Nasi dostawcy akcesoriów dachowych

O jakości i trwałości dachu świadczy nie tylko dobrze wykonana więźba dachowa i idealnie dobrane pokrycie, ale też liczne akcesoria dachowe. Dzięki nim dach jest wytrzymały, szczelny i odpowiednio zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi i innego rodzaju uszkodzeniami. Wybór rodzaju i liczby akcesoriów dachowych powinien mieć miejsce najczęściej już na etapie projektowania dachu. Ich prawidłowy montaż zależy bowiem często od właściwie zamontowanych wsporników w więźbie dachowej.

Ilość i rodzaj akcesoriów dachowych w większości przypadków należy wybrać już na etapie tworzenia projektu. Wszystko zależy bowiem od kształtu i rodzaju dachu, kąta jego nachylenia, a nawet od zastosowanego pokrycia. Akcesoria bowiem nie są uniwersalne – są dopasowane do różnego rodzaju materiałów, aby jak najlepiej spełnić oczekiwania inwestorów. Najlepiej, aby wszystkie wybierane akcesoria pochodziły od jednego producenta. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko zostanie prawidłowo zamontowane. Jeśli nie postawimy na kompleksowe rozwiązania, a będziemy kierować się kryterium ceny lub dostępności produktu, może zdarzyć się sytuacja, że element jednego producenta trudno będzie idealnie połączyć z drugim elementem, od drugiego producenta.

akcesoria dachowe MDM

Kosze dachowe

Kosze dachowe muszą być zamontowane na każdym dachu, w którym połączone są różne płaszczyzny. Dzięki niemu woda deszczowa czy zalegający zimą śnieg nie dostanie się pod pokrycie dachu. Kosz dachowy umiejętnie łączy dwie połacie, tworząc szczelną i nieprzepuszczalną powierzchnię.

Na dachy o niewielkim nachyleniu

Kosze dachowe mogą być profilowane podłużnie lub poprzecznie. Te pierwsze najlepiej sprawdzą się na dachach o niewielkim spadku, do 30 stopni. Powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które są odporne zarówno na działanie czynników mechanicznych, jak i atmosferycznych. Warto zwracać uwagę na materiały naprawdę wysokiej jakości – oszczędzanie na koszu i jego akcesoriach może bowiem doprowadzić do szybko pojawiających się problemów z wilgocią na poddaszu i pod pokryciem dachu.

Na strome pokrycia

W przypadku dachów bardziej stromych, o kącie nachylenia powyżej 30 stopni, polecane są kosze dachowe profilowane poprzecznie. Karbowana blacha powstrzymuje wodę przed zbyt szybkim spadkiem, co ma ogromne znaczenie dla trwałości całej konstrukcji. Ciekawym rozwiązaniem są też kosze dachowe w rolkach, które podczas montażu po prostu rozwija się i punkt po punkcie łączy z obiema połaciami dachu. Wszystkie rodzaje koszy dachowych są najczęściej dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu można je bez problemu dopasować do kolorystyki pokrycia dachowe.

Elementy mocujące i uszczelniające

Warto jednak pamiętać, że sam kosz dachowy, nawet idealnie dobrany, nie spełni swojego zadania, jeśli nie dobierzemy do niego akcesoriów dodatkowych, Ogromne znaczenie mają klamry łączące oraz klinowe uszczelniacze, które zapewniają stuprocentowo szczelne połączenie kosza z dachem. Alternatywą dla tych ostatnich mogą być też specjalne taśmy rozprężne, które po zamontowaniu zwiększają swoją objętość i wypełniają nawet te szczeliny, które nie są widoczne gołym okiem. Inwestycja w taśmy i inne akcesoria dodatkowe to gwarancja, ze kosz dachowy przez wiele sezonów spełni swoje zadanie i nie rozszczelni się pod wpływem kiepskiej pogody czy czynników mechanicznych.

Akcesoria do okapu

Równie duże znaczenie, co kosze dachowe, mają różnego rodzaju produkty do okapu. Jest on kolejnym miejscem w dachu, które trzeba wykonać z największa starannością. Niedoróbki lub kiepskiej jakości materiału mogą bowiem skutkować nieszczelnością, niewłaściwą wentylacją lub nawet dostawaniem się pod pokrycie dachowe gryzoni, ptactwa czy robactwa.

Prawidłowy pas nadrynnowy

Elementem koniecznym do prawidłowo zamontowanego okapu jest pas nadrynnowy, którego zadaniem jest zabezpieczenie części okapowej dachu. Powinien być wykonany z wysokiej jakości blachy, odpowiednio zabezpieczonej przed działaniem korozji i wilgoci. Najlepiej wybrać takiego producenta, który oferuje kilka kolorów pasa nadrynnowego – dzięki temu będzie on idealnie skomponowany z pozostałymi elementami dachu. Dobry pas nadrynnowy jest łatwy do zamontowania i przez wiele lat spełnia swoje pierwotne zadanie.

Elementy wentylacyjne

Warto pamiętać, że jednym z zadań okapu jest prawidłowa wentylacja dachu. Szczelina wentylacyjna jest konieczna, ale trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć przed wnikaniem pod pokryciem ptactwa i gryzoni. Można do tego celu wykorzystać grzebienie wentylacyjne, które są tak wykonane, by zapewniać bezproblemowy przepływ powietrza, a jednocześnie ich zęby są tak blisko siebie, by nie wpuszczać pod poddasze nieproszonych gości. Zamiast grzebieni świetnie też sprawdzą się siatki o drobnych oczkach. Ochronią poddasze nie tylko przed ptakami, ale nawet przed większymi gryzoniami.

Elementy komunikacji dachowej

Ważnymi elementami dachowymi są też akcesoria służące do bezpiecznego poruszania się po dachu. Są one niezbędne nie tylko podczas przeprowadzania kontroli komina, ale też za każdym razem, gdy na dachu konieczne są naprawy usterek czy niedociągnięć. Elementy komunikacji dachowej to przede wszystkim stopnie i ławy kominiarskie, których montaż powinien być odpowiednio przemyślany już na etapie projektowania dachu. Ich ilość i rozmieszczenie są bowiem uzależnione od powierzchni dachu, kąta jego nachylenia czy stopnia skomplikowania płaszczyzny.

Stopnie jak drabinka

Stopnie powinny być tak ułożone, by tworzyły na dachu swoistą drabinkę, prowadząca do najważniejszych punktów, np. komina czy miejsca, w którym zamontowana jest na dachu antena. Natomiast ławy kominiarskie muszą znajdować się jak najbliżej tych miejsc, by kominiarz czy monter mogli na nich swobodnie i bezpiecznie stać.

Elementy komunikacji dachowej są najczęściej wykonane z wysokiej jakości aluminium, które jest odporne na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Ich powierzchnia jest zwykle ażurowa, dzięki czemu nie zbiera się na nich woda deszczowa czy śnieg. Nigdy nie są śliskie i zapewniają bezpieczne użytkowanie przez cały rok.

Ogromne znaczenie ma dobry montaż

Warto pamiętać, by w elementy komunikacji dachowej zaopatrywać się u renomowanych producentów. Jednak równie ważny, jak jakość ich wykonania, jest prawidłowy montaż. Źle zamontowane stopnie i ławy dachowe to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa osób, które potem będą poruszać się po dachu. Wszystkie elementy powinny być zamontowane na specjalnych wspornikach, które są przytwierdzone do więźby dachowej. Wybierając stopnie i ławy kominiarskie należy też zwrócić uwagę na ich estetykę. Najlepiej, by były kolorystyką zbliżone do barwy pokrycia dachowego.

Ochrona przed śniegiem

Największym zagrożeniem dla każdego pokrycia dachowego jest woda i wilgoć. Trzeba o tym pamiętać także zimą, gdy na dachach zalega gruba warstwa śniegu. Jeśli będzie swobodnie zsuwać się po powierzchni dachu, może wygiąć, a w niektórych przypadkach nawet zerwać rynny.

Śniegołapy

Doskonałym rozwiązaniem, który chroni przed śnieżnymi czapami nawet podczas silnych opadów śniegu są akcesoria przeciwśniegowe. Doskonałym rozwiązaniem są śniegołapy, wykonywane z różnego rodzaju blachy. Rozmieszcza się je równomiernie na całym pokryciu dachowym. Są przeznaczone do dachów spadzistych i chronią pokrycie przed zalegającym śniegiem. Śniegołapy najczęściej dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu bez problemu można dobrać barwę, która będzie komponowała się ze stylistyką pokrycia dachowego. Są więc funkcjonalne, a jednocześnie nie psują estetyki dachu, gdyż tworzą z nim jednolitą całość.

Płotki przeciwśniegowe

Oprócz śniegołapów, na dachu dobrze sprawdzają się płotki przeciwśniegowe. Sprawdzą się szczególnie na tych połaciach, które mają spory kąt nachylenia. Liczbę płotków należy dobrać do rozmiarów dachu, tak, by chroniły go z każdej strony. Trzeba je również zaplanować już na etapie projektowania dachu – płotki montuje się bowiem nie bezpośrednio do pokrycia, ale do stałych elementów więźby dachowej na specjalnych wspornikach. Płotki, które w zimie pełnią odpowiedzialną funkcję, latem można zdemontować. Musi to jednak zrobić fachowiec, który demontując zabezpieczenie przeciwśniegowe nie uszkodzi dodatkowo pokrycia dachowego. Demontaż nie jest jednak konieczny – jeśli płotki są właściwie dobrane, nie zakłócają estetyki dachu, a doskonały materiał, z którego są wykonane, jest odporny na działanie wilgoci, wody deszczowej czy promieniowania słonecznego. Pamiętajmy jednak, że płotki, które cały rok pozostają na dachu, przed kolejna zimą należy oczyścić, szczególnie z liści, które spadną na nie jesienią.

Akcesoria do komina

Komin jest tym miejscem na dachu, któremu warto poświęcić więcej uwagi. To właśnie przy nim najczęściej pojawiają się nieszczelności, które w dalszej perspektywie mogą zagrozić konstrukcji więźby dachowej. Dobrze uszczelniony komin wymaga użycia dobrze dobranych elementów. Musza być one wysokiej jakości, trwałe i wytrzymałe. Nie bez znaczenia jest również prawidłowy montaż, który gwarantuje bezproblemowe funkcjonowanie przez wiele sezonów.

Łączenie nie może być szczelne

Pamiętajmy, że łączenie komina z pokryciem lub ze ścianą nigdy nie powinno być sztywne i trwałe. Dach wokół komina oddycha i pracuje. Może się więc okazać, że stałe połączenie już po kilku miesiącach zacznie pękać czy kruszyć się. To dlatego największa popularnością cieszą się różnego rodzaju taśmy kominowe, które zapewniają wyjątkową szczelność oraz trwałość połączenia.

Wybór taśm kominowych jest naprawdę ogromny. Niemal każdy producent akcesoriów dachowych ma w swojej ofercie kilka lub kilkanaście modeli taśm, które bez problemu można dobrać do indywidualnych potrzeb każdego dachu. Wybór jest spory, dlatego nie warto brać pierwszej lepszej taśmy, tylko dość szczegółowo określić swoje potrzeby.

Taśmy z dodatkowymi powłokami

Taśmy do uszczelniania komina wykonane są najczęściej z ołowiu, aluminium lub miedzi. Z wierzchu pokryte są dodatkowymi powłokami, których zadaniem jest zabezpieczenie taśmy i chronionej powierzchni przed działaniem czynników atmosferycznych. Od spodu natomiast znajdują się substancje klejące, które gwarantują szybki i bezproblemowy montaż taśmy wokół komina. Taśmy dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach – można je dopasować do indywidualnych potrzeb. Dzięki taśmom powierzchnia wokół komina będzie idealnie zabezpieczona przed wnikaniem wilgoci, wody deszczowej czy topniejącego śniegu pod pokrycie dachu. Aby zwiększyć ich szczelność i trwałość, warto na taśmach zamontować specjalne listwy kominowe, które znacznie zwiększają estetykę połączenia.

Membrany dachowe

Akcesoria, które są niezbędne na każdym pokryciu dachowym, to odpowiednio dobrane folie dachowe. Rozróżniamy wiele ich rodzajów, z których najważniejsze są folie wstępnego krycia oraz folie do paraizolacji. Te pierwsze montuje się na zewnątrz, tuż na więźbie dachowej. Ich zadaniem jest uszczelnienie dachu, dzięki czemu woda deszczowa czy nawiewany śnieg nie dostają się pod spód i nie stwarzają zagrożenia dla trwałości więźby dachowej.

Wstępne krycie

Folie wstępnego krycia dzielimy na wysokoparoprzepuszczalne i niskoparoprzepuszczalne. Te pierwsze stworzone są z myślą o dachach, które znajdują się nad użytkowym poddaszem. Gwarantują prawidłowe odprowadzanie pary wodnej z wnętrza pomieszczenia na zewnątrz. Folie niskoparoprzepuszczalne są prostsze, tańsze i stworzone do krycia dachów, które nie mają ocieplonych poddaszy. To idealne rozwiązanie nie tylko na domach mieszkalnych, ale tez na garażach, budynkach użyteczności publicznej, halach magazynowych czy budynkach gospodarczych w rolnictwie.

Paroizolacja

Oprócz folii wstępnego krycia ogromne znaczenie w budynkach z ocieplonym poddaszem mają folie do paraizolacji. Montuje się je od strony poddasza, pomiędzy obudową z płyt gipsowo-kartonowych a warstwą ociepleniowa. Bardzo ważny jest wybór folii wysokiej jakości. Choć cenniki u różnych producentów są zróżnicowane, nie jest najlepszym pomysłem kierowanie się kryterium ceny. Folia ma być przede wszystkim trwała, wytrzymała, odporna na obciążenia, naciąganie oraz działanie czynników atmosferycznych. Inwestycja w dobrą folię to gwarancja bezproblemowego użytkowania poddasza przez wiele lat. Warto więc postawić na jakość, która zaprocentuje w przyszłości.

Kominki wentylacyjne

Niezbędnym elementem każdego prawidłowo wykonanego dachu są kominki wentylacyjne. Dzięki nim zapewniony jest prawidłowy przepływ powietrza na poddaszu, co ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku dachów ocieplonych, jak i tych bez warstwy termoizolacji. Kominki wentylacyjne powinny być wysokiej jakości, odporne i wytrzymałe. Ich ilość i rozmieszczenie należy zaplanować już na etapie projektowania pokrycia dachowego. Muszą być dobrane w zależności od rodzaju pokrycia dachowego oraz powierzchni dachu. Zadaniem kominka jest bowiem wentylacja, ale w połączeniu z gwarancją szczelności wokół kominka. Kominki wentylacyjne dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych – nie ma problemu z dobraniem ich barwy do kolorystyki całego pokrycia dachowego.

kominki wentylacyjne AVALINE

Dachówki wentylacyjne

Oprócz kominków, duże znaczenie dla prawidłowej wentylacji mają też dachówki wentylacyjne, umożliwiające oddychanie dachu i wymianę powietrza. Rozmieszczone są one na całej powierzchni dachu i dobrane ilościowo do wielkości połaci. Ciekawym elementem dodatkowym są nasadki antenowe. Dzięki nim można estetycznie i bezproblemowo wyprowadzić na zewnątrz antenę. Nasadki mogą zmieniać kąt swojego nachylenia, nie ma więc żadnego problemu z dopasowaniem położenia anteny do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Najlepiej, aby nasadki były w tym samym kolorze, co dachówki wentylacyjne. Zachowamy w ten sposób ład i porządek w estetyce dachowej.

Jakość wykonania

Wszystkie akcesoria dachowe, bez względu na ich przeznaczenie, powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Podobnie, jak inne elementy konstrukcji i pokrycia dachu, najlepiej zaopatrywać się w nie u renomowanych producentów, którzy nie tylko zapewniają wysoką jakość produktów, ale też służą fachowym doradztwem. Pamiętajmy również, że akcesoria dachowe będą niezawodnie funkcjonowały wyłącznie wtedy, gdy zadbamy o ich prawidłowy montaż. Nawet, jeśli zamontowanie płotka przeciwśniegowego, taśmy kominowej czy grzebienia do okapu wydaje nam się proste, nigdy nie bierzmy się za to na własną rękę.

Prawidłowy montaż

Podobnie, jak wykonanie więźby czy położenie pokrycia, także montaż wszelkich elementów dodatkowych na dachu powierzmy fachowcom. Samodzielny montaż akcesoriów to zawsze niebezpieczeństwo, że gdy będą najbardziej potrzebne, nie spełnią swojego zadania. Błędy montażowe czasem są tak niewielkie, że nie jesteśmy w stanie dostrzec ich gołym okiem, a mogą mieć poważne skutki dla trwałości więźby, prawidłowej wentylacji czy ochrony przeciwwilgociowej. Nawet akcesoria, które z pozoru wydają się mieć drugorzędne znaczenie na dachu, muszą być zamontowane bezbłędnie – w przeciwnym razie ich zakup i montaż nie będzie miał żadnego sensu. Mają one przecież spełniać określone zadania, a nie jedynie być ozdobą pokrycia.

Membrany i folie dachowe

Dach powinien by nie tylko estetyczny i wytrzymały, ale przede wszystkim szczelny. Ma to ogromne znaczenie zarówno dla komfortu mieszkańców, jak i dla trwałości całej konstrukcji dachu. Doskonałym rozwiązaniem uszczelniającym są folie dachowe, które świetnie sprawdzą się na każdym rodzaju dachu. Membrany dachowe są nowoczesną i trwałą alternatywą dla papy, która jeszcze do niedawna była najczęściej wybieranym materiałem uszczelniającym. Wykorzystywana była z powodzeniem zarówno na niewielkich dachach domów jednorodzinnych, jak i na wielkich powierzchniach dachowych. Była prosta w montażu, a dzięki swoim właściwościom gwarantowała stuprocentową szczelność pokrytej powierzchni. Niestety, właściwości uszczelniające papy maleją wraz z upływem czasu. Nie jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, z czasem staje się coraz bardziej sucha, a co za tym idzie – zaczyna pękać i kruszyć się. Jest więc oczywiste, że taki uszkodzony materiał przestaje być szczelny i konieczne jest położenie nowej warstwy papy.

Membrany i folie dachowe

Dach powinien by nie tylko estetyczny i wytrzymały, ale przede wszystkim szczelny. Ma to ogromne znaczenie zarówno dla komfortu mieszkańców, jak i dla trwałości całej konstrukcji dachu. Doskonałym rozwiązaniem uszczelniającym są folie dachowe, które świetnie sprawdzą się na każdym rodzaju dachu. Membrany dachowe są nowoczesną i trwałą alternatywą dla papy, która jeszcze do niedawna była najczęściej wybieranym materiałem uszczelniającym. Wykorzystywana była z powodzeniem zarówno na niewielkich dachach domów jednorodzinnych, jak i na wielkich powierzchniach dachowych. Była prosta w montażu, a dzięki swoim właściwościom gwarantowała stuprocentową szczelność pokrytej powierzchni. Niestety, właściwości uszczelniające papy maleją wraz z upływem czasu. Nie jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, z czasem staje się coraz bardziej sucha, a co za tym idzie – zaczyna pękać i kruszyć się. Jest więc oczywiste, że taki uszkodzony materiał przestaje być szczelny i konieczne jest położenie nowej warstwy papy.

Nowoczesne i trwałe rozwiązanie

W przypadku membran dachowych nie ma takiego problemu – raz położona zachowuje swoje pierwotne właściwości przez wiele lat. Co więcej – jest to rozwiązanie wyjątkowo lekkie, które sprawdzi się nie tylko na nowo powstających dachach, ale też wszędzie tam, gdzie bardzo ważna jest waga wszystkich elementów pokrycia dachowego. membrany dachowe są więc świetnym, ekonomicznym i trwałym rozwiązaniem na starych i mocno zniszczonych dachach. Praktycznie nic nie ważą, a doskonale spełniają swoje zadanie.

Lekkie i skuteczne na każdym dachu

Wybór na rynku membran dachowych jest naprawdę ogromny, dlatego zanim zdecydujemy się na kupno konkretnego produktu, musimy mieć sprecyzowane oczekiwania. Pod nazwą membrany dachowe kryje się bowiem wiele produktów, z których każdy może mieć nieco inne właściwości i przeznaczenie. Membrany można wybierać pod kątem rodzaju dachu, jego wielkości, a także funkcji, jaka mają pełnić. A mogą służyć ochronie zarówno pomieszczeń na poddaszu, jak i pokrycia dachowego i elementów konstrukcji więźby.

Membrany wysokoparoprzepuszczalne

Jeśli poddasze w budynku jest zamieszkane, najlepiej sprawdzą się folie o wysokiej paroprzepuszczalności. Przepuszczają one parę wodną w ilości większej niż 700 gramów na metr kwadratowy w ciągu doby. Zapewniają prawidłową wentylację poddasza, dzięki czemu wilgoć nie osadza się na stropie i nie zagraża ani konstrukcji więźby, ani tym bardziej zdrowiu mieszkańców.

Jedna lub kilka warstw składowych

Membrany o wysokiej paro przepuszczalności bardzo łatwo jest odróżnić od niskoparoprzepuszczalnych. Nie przypominają bowiem z wyglądu zwykłych folii – wyglądają jak tkanina lub sztywny karton. Wykonane są najczęściej z włókniny polipropylenowej oraz filmu funkcyjnego. Połączenie tych dwóch składników tworzy powierzchnię wytrzymałą, wodoszczelną i paroprzepuszczalną. Folie wysokoparoprzepuszczalne mogą być wykonane z jednej warstwy, dwóch lub trzech. Im więcej warstw, tym mają lepsze właściwości i, oczywiście, więcej kosztują. Dostępne są w różnych kolorach, w zależności od modelu i konkretnego producenta.

Ochrona konstrukcji dachu

Membrany wysokoparoprzepuszczalne są przeznaczone na ocieplone poddasza, w których jedną z warstw na pokryciu dachowym jest termoizolacja. Podczas montażu nie ma potrzeby pozostawiania szczeliny wentylacyjnej – membrana wysokoparoprzepuszczalne może stykać się z warstwą ociepleniowa. Gwarantuje odpływ wilgoci z połaci dachu, dzięki czemu wszystkie elementy konstrukcji dachowej są chronione przed negatywnymi skutkami działania wilgoci. Dzięki membranie woda deszczowa ani śnieg nie mają szans na dostanie się do wnętrza dachu. Oczywiście pod warunkiem, że folia jest prawidłowo zamontowana

Prawidłowy montaż

Aby membrana dachowa spełniała oczekiwania inwestorów, powinna być nie tylko właściwie dobrana, ale tez prawidłowo zamontowana. Zanim zabierzemy się za kładzenie membrany na dachu, konieczne jest dokładne wymierzenie płaszczyzny. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w których membrany zabraknie lub okaże się, że mamy jej o wiele za dużo i część materiału po prostu się zmarnuje lub zostanie odłożona na wszelki wypadek.

Naciągnięta, ale nie napięta

Montaż membran dachowych należy rozpocząć od ich rozwinięcia – trzeba zwrócić uwagę na górną i dolną powierzchnię, gdyż ma to ogromne znaczenie. Zawsze montujemy membranę tak, aby warstwa z napisami producenta znajdowała się z wierzchu. Na początku rozkładamy pas membrany na dole wzdłuż okapu. Całość przytwierdza się do pokrycia za pomocą dużych gwoździ z szeroką główką lub specjalnych dekarskich zszywek. Folia powinna być naciągnięta, a jednocześnie nie może być zbyt napięta, gdyż wtedy dużo łatwiej o uszkodzenia mechaniczne czy powstające w wyniku działania czynników atmosferycznych.

Pamiętajmy o zakładkach

Membranę układamy na zakładki o zróżnicowanej szerokości, w zależności od kąta nachylenia dachu. W przypadku dachów o niewielkim spadzie, zakładka powinna mieć około 20 cm szerokości. Natomiast jeśli nasz dach jest dość stromy, zakładka może mieć około 10-15 cm. Dobrym rozwiązaniem jest membrana, która od spodu wyposażona jest w specjalne pasy klejące, które znacznie ułatwiają montaż. Można też wykorzystać taśmę mocującą, która jest wykonana tak, by zagwarantować idealną szczelność w miejscu połączenia dwóch warstw. Co więcej – taśma doskonale sprawdzi się w przypadku, gdy membrana ulegnie uszkodzeniu podczas prac dekarskich. Miejsce, w którym powstanie szczelina można bez problemu zakleić taśmą, bez konieczności zdejmowania już położonej membrany. To znacznie ułatwia prace na dachu, a jednocześnie żadne uszkodzenie nie spowolni montażu.