rozmiarach. Trzeba jednak pamiętać, że producenci podają całkowitą szerokość paneli, a nie ich szerokość efektywną, czyli taką, którą otrzymuje się już po ułożeniu paneli na dachu. To właśnie ona musi być brana pod uwagę podczas kupowania blachy na rąbek. Jeśli zamiast szerokości efektywnej obliczymy ilość potrzebnej blachy na podstawie szerokości całkowitej, może się okazać podczas prac dachowych, że zabraknie materiału na pokrycie całego dachu. Warto o tym pamiętać już na etapie projektowania dachu i planowania terminów poszczególnych prac dachowych. Każdy przestój to bowiem dodatkowe koszty, związane nie tylko z dokupowaniem brakujących materiałów, ale też z czasem pracy ekipy dekarskiej.

Jak wybrać?

Podobnie jak inne materiały na pokrycie dachu, także blachę na rąbek stojący należy kupować wyłącznie u sprawdzonych producentów. Blachy na pokrycia mogą być różnej jakości i nie wszystkie spełnią oczekiwania wymagających inwestorów. Na nieco tańszą blachę można sobie pozwolić wtedy, gdy ma być pokryciem hali magazynowej czy pomieszczenia gospodarskiego. Trzeba się jednak wtedy liczyć z tym, że pokrycie może przetrwa kilka sezonów, ale nie będzie odporne na działanie wiatru i innych czynników atmosferycznych. Zapewne też szybko pojawią się problemy ze szczelnością. Jeśli więc hala magazynowa ma służyć do przechowywania towaru, którego nie można narazić na działanie wilgoci, od razu warto zainwestować w dobrej jakości blachę.

Nie warto oszczędzać na jakości

W przypadku domów mieszkalnych powinien to być materiał z jak najwyższej półki – trwały, wytrzymały na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie elegancki i efektowny. Na pokryciu dachu domu mieszkalnego nigdy nie warto oszczędzać. Słaby materiał może szybko się odkształcać i wpuszczać pod pokrycie wilgoć, a to zawsze stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa całej konstrukcji budynku. Ewentualne naprawianie przyszłych szkód może kosztować dużo więcej niż blacha na rąbek u najlepszego producenta.

Dopasowana do indywidualnych potrzeb

Inwestorzy, którzy decydują się na położenie na dachu blachy na rąbek stojący, mają dużo więcej możliwości niż w przypadku wyboru tradycyjnych pokryć. Jeśli decydujemy się na zwykłe dachówki, musimy wybierać z takich wielkości, jakie oferuje konkretny producent. Tymczasem blachę zamawia się na wymiar w zależności od potrzeb i wyobraźni – jedni inwestorzy wolą duże i szerokie panele, innym bardziej odpowiada pokrycie złożone z niewielkich paneli. Bez problemu można zamówić arkusze lub panele w dowolnej wielkości. Co więcej – panele są wyjątkowo proste w montażu, dlatego koszt prac dekarskich będzie nieporównywalnie niższy.

Prosty montaż na zatrzask

Każdy panel blachy na rąbek stojący wyposażony jest w specjalnie wyprofilowany zamek, którego zadaniem jest bezpośrednie połączenie go z drugim, leżącym obok panelem. Charakterystyczne rąbki powstają już na etapie produkcji panelu, dlatego podczas montowania blachy na dachu dekarze nie musza ich dodatkowo zawijać, co znacznie ułatwia pracę. Wystarczy kolejne panele dopasowywać krawędziami, a następnie mocno dociskać do momentu, w którym nie będzie słychać odgłosu zatrzaśnięcia. Nie trzeba używać żadnych specjalistycznych narzędzi – wystarczą umiejętności dobrego fachowca oraz standardowe narzędzia wykorzystywane podczas montowania innych rodzajów pokrycia.

Prace montażowe

Montaż blachy na rąbek stojący może być różny w zależności od rodzaju dachu, na jakim chcemy ją położyć. Po pierwsze – istotne znaczenie ma długość paneli, jakie zostaną zamontowane. Na dachach stromych, o dużym kącie nachylenia zalecane jest montowanie krótkich arkuszy. Taki sposób montażu jest bardziej funkcjonalny. Co więcej – podkreśla też tradycyjny charakter budynku. Jeśli dach ma łagodnie opadającą płaszczyznę, o niewielkim kącie nachylenia, można pozwolić sobie na montowanie długich arkuszy. Szczególnie atrakcyjnie takie pokrycie wygląda na dużych, przestronnych dachach. Prezentuje się stylowo, harmonijnie i doskonale komponuje z pozostałymi elementami krajobrazu.

Lekki montaż bez deskowania

Blacha nie wymaga sztywnego poszycia, co pozwala znacznie przyspieszyć prace montażowe oraz obniżyć cenę prac dachowych – nie trzeba bowiem wykonywać poszycia z desek. Bez obaw można położyć blachę na folii i mocować ją bezpośrednio do łat. Dach będzie dużo lżejszy i nie trzeba będzie się obawiać, że konstrukcja dachu zostanie osłabiona albo że kiepsko zamontowane dachówki będą zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców i przechodniów.

Można kłaść na deskach

Blachę na rąbek stojący można też bez problemu zamontować na wszystkich konstrukcjach z pełnym deskowaniem. Wtedy panele montuje się nie bezpośrednio do pokrycia, ale do specjalnych listew startowych, montowanych między innymi przy okapie. Chodzi o to, by blacha nie była niszczona przez zanieczyszczenia, które bardzo często gromadzą się na dole okapu. Trzeba też pamiętać, że przy sztywnym poszyciu bardzo ważna jest kwestia wentylacji połaci dachowej. Nie można montować blachy bezpośrednio na deskach – trzeba te dwie warstwy oddzielić, najlepiej za pomocą służącej do tego folii dachowej lub membrany. Między deskami a blachą powstaje wtedy niewielka szczelina, dzięki której dach może prawidłowo pracować.

Taka izolacja nie tylko zapewnia doskonałą wentylację i chroni pokrycie przed wnikaniem wilgoci, ale też w dużym stopniu tłumi odgłosy gradu, deszczu czy silnego wiatru. Dzięki temu nawet, jeśli na poddaszu będzie zlokalizowana sypialnia, blacha na dachu nie będzie podczas opadów zakłócała snu domowników.

Przygotowanie paneli do montażu

Przed rozpoczęciem prac montażowych konieczne jest właściwe przygotowanie paneli. Po pierwsze, trzeba bardzo ostrożnie przetransportować blachę na dach. Pamiętajmy, że zanim zostanie zamontowana na dachu ma skłonność do odkształceń i zagięć, które na płaskiej, jednolitej powierzchni będą mocno widoczne. Istotne znaczenie ma też pierwszy panel, który mocowany jest do deski szczytowej. Po jego boku, na zakładce, konieczne jest wywiercenie specjalnych otworów montażowych. Ich optymalny rozmiar to podwójna średnica wkrętów, które będą się w nich znajdować. Jest to potrzebne, aby blacha nie była zamontowana całkowicie ściśle.

Ustalenie kierunku montowania

Gdy arkusze są już przygotowane, można przystąpić do prac monterskich pamiętając, by na wstępie ustalić, w którym kierunku będą przebiegać prace monterskie. W tym przypadku zdania są podzielone. Niektórzy fachowcy uważają, że blachę na rąbek można montować w dowolnym kierunku i zawsze będzie sprawdzała się doskonale. Są też fachowcy, którzy twierdzą, że najlepszym rozwiązaniem jest montowanie w kierunku przeciwnym do kierunku wiatru, jaki najczęściej wieje w danej okolicy. Jest to uzasadnione – dzięki takiemu sposobowi montażu blacha na dachu będzie trwała, wytrzymała i nie podda się nawet bardzo silnym podmuchom wiatru.

Zostaw wkrętom nieco luzu

Pierwszy panel blachy na rąbek dachowy mocujemy tak, by był równoległy do listwy szczytowej, a każdy kolejny układamy równolegle do niego. Blachę mocujemy za pomocą specjalnych wkrętów, którymi trzeba trafiać w sam środek otworów montażowych. Pamiętajmy, że nie można mocować wkrętów do oporu – po maksymalnym przykręceniu trzeba je odkręcić mniej więcej o pół obrotu. Jest to konieczne, aby pokrycie dachowe mogło swobodnie pracować. Przy maksymalnym przykręceniu będzie to niemożliwe, a z biegiem czasu mogłyby powstać napięcia zagrażające trwałości całego pokrycia.

Dach przykryty blachą na rąbek stojący to gwarancja wytrzymałości i elegancji pokrycia przez długie lata. Pokrycie z blachy jest ognioodporne i mrozoodporne, nie trzeba więc obawiać się ani czynników atmosferycznych, ani wypadków losowych. Nie wymaga też żadnej specjalnej konserwacji czy sezonowego odświeżania. Blacha oczyszcza się sama, a wszystkie zabrudzenia spływają z dachu wraz z wodą deszczową. Dzięki temu raz położone pokrycie dachowe nie wymaga późniejszych nakładów ani pracy, ani pieniędzy.

Producenci oferujący blachy na rąbek

Gdzie kupić? - lista punktów PHD

Dolnośląskie

Kamienna Droga 48, 67-200 Głogów
Tel. 723 575 752
»
Jakubowo Lubińskie 51B, 59-170 Jakubowo Lubińskie
Tel. 507 178 220
»
ul. Wrocławska 67, 58-506 Jelenia Góra
Tel. (75) 742 89 05
Fax (75) 742 89 05
»
ul. Objazdowa 18, 57-300 Kłodzko
Tel. (74) 865 63 69
Fax (74) 865 63 15
»
ul. Noworudzka 7, 57-300 Kłodzko
Tel. (74) 865 53 45
Fax (74) 867 38 77
»
M. Curie Skłodowskiej 97, 59-300 Lubin
Tel. 723 575 750
»
Cieśle 26, 56-400 Oleśnica
WWW: http://
Tel. 505145888
»
ul. Główna 52, 51-180 Psary
Tel. (71) 387 49 10
Fax (71) 387 84 49
»
ul. Kraszowicka 62, 58-100 Świdnica
Tel. (74) 853 55 91
Fax (74) 851 33 23
»
al. Brücknera 23, 51-411 Wrocław
Tel. (71) 325 10 35
Fax (71) 325 45 71
»
ul. Traktatowa 1, 54-425 Wrocław
Tel. (71) 356 40 01
Fax (71) 356 40 10
»
ul. Ziębicka 32, 50-507 Wrocław
Tel. (71) 336 60 85
Fax (71) 367 95 61
»

Kujawsko-pomorskie

Sikorskiego 8, 87-300 Brodnica
Tel. 601-169-615
»
Frydrychowo, 87-410 Kowalewo Pomorskie
Tel. (056) 684 20 27
Fax (056) 684 15 63
»
Kolonijna 2, 86-031 Osielsko
Tel. 603-233-242
»
Nieszawska 11-15, 87-100 Toruń
Tel. 601-665-233
»
Luba 1, 87-100 Toruń
Tel. 601 311 378
Fax (056) 610 65 00
»

Lubelskie

ul. Zamojska 92, Biłgoraj
Tel. (84) 687 98 20
Fax (84) 687 98 20
»
Barak 4a, 21-002 Jastków
Tel. (81) 502 20 82
Fax (81) 502 20 82
»
ul. Zemborzycka 57, Lublin
Tel. (81) 441 80 78
Fax (81) 441 80 78
»
ul. Średnia 29, 21-010 Łęczna
Tel. 696 906 821
»
ul. Pleszczyńskiego 1, 21-560 Międzyrzec Podlaski
Tel. 509343229
»
ul. Lubelska 59, Puławy
Tel. (81) 888 34 76
Fax (81) 888 34 76
»
Sikorskiego 68, 22-600 Tomaszów Lubelski
Tel. (84) 6647468
»

Lubuskie

ul. Husarska 35, 66-400 Gorzów Wielkopolski
Tel. (95) 725 09 99
Fax (95) 725 09 98wew.28
»
Młyńska 30, 66-200 Świebodzin
Tel. 533843030
»
Nowogródzka 74, 68-100 Żagań
Tel. (68) 377 07 77
»

łódzkie

Główna 76, 95-041 Gałków Duży
Tel.
»
Rokicińska 9c, 95-020 Kraszew
Tel. 885-456-457
»
Piaskowa 145, 97-200 Tomaszów Mazowiecki
Tel. 660950063
»
ul. Warszawska 40a, 98-300 Wieluń
Tel. (43) 843 33 33
Fax (43) 656 93 93
»
Łódzka 112, 98-220 Zduńska Wola
Tel. 603 300 353
»

Małopolskie

ul. Partyzantów 23, 32-700 Bochnia
Tel. (14) 614 64 47
Fax (14) 614 64 47
»
ul. Limanowska 26, 33-395 Chełmiec
Tel. (18) 440 47 47
»
ul. Nad Serafą 49, 30-864 Kraków
Tel. (12) 294 90 35
»
ul.Babińskiego 65, 30-393 Kraków
Tel. (12) 379 30 00
Fax (12) 379 30 07
»
Gwarków 1a, 32-300 Olkusz
Tel. 602594770
»
ul.Krakowska 142, 33-100 Tarnów
Tel. (14) 633 17 18
Fax (14) 633 17 18
»
Gotowizna 2, 34-100 Wadowice
Tel. 33 873 24 59
»
Stachonie 2A, 34-500 Zakopane
Tel. 604051001
»

Mazowieckie

ul. Warszawska 85, 05-082 Babice Stare
Tel. 509 702 950
Fax (22) 213 92 47
»
Tel. (22) 723 80 20
»
al. Nadwiślańska 129, 05-420 Józefów
Tel. (22)789 52 17
Fax (22)789 52 17
»
ul. Kolejowa 135, 05-092 Łomianki
Tel. (22) 732 26 50 / 512 100 370
Fax (22) 732 26 51
»
ul. Warszawska 22, 05-300 Mińsk Mazowiecki
Tel. (25) 756 63 25
Fax (25) 757 81 14
»
ul. Kozienicka 94, 26-600 Radom
Tel. (48) 365 00 65
Fax (48) 365 00 65
»
Białki 94, 08-110 Siedlce
Tel. (25) 644 34 67
Fax (25) 644 34 67
»
ul. Kupientyńska 39B, 08-300 Sokołów Podlaski
Tel. 66588461
Fax (25) 787 25 15
»
ul. Płochocińska (wiazd od ul. Kobiałka), 03-044 Warszawa
Tel. (22) 814 00 13, kom. 506 107 228
»
ul. Trakt Brzeski 81, 05-077 Warszawa
Tel. (22) 773 34 95
Fax (22) 773 34 87
»
ul. Wał Miedzeszyński 406, 03-994 Warszawa
Tel. (22) 872 16 67
Fax (22) 872 16 65
»
ul. Puławska 487, 02-844 Warszawa
Tel. (22) 643 28 97
Fax (22) 644 45 99
»
Wolica Al. Katowicka 45, 05-830 Wolica
Tel. (22) 739 75 45
Fax (22) 739 75 47
»
ul. Stefana Wyszyńskiego 17, 05-220 Zielonka
Tel. (22) 771 00 87
Fax (22) 771 80 38
»

Opolskie

Namysłowska 120, 46-081 Dobrzeń Wielki
Tel. 603-330-811
»
Wrocławska 5, 48-100 Głubczyce
Tel. 508-296-937
»
ul.Stanisława Wyspiańskiego 23, 47-206 Kędzierzyn-Koźle
Tel. (77) 482 16 10
»
ul. Opolska 34, 47-100 Strzelce Opolskie
Tel. (77) 461 30 41
»

Podkarpackie

Zawada 6a, 39-200 Dębica
Tel. (14) 681 59 96
»
ul. Pruchnicka 5, 37-500 Jarosław
Tel. (16) 621 33 66
Fax (16) 621 33 66
»
ul. Kletówka 13, 38-400 Krosno
Tel. (13) 436 28 57
Fax (13) 436 28 57
»
Rzemieślnicza 15, 37-600 Lubaczów
Tel. (16) 6320076
»
ul. Przemysłowa 11, 35-105 Rzeszów
Tel. (17) 854 73 81
Fax (17) 852 60 28
»
Podkarpacka 37, 35-082 Rzeszów
Tel. (17) 871 37 22, 607 318 318
»

Podlaskie

ul. Mickiewicza 67, 16-070 Choroszcz
Tel. (85) 654 55 79
Fax (85) 732 35 24
»
Koperkowa 2, 15-523 Grabówka
Tel. 517193927
»
Piłsudskiego 19, 19-200 Grajewo
Tel. 530349617
»
Poznańska 152, 18-400 Łomża
WWW: http://
Tel. (86) 218 15 74
»
ul. Łąkowa 9, 16-500 Sejny
Tel. (87) 517 32 14
Fax (87) 517 32 14
»
ul. Kościuszki 131, 17-300 Siemiatycze
Tel. (85) 655 21 27
Fax (85) 655 21 27
»
ul. Sejneńska 36, 16-400 Suwałki
Tel. (87) 563-28-48
Fax (87) 566-43-4
»

Pomorskie

ul. Bytowska 21, 89-600 Chojnice
Tel. (52) 396 22 60
Fax (52) 396 22 61
»
ul. Cementowa 5-9, 80-298 Gdańsk
Tel. (58) 349 58 27
Fax (58) 712 83 14
»
ul. Hutnicza 24, 81-036 Gdynia
Tel. (58) 669 90 77
Fax (58) 669 90 70
»
ul. Kościerska 13, 83-300 Kartuzy
Tel. (58) 684 07 70
»
Kościerska Huta 46, 83-400 Kościerzyna
Tel. (58) 351 31 85
Fax (58) 712 83 02
»
ul. Długa 44, 82-500 Kwidzyn
Tel. (55) 620 02 10
Fax (58) 712 83 15
»
ul. Toruńska 21c, 82-500 Kwidzyn
Tel. (55) 279 19 91
Fax (55) 279 19 91
»
al. Wojska Polskiego 90A, 82-200 Malbork
Tel. (55) 273 01 13
Fax (55) 273 01 13
»
ul. Poprzeczna 7, 76-200 Słupsk
Tel. (59) 840 36 03
Fax (59) 840 23 60
»
ul. Zachodnia 1, 83-200 Starogard Gdański
Tel. (58) 563 90 34
Fax (58) 563 90 34
»

śląskie

ul. Straconki 115, 43-300 Bielsko-Biała
Tel. (33) 814 13 10
Fax (33) 814 13 10
»
ul. Wyzwolenia 22, 43-300 Bielsko-Biała
Tel. (33) 814 13 25
Fax (33) 821 98 10
»
Tel. (34) 373 62 17
»
ul. Tarnogórska 213, 44-105 Gliwice
Tel. (32) 270 05 78
Fax (32) 300 05 00
»
ul. Paderewskiego 96c, 42-300 Myszków
Tel. (34) 313 49 39
Fax (34) 313 49 39
»
Męczenników Oświęcimskich 2, 42-300 Pszczyna
Tel. 884-055-445
»
Komunalna 11, 47-400 Racibórz
Tel. 509-177-889
»
ul. Obwodowa 200, 42-600 Tarnowskie Góry
Tel. (32) 285 13 77
Fax (32) 285 45 20
»
ul. Oświęcimska 57, 43-100 Tychy
Tel. (32) 314 26 34
Fax (32) 314 26 34
»
Pszczyńska 46, 44-240 Żory
Tel. 724220224
»

świętokrzyskie

ul. Kielecka 19, 26-026 Bilcza
Tel. (41) 249 58 20
Fax (41) 249 58 21
»
Warszawska 263, 25-551 Kielce
Tel. 606489280
»
Polna 72b, 96-200 Końskie
Tel. 796507267
»
Jana Kilińskiego 29, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski
Tel. (41) 277 14 22
»
ul. Kolejowa 42, 28-200 Staszów
Tel. (15) 864 22 20
Fax (15) 864 22 20
»

Warmińsko-mazurskie

ul. Druska 16, 82-300 Elbląg
Tel. (55) 235 26 93
Fax (55) 235 26 93
»
Kazimierzowo 3a, 82-300 Elbląg
Tel. (55) 255 00 07
»
ul. Przytorowa 2, 19-500 Gołdap
Tel. (87) 615 13 70
Fax (87) 615 13 70
»
os. Nikutowo 2, 11-700 Mrągowo
Tel. (89) 741 69 44
Fax (89) 741 69 44
»
ul. Wojska Polskiego 5, 19-400 Olecko
Tel. (87) 520 01 20
Fax (87) 520 01 20
»
ul. Augustowska 42, 10-683 Olsztyn
Tel. (89) 526 04 77
Fax (89) 526 04 77
»
ul. Towarowa 11, 10-417 Olsztyn
Tel. (89) 533 25 55
Fax (89) 533 25 55
»

Wielkopolskie

Józefa Sułkowskiego 12, 62-800 Kalisz
WWW: http://
Tel. 519341997
»
ul. Jana Pawła II 52, 62-510 Konin
Tel. 692186165
»
Gostyńska 56A, 64-000 Kościan
Tel. 693 341 838
Fax 765 155 48 26
»
Pelikan, ul. Zielona 28, 64-000 Kościan
Tel. 783 168 278
Fax 765 155 48 26
»
Krotoszyńska 74, 63-400 Lamki
Tel. 62 7334666
»
Święciechowska 49, 64-100 Leszno
Tel. (65) 529 37 28
Fax (65) 529 50 11
»
Tadeusza Kościuszki 34, 63-500 Ostrzeszów
Tel. 62 730 08 08
»
Przemysłowa 9, 64-920 Piła
Tel. (67) 213 00 52
»
ul. Ostrowska 454, 61-324 Poznań
Tel. (61) 872 60 26
Fax (61) 872 60 26
»

Zachodniopomorskie

ul. Mieszka I-go 15, 75-124 Koszalin
Tel. (94) 348 16 74
Fax (94) 348 16 75
»
ul. Obotrycka 14 E, 71-684 Szczecin
Tel. (91) 431 69 69
Fax (91) 431 69 69
»
ul. Pyrzycka 47-48, 70-807 Szczecin
Tel. (91) 461 50 29
Fax (91) 461 50 29
»
ul. Gdańska 8, 70-660 Szczecin
Tel. (91) 462 48 36
Fax (91) 462 48 36
»