Akcesoria dachowe

Zobacz producentów z kategorii akcesoria dachowe

Informacje

O jakości i trwałości dachu świadczy nie tylko dobrze wykonana więźba dachowa i idealnie dobrane pokrycie, ale też liczne akcesoria dachowe. Dzięki nim dach jest wytrzymały, szczelny i odpowiednio zabezpieczony przed czynnikami atmosferycznymi i innego rodzaju uszkodzeniami. Wybór rodzaju i liczby akcesoriów dachowych powinien mieć miejsce najczęściej już na etapie projektowania dachu. Ich prawidłowy montaż zależy bowiem często od właściwie zamontowanych wsporników w więźbie dachowej.

Ilość i rodzaj akcesoriów dachowych w większości przypadków należy wybrać już na etapie tworzenia projektu. Wszystko zależy bowiem od kształtu i rodzaju dachu, kąta jego nachylenia, a nawet od zastosowanego pokrycia. Akcesoria bowiem nie są uniwersalne – są dopasowane do różnego rodzaju materiałów, aby jak najlepiej spełnić oczekiwania inwestorów. Najlepiej, aby wszystkie wybierane akcesoria pochodziły od jednego producenta. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko zostanie prawidłowo zamontowane. Jeśli nie postawimy na kompleksowe rozwiązania, a będziemy kierować się kryterium ceny lub dostępności produktu, może zdarzyć się sytuacja, że element jednego producenta trudno będzie idealnie połączyć z drugim elementem, od drugiego producenta.

Kosze dachowe

Kosze dachowe muszą być zamontowane na każdym dachu, w którym połączone są różne płaszczyzny. Dzięki niemu woda deszczowa czy zalegający zimą śnieg nie dostanie się pod pokrycie dachu. Kosz dachowy umiejętnie łączy dwie połacie, tworząc szczelną i nieprzepuszczalną powierzchnię.

Na dachy o niewielkim nachyleniu

Kosze dachowe mogą być profilowane podłużnie lub poprzecznie. Te pierwsze najlepiej sprawdzą się na dachach o niewielkim spadku, do 30 stopni. Powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, które są odporne zarówno na działanie czynników mechanicznych, jak i atmosferycznych. Warto zwracać uwagę na materiały naprawdę wysokiej jakości – oszczędzanie na koszu i jego akcesoriach może bowiem doprowadzić do szybko pojawiających się problemów z wilgocią na poddaszu i pod pokryciem dachu.

Na strome pokrycia

W przypadku dachów bardziej stromych, o kącie nachylenia powyżej 30 stopni, polecane są kosze dachowe profilowane poprzecznie. Karbowana blacha powstrzymuje wodę przed zbyt szybkim spadkiem, co ma ogromne znaczenie dla trwałości całej konstrukcji. Ciekawym rozwiązaniem są też kosze dachowe w rolkach, które podczas montażu po prostu rozwija się i punkt po punkcie łączy z obiema połaciami dachu. Wszystkie rodzaje koszy dachowych są najczęściej dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu można je bez problemu dopasować do kolorystyki pokrycia dachowe.

Elementy mocujące i uszczelniające

Warto jednak pamiętać, że sam kosz dachowy, nawet idealnie dobrany, nie spełni swojego zadania, jeśli nie dobierzemy do niego akcesoriów dodatkowych, Ogromne znaczenie mają klamry łączące oraz klinowe uszczelniacze, które zapewniają stuprocentowo szczelne połączenie kosza z dachem. Alternatywą dla tych ostatnich mogą być też specjalne taśmy rozprężne, które po zamontowaniu zwiększają swoją objętość i wypełniają nawet te szczeliny, które nie są widoczne gołym okiem. Inwestycja w taśmy i inne akcesoria dodatkowe to gwarancja, ze kosz dachowy przez wiele sezonów spełni swoje zadanie i nie rozszczelni się pod wpływem kiepskiej pogody czy czynników mechanicznych.

Akcesoria do okapu

Równie duże znaczenie, co kosze dachowe, mają różnego rodzaju produkty do okapu. Jest on kolejnym miejscem w dachu, które trzeba wykonać z największa starannością. Niedoróbki lub kiepskiej jakości materiału mogą bowiem skutkować nieszczelnością, niewłaściwą wentylacją lub nawet dostawaniem się pod pokrycie dachowe gryzoni, ptactwa czy robactwa.

Prawidłowy pas nadrynnowy

Elementem koniecznym do prawidłowo zamontowanego okapu jest pas nadrynnowy, którego zadaniem jest zabezpieczenie części okapowej dachu. Powinien być wykonany z wysokiej jakości blachy, odpowiednio zabezpieczonej przed działaniem korozji i wilgoci. Najlepiej wybrać takiego producenta, który oferuje kilka kolorów pasa nadrynnowego – dzięki temu będzie on idealnie skomponowany z pozostałymi elementami dachu. Dobry pas nadrynnowy jest łatwy do zamontowania i przez wiele lat spełnia swoje pierwotne zadanie.

Elementy wentylacyjne

Warto pamiętać, że jednym z zadań okapu jest prawidłowa wentylacja dachu. Szczelina wentylacyjna jest konieczna, ale trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć przed wnikaniem pod pokryciem ptactwa i gryzoni. Można do tego celu wykorzystać grzebienie wentylacyjne, które są tak wykonane, by zapewniać bezproblemowy przepływ powietrza, a jednocześnie ich zęby są tak blisko siebie, by nie wpuszczać pod poddasze nieproszonych gości. Zamiast grzebieni świetnie też sprawdzą się siatki o drobnych oczkach. Ochronią poddasze nie tylko przed ptakami, ale nawet przed większymi gryzoniami.

Elementy komunikacji dachowej

Ważnymi elementami dachowymi są też akcesoria służące do bezpiecznego poruszania się po dachu. Są one niezbędne nie tylko podczas przeprowadzania kontroli komina, ale też za każdym razem, gdy na dachu konieczne są naprawy usterek czy niedociągnięć. Elementy komunikacji dachowej to przede wszystkim stopnie i ławy kominiarskie, których montaż powinien być odpowiednio przemyślany już na etapie projektowania dachu. Ich ilość i rozmieszczenie są bowiem uzależnione od powierzchni dachu, kąta jego nachylenia czy stopnia skomplikowania płaszczyzny.

Stopnie jak drabinka

Stopnie powinny być tak ułożone, by tworzyły na dachu swoistą drabinkę, prowadząca do najważniejszych punktów, np. komina czy miejsca, w którym zamontowana jest na dachu antena. Natomiast ławy kominiarskie muszą znajdować się jak najbliżej tych miejsc, by kominiarz czy monter mogli na nich swobodnie i bezpiecznie stać.

Elementy komunikacji dachowej są najczęściej wykonane z wysokiej jakości aluminium, które jest odporne na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Ich powierzchnia jest zwykle ażurowa, dzięki czemu nie zbiera się na nich woda deszczowa czy śnieg. Nigdy nie są śliskie i zapewniają bezpieczne użytkowanie przez cały rok.

Ogromne znaczenie ma dobry montaż

Warto pamiętać, by w elementy komunikacji dachowej zaopatrywać się u renomowanych producentów. Jednak równie ważny, jak jakość ich wykonania, jest prawidłowy montaż. Źle zamontowane stopnie i ławy dachowe to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa osób, które potem będą poruszać się po dachu. Wszystkie elementy powinny być zamontowane na specjalnych wspornikach, które są przytwierdzone do więźby dachowej. Wybierając stopnie i ławy kominiarskie należy też zwrócić uwagę na ich estetykę. Najlepiej, by były kolorystyką zbliżone do barwy pokrycia dachowego.

Ochrona przed śniegiem

Największym zagrożeniem dla każdego pokrycia dachowego jest woda i wilgoć. Trzeba o tym pamiętać także zimą, gdy na dachach zalega gruba warstwa śniegu. Jeśli będzie swobodnie zsuwać się po powierzchni dachu, może wygiąć, a w niektórych przypadkach nawet zerwać rynny.

Śniegołapy

Doskonałym rozwiązaniem, który chroni przed śnieżnymi czapami nawet podczas silnych opadów śniegu są akcesoria przeciwśniegowe. Doskonałym rozwiązaniem są śniegołapy, wykonywane z różnego rodzaju blachy. Rozmieszcza się je równomiernie na całym pokryciu dachowym. Są przeznaczone do dachów spadzistych i chronią pokrycie przed zalegającym śniegiem. Śniegołapy najczęściej dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, dzięki czemu bez problemu można dobrać barwę, która będzie komponowała się ze stylistyką pokrycia dachowego. Są więc funkcjonalne, a jednocześnie nie psują estetyki dachu, gdyż tworzą z nim jednolitą całość.

Płotki przeciwśniegowe

Oprócz śniegołapów, na dachu dobrze sprawdzają się płotki przeciwśniegowe. Sprawdzą się szczególnie na tych połaciach, które mają spory kąt nachylenia. Liczbę płotków należy dobrać do rozmiarów dachu, tak, by chroniły go z każdej strony. Trzeba je również zaplanować już na etapie projektowania dachu – płotki montuje się bowiem nie bezpośrednio do pokrycia, ale do stałych elementów więźby dachowej na specjalnych wspornikach. Płotki, które w zimie pełnią odpowiedzialną funkcję, latem można zdemontować. Musi to jednak zrobić fachowiec, który demontując zabezpieczenie przeciwśniegowe nie uszkodzi dodatkowo pokrycia dachowego. Demontaż nie jest jednak konieczny – jeśli płotki są właściwie dobrane, nie zakłócają estetyki dachu, a doskonały materiał, z którego są wykonane, jest odporny na działanie wilgoci, wody deszczowej czy promieniowania słonecznego. Pamiętajmy jednak, że płotki, które cały rok pozostają na dachu, przed kolejna zimą należy oczyścić, szczególnie z liści, które spadną na nie jesienią.

Akcesoria do komina

Komin jest tym miejscem na dachu, któremu warto poświęcić więcej uwagi. To właśnie przy nim najczęściej pojawiają się nieszczelności, które w dalszej perspektywie mogą zagrozić konstrukcji więźby dachowej. Dobrze uszczelniony komin wymaga użycia dobrze dobranych elementów. Musza być one wysokiej jakości, trwałe i wytrzymałe. Nie bez znaczenia jest również prawidłowy montaż, który gwarantuje bezproblemowe funkcjonowanie przez wiele sezonów.

Łączenie nie może być szczelne

Pamiętajmy, że łączenie komina z pokryciem lub ze ścianą nigdy nie powinno być sztywne i trwałe. Dach wokół komina oddycha i pracuje. Może się więc okazać, że stałe połączenie już po kilku miesiącach zacznie pękać czy kruszyć się. To dlatego największa popularnością cieszą się różnego rodzaju taśmy kominowe, które zapewniają wyjątkową szczelność oraz trwałość połączenia.

Wybór taśm kominowych jest naprawdę ogromny. Niemal każdy producent akcesoriów dachowych ma w swojej ofercie kilka lub kilkanaście modeli taśm, które bez problemu można dobrać do indywidualnych potrzeb każdego dachu. Wybór jest spory, dlatego nie warto brać pierwszej lepszej taśmy, tylko dość szczegółowo określić swoje potrzeby.

Taśmy z dodatkowymi powłokami

Taśmy do uszczelniania komina wykonane są najczęściej z ołowiu, aluminium lub miedzi. Z wierzchu pokryte są dodatkowymi powłokami, których zadaniem jest zabezpieczenie taśmy i chronionej powierzchni przed działaniem czynników atmosferycznych. Od spodu natomiast znajdują się substancje klejące, które gwarantują szybki i bezproblemowy montaż taśmy wokół komina. Taśmy dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach – można je dopasować do indywidualnych potrzeb. Dzięki taśmom powierzchnia wokół komina będzie idealnie zabezpieczona przed wnikaniem wilgoci, wody deszczowej czy topniejącego śniegu pod pokrycie dachu. Aby zwiększyć ich szczelność i trwałość, warto na taśmach zamontować specjalne listwy kominowe, które znacznie zwiększają estetykę połączenia.

Folie dachowe

Akcesoria, które są niezbędne na każdym pokryciu dachowym, to odpowiednio dobrane folie dachowe. Rozróżniamy wiele ich rodzajów, z których najważniejsze są folie wstępnego krycia oraz folie do paraizolacji. Te pierwsze montuje się na zewnątrz, tuż na więźbie dachowej. Ich zadaniem jest uszczelnienie dachu, dzięki czemu woda deszczowa czy nawiewany śnieg nie dostają się pod spód i nie stwarzają zagrożenia dla trwałości więźby dachowej.

Wstępne krycie

Folie wstępnego krycia dzielimy na wysokoparoprzepuszczalne i niskoparoprzepuszczalne. Te pierwsze stworzone są z myślą o dachach, które znajdują się nad użytkowym poddaszem. Gwarantują prawidłowe odprowadzanie pary wodnej z wnętrza pomieszczenia na zewnątrz. Folie niskoparoprzepuszczalne są prostsze, tańsze i stworzone do krycia dachów, które nie mają ocieplonych poddaszy. To idealne rozwiązanie nie tylko na domach mieszkalnych, ale tez na garażach, budynkach użyteczności publicznej, halach magazynowych czy budynkach gospodarczych w rolnictwie.

Paroizolacja

Oprócz folii wstępnego krycia ogromne znaczenie w budynkach z ocieplonym poddaszem mają folie do paraizolacji. Montuje się je od strony poddasza, pomiędzy obudową z płyt gipsowo-kartonowych a warstwą ociepleniowa. Bardzo ważny jest wybór folii wysokiej jakości. Choć cenniki u różnych producentów są zróżnicowane, nie jest najlepszym pomysłem kierowanie się kryterium ceny. Folia ma być przede wszystkim trwała, wytrzymała, odporna na obciążenia, naciąganie oraz działanie czynników atmosferycznych. Inwestycja w dobrą folię to gwarancja bezproblemowego użytkowania poddasza przez wiele lat. Warto więc postawić na jakość, która zaprocentuje w przyszłości.

Kominki wentylacyjne

Niezbędnym elementem każdego prawidłowo wykonanego dachu są kominki wentylacyjne. Dzięki nim zapewniony jest prawidłowy przepływ powietrza na poddaszu, co ma ogromne znaczenie zarówno w przypadku dachów ocieplonych, jak i tych bez warstwy termoizolacji. Kominki wentylacyjne powinny być wysokiej jakości, odporne i wytrzymałe. Ich ilość i rozmieszczenie należy zaplanować już na etapie projektowania pokrycia dachowego. Muszą być dobrane w zależności od rodzaju pokrycia dachowego oraz powierzchni dachu. Zadaniem kominka jest bowiem wentylacja, ale w połączeniu z gwarancją szczelności wokół kominka. Kominki wentylacyjne dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych – nie ma problemu z dobraniem ich barwy do kolorystyki całego pokrycia dachowego.

Dachówki wentylacyjne

Oprócz kominków, duże znaczenie dla prawidłowej wentylacji mają też dachówki wentylacyjne, umożliwiające oddychanie dachu i wymianę powietrza. Rozmieszczone są one na całej powierzchni dachu i dobrane ilościowo do wielkości połaci. Ciekawym elementem dodatkowym są nasadki antenowe. Dzięki nim można estetycznie i bezproblemowo wyprowadzić na zewnątrz antenę. Nasadki mogą zmieniać kąt swojego nachylenia, nie ma więc żadnego problemu z dopasowaniem położenia anteny do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Najlepiej, aby nasadki były w tym samym kolorze, co dachówki wentylacyjne. Zachowamy w ten sposób ład i porządek w estetyce dachowej.

Jakość wykonania

Wszystkie akcesoria dachowe, bez względu na ich przeznaczenie, powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Podobnie, jak inne elementy konstrukcji i pokrycia dachu, najlepiej zaopatrywać się w nie u renomowanych producentów, którzy nie tylko zapewniają wysoką jakość produktów, ale też służą fachowym doradztwem. Pamiętajmy również, że akcesoria dachowe będą niezawodnie funkcjonowały wyłącznie wtedy, gdy zadbamy o ich prawidłowy montaż. Nawet, jeśli zamontowanie płotka przeciwśniegowego, taśmy kominowej czy grzebienia do okapu wydaje nam się proste, nigdy nie bierzmy się za to na własną rękę.

Prawidłowy montaż

Podobnie, jak wykonanie więźby czy położenie pokrycia, także montaż wszelkich elementów dodatkowych na dachu powierzmy fachowcom. Samodzielny montaż akcesoriów to zawsze niebezpieczeństwo, że gdy będą najbardziej potrzebne, nie spełnią swojego zadania. Błędy montażowe czasem są tak niewielkie, że nie jesteśmy w stanie dostrzec ich gołym okiem, a mogą mieć poważne skutki dla trwałości więźby, prawidłowej wentylacji czy ochrony przeciwwilgociowej. Nawet akcesoria, które z pozoru wydają się mieć drugorzędne znaczenie na dachu, muszą być zamontowane bezbłędnie – w przeciwnym razie ich zakup i montaż nie będzie miał żadnego sensu. Mają one przecież spełniać określone zadania, a nie jedynie być ozdobą pokrycia.

Producenci oferujący akcesoria dachowe

Gdzie kupić? - lista punktów PHD

Dolnośląskie

Kamienna Droga 48, 67-200 Głogów
Tel. 723 575 752
»
Jakubowo Lubińskie 51B, 59-170 Jakubowo Lubińskie
Tel. 507 178 220
»
ul. Wrocławska 67, 58-506 Jelenia Góra
Tel. (75) 742 89 05
Fax (75) 742 89 05
»
ul. Objazdowa 18, 57-300 Kłodzko
Tel. (74) 865 63 69
Fax (74) 865 63 15
»
ul. Noworudzka 7, 57-300 Kłodzko
Tel. (74) 865 53 45
Fax (74) 867 38 77
»
M. Curie Skłodowskiej 97, 59-300 Lubin
Tel. 723 575 750
»
Cieśle 26, 56-400 Oleśnica
WWW: http://
Tel. 505145888
»
ul. Główna 52, 51-180 Psary
Tel. (71) 387 49 10
Fax (71) 387 84 49
»
ul. Kraszowicka 62, 58-100 Świdnica
Tel. (74) 853 55 91
Fax (74) 851 33 23
»
al. Brücknera 23, 51-411 Wrocław
Tel. (71) 325 10 35
Fax (71) 325 45 71
»
ul. Traktatowa 1, 54-425 Wrocław
Tel. (71) 356 40 01
Fax (71) 356 40 10
»
ul. Ziębicka 32, 50-507 Wrocław
Tel. (71) 336 60 85
Fax (71) 367 95 61
»

Kujawsko-pomorskie

Sikorskiego 8, 87-300 Brodnica
Tel. 601-169-615
»
Frydrychowo, 87-410 Kowalewo Pomorskie
Tel. (056) 684 20 27
Fax (056) 684 15 63
»
Kolonijna 2, 86-031 Osielsko
Tel. 603-233-242
»
Nieszawska 11-15, 87-100 Toruń
Tel. 601-665-233
»
Luba 1, 87-100 Toruń
Tel. 601 311 378
Fax (056) 610 65 00
»

Lubelskie

ul. Zamojska 92, Biłgoraj
Tel. (84) 687 98 20
Fax (84) 687 98 20
»
Barak 4a, 21-002 Jastków
Tel. (81) 502 20 82
Fax (81) 502 20 82
»
ul. Zemborzycka 57, Lublin
Tel. (81) 441 80 78
Fax (81) 441 80 78
»
ul. Średnia 29, 21-010 Łęczna
Tel. 696 906 821
»
ul. Pleszczyńskiego 1, 21-560 Międzyrzec Podlaski
Tel. 509343229
»
ul. Lubelska 59, Puławy
Tel. (81) 888 34 76
Fax (81) 888 34 76
»
Sikorskiego 68, 22-600 Tomaszów Lubelski
Tel. (84) 6647468
»

Lubuskie

ul. Husarska 35, 66-400 Gorzów Wielkopolski
Tel. (95) 725 09 99
Fax (95) 725 09 98wew.28
»
Młyńska 30, 66-200 Świebodzin
Tel. 533843030
»
Nowogródzka 74, 68-100 Żagań
Tel. (68) 377 07 77
»

łódzkie

Rokicińska 9c, 95-020 Kraszew
Tel. 885-456-457
»
Piaskowa 145, 97-200 Tomaszów Mazowiecki
Tel. 660950063
»
ul. Warszawska 40a, 98-300 Wieluń
Tel. (43) 843 33 33
Fax (43) 656 93 93
»
Łódzka 112, 98-220 Zduńska Wola
Tel. 603 300 353
»

Małopolskie

ul. Partyzantów 23, 32-700 Bochnia
Tel. (14) 614 64 47
Fax (14) 614 64 47
»
ul. Limanowska 26, 33-395 Chełmiec
Tel. (18) 440 47 47
»
ul. Nad Serafą 49, 30-864 Kraków
Tel. (12) 294 90 35
»
ul.Babińskiego 65, 30-393 Kraków
Tel. (12) 379 30 00
Fax (12) 379 30 07
»
Gwarków 1a, 32-300 Olkusz
Tel. 602594770
»
ul.Krakowska 142, 33-100 Tarnów
Tel. (14) 633 17 18
Fax (14) 633 17 18
»
Gotowizna 2, 34-100 Wadowice
Tel. 33 873 24 59
»
Stachonie 2A, 34-500 Zakopane
Tel. 604051001
»

Mazowieckie

ul. Warszawska 85, 05-082 Babice Stare
Tel. 509 702 950
Fax (22) 213 92 47
»
Tel. (22) 723 80 20
»
al. Nadwiślańska 129, 05-420 Józefów
Tel. (22)789 52 17
Fax (22)789 52 17
»
ul. Kolejowa 135, 05-092 Łomianki
Tel. (22) 732 26 50 / 512 100 370
Fax (22) 732 26 51
»
ul. Warszawska 22, 05-300 Mińsk Mazowiecki
Tel. (25) 756 63 25
Fax (25) 757 81 14
»
ul. Kozienicka 94, 26-600 Radom
Tel. (48) 365 00 65
Fax (48) 365 00 65
»
Białki 94, 08-110 Siedlce
Tel. (25) 644 34 67
Fax (25) 644 34 67
»
ul. Kupientyńska 39B, 08-300 Sokołów Podlaski
Tel. 66588461
Fax (25) 787 25 15
»
ul. Płochocińska (wiazd od ul. Kobiałka), 03-044 Warszawa
Tel. (22) 814 00 13, kom. 506 107 228
»
ul. Trakt Brzeski 81, 05-077 Warszawa
Tel. (22) 773 34 95
Fax (22) 773 34 87
»
ul. Wał Miedzeszyński 406, 03-994 Warszawa
Tel. (22) 872 16 67
Fax (22) 872 16 65
»
ul. Puławska 487, 02-844 Warszawa
Tel. (22) 643 28 97
Fax (22) 644 45 99
»
Wolica Al. Katowicka 45, 05-830 Wolica
Tel. (22) 739 75 45
Fax (22) 739 75 47
»
ul. Stefana Wyszyńskiego 17, 05-220 Zielonka
Tel. (22) 771 00 87
Fax (22) 771 80 38
»

Opolskie

Wrocławska 5, 48-100 Głubczyce
Tel. 508-296-937
»
ul.Stanisława Wyspiańskiego 23, 47-206 Kędzierzyn-Koźle
Tel. (77) 482 16 10
»
ul. Opolska 34, 47-100 Strzelce Opolskie
Tel. (77) 461 30 41
»

Podkarpackie

Zawada 6a, 39-200 Dębica
Tel. (14) 681 59 96
»
ul. Pruchnicka 5, 37-500 Jarosław
Tel. (16) 621 33 66
Fax (16) 621 33 66
»
ul. Kletówka 13, 38-400 Krosno
Tel. (13) 436 28 57
Fax (13) 436 28 57
»
Rzemieślnicza 15, 37-600 Lubaczów
Tel. (16) 6320076
»
ul. Przemysłowa 11, 35-105 Rzeszów
Tel. (17) 854 73 81
Fax (17) 852 60 28
»
Podkarpacka 37, 35-082 Rzeszów
Tel. (17) 871 37 22, 607 318 318
»

Podlaskie

ul. Mickiewicza 67, 16-070 Choroszcz
Tel. (85) 654 55 79
Fax (85) 732 35 24
»
Koperkowa 2, 15-523 Grabówka
Tel. 517193927
»
Piłsudskiego 19, 19-200 Grajewo
Tel. 530349617
»
Poznańska 152, 18-400 Łomża
WWW: http://
Tel. (86) 218 15 74
»
ul. Łąkowa 9, 16-500 Sejny
Tel. (87) 517 32 14
Fax (87) 517 32 14
»
ul. Kościuszki 131, 17-300 Siemiatycze
Tel. (85) 655 21 27
Fax (85) 655 21 27
»
ul. Sejneńska 36, 16-400 Suwałki
Tel. (87) 563-28-48
Fax (87) 566-43-4
»

Pomorskie

ul. Bytowska 21, 89-600 Chojnice
Tel. (52) 396 22 60
Fax (52) 396 22 61
»
ul. Cementowa 5-9, 80-298 Gdańsk
Tel. (58) 349 58 27
Fax (58) 712 83 14
»
ul. Hutnicza 24, 81-036 Gdynia
Tel. (58) 669 90 77
Fax (58) 669 90 70
»
ul. Kościerska 13, 83-300 Kartuzy
Tel. (58) 684 07 70
»
Kościerska Huta 46, 83-400 Kościerzyna
Tel. (58) 351 31 85
Fax (58) 712 83 02
»
ul. Długa 44, 82-500 Kwidzyn
Tel. (55) 620 02 10
Fax (58) 712 83 15
»
ul. Toruńska 21c, 82-500 Kwidzyn
Tel. (55) 279 19 91
Fax (55) 279 19 91
»
al. Wojska Polskiego 90A, 82-200 Malbork
Tel. (55) 273 01 13
Fax (55) 273 01 13
»
ul. Poprzeczna 7, 76-200 Słupsk
Tel. (59) 840 36 03
Fax (59) 840 23 60
»
ul. Zachodnia 1, 83-200 Starogard Gdański
Tel. (58) 563 90 34
Fax (58) 563 90 34
»

śląskie

ul. Straconki 115, 43-300 Bielsko-Biała
Tel. (33) 814 13 10
Fax (33) 814 13 10
»
ul. Wyzwolenia 22, 43-300 Bielsko-Biała
Tel. (33) 814 13 25
Fax (33) 821 98 10
»
Tel. (34) 373 62 17
»
ul. Tarnogórska 213, 44-105 Gliwice
Tel. (32) 270 05 78
Fax (32) 300 05 00
»
ul. Paderewskiego 96c, 42-300 Myszków
Tel. (34) 313 49 39
Fax (34) 313 49 39
»
Męczenników Oświęcimskich 2, 42-300 Pszczyna
Tel. 884-055-445
»
Komunalna 11, 47-400 Racibórz
Tel. 509-177-889
»
ul. Obwodowa 200, 42-600 Tarnowskie Góry
Tel. (32) 285 13 77
Fax (32) 285 45 20
»
ul. Oświęcimska 57, 43-100 Tychy
Tel. (32) 314 26 34
Fax (32) 314 26 34
»
Pszczyńska 46, 44-240 Żory
Tel. 724220224
»

świętokrzyskie

ul. Kielecka 19, 26-026 Bilcza
Tel. (41) 249 58 20
Fax (41) 249 58 21
»
Warszawska 263, 25-551 Kielce
Tel. 606489280
»
Polna 72b, 96-200 Końskie
Tel. 796507267
»
Jana Kilińskiego 29, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski
Tel. (41) 277 14 22
»
ul. Kolejowa 42, 28-200 Staszów
Tel. (15) 864 22 20
Fax (15) 864 22 20
»

Warmińsko-mazurskie

ul. Druska 16, 82-300 Elbląg
Tel. (55) 235 26 93
Fax (55) 235 26 93
»
Kazimierzowo 3a, 82-300 Elbląg
Tel. (55) 255 00 07
»
ul. Przytorowa 2, 19-500 Gołdap
Tel. (87) 615 13 70
Fax (87) 615 13 70
»
os. Nikutowo 2, 11-700 Mrągowo
Tel. (89) 741 69 44
Fax (89) 741 69 44
»
ul. Wojska Polskiego 5, 19-400 Olecko
Tel. (87) 520 01 20
Fax (87) 520 01 20
»
ul. Augustowska 42, 10-683 Olsztyn
Tel. (89) 526 04 77
Fax (89) 526 04 77
»
ul. Towarowa 11, 10-417 Olsztyn
Tel. (89) 533 25 55
Fax (89) 533 25 55
»

Wielkopolskie

Ruchu Oporu 2, 63-600 Kępno
Tel. 603326855
»
ul. Jana Pawła II 52, 62-510 Konin
Tel. 692186165
»
Gostyńska 56A, 64-000 Kościan
Tel. 693 341 838
Fax 765 155 48 26
»
Pelikan, ul. Zielona 28, 64-000 Kościan
Tel. 783 168 278
Fax 765 155 48 26
»
Krotoszyńska 74, 63-400 Lamki
Tel. 62 7334666
»
Święciechowska 49, 64-100 Leszno
Tel. (65) 529 37 28
Fax (65) 529 50 11
»
Tadeusza Kościuszki 34, 63-500 Ostrzeszów
Tel. 62 730 08 08
»
Przemysłowa 9, 64-920 Piła
Tel. (67) 213 00 52
»
ul. Ostrowska 454, 61-324 Poznań
Tel. (61) 872 60 26
Fax (61) 872 60 26
»

Zachodniopomorskie

ul. Mieszka I-go 15, 75-124 Koszalin
Tel. (94) 348 16 74
Fax (94) 348 16 75
»
ul. Obotrycka 14 E, 71-684 Szczecin
Tel. (91) 431 69 69
Fax (91) 431 69 69
»
ul. Pyrzycka 47-48, 70-807 Szczecin
Tel. (91) 461 50 29
Fax (91) 461 50 29
»
ul. Gdańska 8, 70-660 Szczecin
Tel. (91) 462 48 36
Fax (91) 462 48 36
»