Na dachu liczenie ma znaczenie

Kalkulator ciesielski
Źródło: equipmentworld.com
Źródło: equipmentworld.com

Komputery i kalkulatory już dawno zastąpiły kartki i długopisy. Z pomocą komputera można dziś stworzyć wizualizację przyszłego domu, zaprojektować ogród czy zaaranżować poszczególne wnętrza. Ale to nie wszystko – można też wirtualnie obliczyć całkowite, realne wymiary potrzebne do stworzenia bezpiecznego i trwałego dachu. 

Wszelkie niezbędne obliczenia dotyczące dachu, jego pokrycia czy wymiarów więźby dachowej powstają już na etapie tworzenia projektu budowlanego. Bez niego nie ma racji bytu rozpoczynanie jakiejkolwiek budowy. Projekt jest niezbędny podczas zgłaszania inwestycji do urzędu gminy oraz ubiegania się o pozwolenie na budowę. Jednak pomimo świetnie przygotowanego projektu budowlanego, zdarza się, że trzeba dokonywać dodatkowych obliczeń już na etapie realizowania inwestycji. Wtedy nie ma już miejsca na przypadek czy jakiekolwiek pomyłki w obliczeniach – każde wymiary musza być obliczone z dokładnością co do milimetrów. 

Ułatwienie życia dla wykonawcy

Kalkulatory ciesielskie powstały przede wszystkim po to, by ułatwić życie cieślom pracującym przy tworzeniu więźby dachowej. Są proste w obsłudze i nie wymagają żadnej skomplikowanej wiedzy w zakresie matematyki. Chodzi o to, by wykonawca mógł jak najpełniej skupić się na tym, co ma zrobić na dachu, zamiast martwić się o to, czy prawidłowo wykonał obliczenia i kilkakrotnie sprawdzać ich wyniki. Nawet najlepszy, najbardziej doświadczony i fachowy cieśla nie musi mieć przecież talentu matematycznego, bo żyje z tworzenia skomplikowanych konstrukcji z drewna, a nie wypełniania tabelek czy robienia wykresów. Dzięki kalkulatorowi wszystkie obliczenia zajmują kilka chwil, a nie kilka godzin. 

Obliczenia na każdy rodzaj dachu

Dzięki kalkulatorom ciesielskim można znacznie skrócić czas pracy na dachu – liczą one bowiem automatycznie, co jest znacznie szybsze niż liczenie ręczne z użyciem zwykłego kalkulatora i wymiarów spisanych na kartce. Co można policzyć w takim wirtualnym kalkulatorze? Przede wszystkim długość krokwi, szerokość kątów oraz wymiary nacięć na krokwiach. Wymiary te liczą dla różnych typów dachów: dwuspadowych, wieżowych oraz kopertowych, zarówno tych o równym kącie nachylenia połaci, jak i tych, które mają różne kąty nachylenia. Wystarczy podać kilka podstawowych parametrów i w ciągu sekundy otrzymamy prawidłowy wynik. 

Zaawansowane kalkulatory, szczegółowe wyliczenia

Najbardziej zaawansowane kalkulatory ciesielskie mogą obliczać dużo więcej parametrów, między innymi obciążenia wody deszczowej i śniegu na połacie dachu oraz wszystkie inne obciążenia, które mogą mieć wpływ na poszczególne elementy więźby dachowej. Co więcej, kalkulatory dostępne są także na urządzenia mobilne. Wystarczy więc, że cieśla ma do dyspozycji smartfon, nie musi mieć przy sobie na placu budowy sprzętu komputerowego. Dzięki temu cieśla może na poczekaniu, bez konieczności nawet schodzenia z dachu, wyliczyć wszystkie konieczne parametry. Oczywiście, można też połączyć nowe technologie z nieśmiertelną kartką papieru. Wszystkie niezbędne obliczenia można wykonać na własnym komputerze, a następnie wydrukować i na budowę zabrać jedynie kartkę z wszystkimi niezbędnymi danymi. 

Stworzone przez programistów i fachowców od dachów

Kalkulatory ciesielskie to zaawansowane programy, które powstają przy współpracy programistów oraz doświadczonych specjalistów w zakresie ciesielstwa. Tylko wtedy gotowy program będzie w pełni użyteczny i funkcjonalny. Nawet najlepszy programista nie przewidzi bowiem wszystkich parametrów i zależności, jakie mogą zdarzyć się na pokryciu dachowym oraz wszystkich sił i obciążeń, jakie działają na poszczególne elementy więźby dachowej. Dopiero współpraca dwóch fachowców może stworzyć narzędzie doskonałe i użyteczne w codziennej pracy na dachu. 

Czy każdy cieśla potrzebuje kalkulatora?

Sami przedstawiciele branży ciesielskiej maja podzielone zdanie, jeśli chodzi o kalkulatory ciesielskie. Niektórzy fachowcy ufają jedynie własnym obliczeniom i nie są chętni do korzystania z nowych technologii, które ułatwiłyby im pracę. Ale też nie muszą. Jeśli przez lata z powodzeniem wykonywali stabilne, mocne i trwałe więźby dachowe, ufając swoim obliczeniom i umiejętnościom, nie ma potrzeby przestawiania ich na internetowe kalkulatory. Ale jest też grupa fachowców, którzy chętnie korzystają z technologii, których celem jest ułatwienie i skrócenie pracy. Im na pewno takie rozwiązania się przydają.