Wyłazy dachowe - bezpieczne wyjście na dach

Jak wybrać i gdzie zamontować wyłaz dachowy, a także jak dobrać odpowiednią komunikację dachową.

Każdy dach potrzebuje regularnych przeglądów, konserwacji i napraw. Aby je przeprowadzać, musimy mieć możliwość bezpiecznego i wygodnego wejścia na dach. Taki komfort zapewniają wyłazy dachowe.

 

Wiele osób przy projektowaniu dachu pomija kwestię wyłazów dachowych. Uznają one, że wyłazy nie są potrzebne, ponieważ nie będzie konieczności wychodzenia na dach. A gdyby się taka pojawiła, będzie można wyjść oknem. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Każdy dach wymaga regularnych przeglądów i konserwacji, a w niektórych wypadkach także napraw. Do tego dochodzi konieczność czyszczenia dachu, przeprowadzania przeglądów kominiarskich, a niekiedy także montażu anten satelitarnych. Okazuje się więc, że aby zachować dach w dobrej kondycji, musimy regularnie na niego wychodzić i sprawdzać w jakim jest stanie. Ułatwi nam to wyłaz dachowy, dzięki któremu będziemy mogli w łatwy sposób wydostać się na dach nie uszkadzając przy tym ścian lub okien.

 

Różne potrzeby – różne wyłazy

Wybór rodzaju wyłazu zależy od pomieszczenia, w którym ma być zamontowany. Jeżeli pomieszczenie jest nieogrzewane (np. strych lub poddasze nieużytkowe), możemy zamontować tzw. wyłaz zimny, który wyposażony jest w zwykłe szyby. W przypadku pomieszczeń użytkowych, montuje się wyłazy ciepłe, które posiadają szyby termoizolacyjne. Współczesne wyłazy dachowe nie ustępują parametrami termoizolacyjnymi oknom dachowym. Podobnie jak one, wyłazy dachowe mają ościeżnice drewniane lub PCW. Dzięki temu łatwo dobrać wyłaz pasujący swoim wyglądem do okien dachowych oraz pokrycia dachu. Producenci wyłazów stawiają na ich uniwersalność, toteż swoim wyglądem coraz częściej przypominają okna połaciowe. Wraz z wyłazami montuje się także kołnierze uszczelniające, podobnie jak w przypadku okien. Wyłazy dachowe mają często hartowane szyby, dzięki czemu są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, czy też gradobicie. Niektóre wyłazy wyposażone są w specjalne siłowniki, które zapobiegają przypadkowemu zatrzaśnięciu, a także pozwalają ustawić skrzydło wyłazu w różnych pozycjach.

 

Montaż wyłazu

Wyłazy dachowe, podobnie jak okna, nie stwarzają większych problemów montażowych, gdyż najczęściej mieszczą się one pomiędzy krokwiami. Możliwy jest także montaż wyłazu dachowego w gotowym dachu, jednak to trudne zadanie, gdyż wymaga usunięcia części pokrycia dachowego oraz warstw izolacji, dlatego lepiej uwzględnić montaż wyłazu już na etapie projektowania. Wyłaz dachowy powinno umieszczać się jak najbliżej komina, aby droga przejścia po dachu była jak najkrótsza. Dogodnym miejscem dla montażu wyłazów dachowych jest przestrzeń za kominem, dzięki czemu wyłaz jest mało widoczny, gdyż komin go zasłania. Wybierając wyłaz dachowy trzeba uwzględnić rodzaj pokrycia dachowego, a także kąt nachylenia połaci, co jest ważne np. przy wyborze wyłazu otwieranego na boki lub do góry. Wyłaz dachowy często wymaga także dodatkowego wyposażenia dachu w postaci stopni i ław kominiarskich.

 

Stopnie i ławy kominiarskie

Jeżeli wyłaz dachowy umieszczony jest daleko od komina, nachylenie połaci jest większe niż 25% albo dach pokryty jest dachówką ceramiczną lub cementową, powinniśmy zamontować na nim także system komunikacji, złożony ze stopni i ław kominiarskich. Dzięki takiemu systemowi osoby znajdujące się na dachu mogą bezpiecznie poruszać się po jego połaciach. System powinien obejmować dojścia do kominów, anten oraz urządzeń technicznych. Ławy oraz stopnie kominiarskie powinny być montowane w odległości kroku, aby można było się po nich swobodnie poruszać. Pamiętać należy także, że elementów komunikacji dachowej nie montuje się do pokrycia dachowego. Powinny one być przymocowane do sztywnego poszycia lub łat. W przypadku dachów o dużym nachyleniu połaci zamontowane powinny być także uchwyty do lin, które będą zabezpieczać osoby znajdujące się na dachu przed upadkiem.