Jaki wyłaz dachowy wybrać?

Należy zadbać o bezpieczne wyjście na dach
Źródło: www.roto.pl
Źródło: www.roto.pl

Świeżo ułożony dach prezentuje się doskonale, jednak nie ma co się łudzić – prędzej czy później trzeba będzie na niego wejść, by poprawić obluzowaną dachówkę, doszczelnić komin czy zamontować antenę telewizyjną. Na dach można wspiąć się od zewnątrz po drabinie, jednak bardziej stabilnym i komfortowym rozwiązaniem będzie wyjście bezpośrednio z poddasza przez specjalne wyłazy dachowe.

Wyłaz dachowy to najprostsze wyjście na dach, z którego korzystają instalatorzy, kominiarze oraz dekarze podczas prac na dachu czy w czasie przeprowadzania przeglądów. Dzięki wyłazom prace na dachu można przeprowadzić szybko i bezpiecznie. Skracają też czas ich trwania – o wiele łatwiej jest przecież wejść na poddasze i wyjść na dach przez wyłaz dachowy niż szukać odpowiednio wysokiej drabiny, która umożliwi dostanie się na połać dachu. Warto o tym pamiętać, gdyż zdarzają się fachowcy, którzy nie podejmują się prowadzenia prac na dachu, jeśli nie mają możliwości bezpiecznego wejścia z wnętrza poddasza.

Wyjście zaplanowane przy projektowaniu

Wyłazy dachowe na pierwszy rzut oka wyglądają jak zwykłe okna dachowe, jednak po bliższym przyjrzeniu się im można zauważyć sporo różnic. Umiejscowione są na dachu w takich miejscach, by można było przez nie swobodnie wychodzić na połać dachu i wchodzić z powrotem do środka. U ich podstawy najczęściej znajduje się ława kominiarska lub stopnie, dzięki czemu osoba wychodząca na dach ma zapewniony punkt podparcia i może poruszać się swobodnie po pokryciu. Miejsce montażu wyłazu dachowego zawsze powinno być zaplanowane już na etapie tworzenia projektu architektonicznego budynku. Wtedy najłatwiej jest zaplanować wszystkie elementy dachowe oraz sposób dotarcia do nich w razie potrzeby.

Wyjście na dach na klasycznych strychach

Inne wyłazy dachowe są montowane na poddaszach nieużytkowanych, a inne tam, gdzie ostatnia kondygnacja pełni funkcje mieszkalne. Jeżeli poddasze pełni jedynie funkcję strychu, wyłaz dachowy może być prosty – wystarczy jedynie rama i skrzydło oraz pojedyncza szyba. Nie musi spełniać wymogów termoizolacyjności, wystarczy, by była dobrej jakości i nie była łatwa do uszkodzenia przez czynniki mechaniczne i atmosferyczne.

Nie chronią przed chłodem

Liczy się też prawidłowy montaż – wyłaz dachowy musi być stabilnie i pewnie zamocowany oraz mieć możliwość otwierania w kilku płaszczyznach – do góry, do dołu oraz na bok. Wtedy dużo łatwiej będzie z niego korzystać. Standardowe wyłazy dachowe są przeznaczone do tych pomieszczeń, w których panuje temperatura zbliżona do tej za oknem. Nie wpływają na poziom ciepła na poddaszu i nie chronią przed zimnem. A co za tym idzie – są znacznie tańsze od wyłazów dachowych przeznaczonych do montowania na poddaszach użytkowanych przez mieszkańców budynku.

Wyłazy na poddaszu mieszkalnym

Jeżeli jednak poddasze pełni funkcje mieszkalne, wybór wyłazu dachowego nie może być dziełem przypadku. Przede wszystkim, musi mieć takie same parametry, jeśli chodzi o szczelność i termoizolacyjność, jak wszystkie pozostałe okna dachowe.

Stabilna i wytrzymała szyba

Wyłaz powinien mieć szybę zespoloną, która jest wytrzymała, odporna na czynniki mechaniczne i atmosferyczne. Musi być też wyposażony w specjalne kołnierze, które pomogą w szczelnym zamocowaniu wyłazu do połaci dachu. Montaż musi być równie dokładny jak montaż okien dachowych, gdyż nawet najdrobniejsze szczeliny mogą powodować nie tylko wnikanie do wnętrza chłodnego powietrza, ale też rozwijające się wady konstrukcyjne w połaci dachu czy w warstwie ociepleniowej. Każda szczelina osłabia dach, bo umożliwia wnikanie wody i wilgoci do wnętrza.

Dobra droga ucieczki w razie pożaru

Jeszcze do niedawna właściciele domów jednorodzinnych niezbyt chętnie montowali wyłazy dachowe, uważając je za elementy, które szpeciły dach i zaburzały jego proporcje. Jednak obecnie producenci okien i wyłazów dachowych oferują tak szeroki wybór, że bez problemu można dopasować wyłaz dachowy do indywidualnych potrzeb każdego dachu. Taki wyłaz prezentuje się równie dobrze jak okno dachowe. Warto też wziąć pod uwagę, że wyłazy dachowe mają ogromne znaczenie w przypadku wymogów przeciwpożarowych. Są najlepszą drogą ucieczki, jeżeli pożar zajmie niższe piętra.

Na dachach spadzistych i płaskich

Wyłazy dachowe można montować na dachach o kącie nachylenia do 65-70 stopni. Możliwe jest też instalowanie wyłazów na dachach płaskich – wtedy jednak trzeba szczególną uwagę zwrócić na szczelność ich montażu. Nawet niewielki deszcz, który spadnie na kiepsko zamontowany wyłaz, może bowiem narobić sporo szkód w pomieszczeniu. Jaki powinien być dobry wyłaz dachowy? Przede wszystkim szczelny, mocny i trwały oraz odporny na uszkodzenia, pęknięcia czy zarysowania. Powinien mieć możliwość otwierania się w różnych płaszczyznach, co ułatwi jego użytkowanie.

Sposób na doświetlenie pomieszczeń pod dachem

Montaż wyłazu dachowego ma też znaczenie dla doświetlenia poddasza. Jakby nie patrzeć, jest to dodatkowe okno, przez które wpada dodatkowa porcja światła. Wyłazy dachowe mogą więc pełnić funkcje zbliżone do klasycznych świetlików, są jednak od nich sporo większe i bardziej wytrzymałe. Jeśli inwestorzy planują montaż wyłazu w połaci dachu, mogą mieć pewność, że ich poddasze będzie odpowiednio doświetlone nawet, jeśli dach wychodzi na mało słoneczną stronę północną.

Jak kupować, by nie żałować?

Kupno wyłazu dachowego warto odpowiednio przemyśleć i podczas wyboru konkretnego modelu czy producenta nie należy kierować się ceną. Tani wyłaz to niemal pewne problemy w jego późniejszym zamontowaniu czy zamocowaniu. Jeden wyłaz dachowy to koszt niemal nieznaczący w porównaniu do kosztów realizacji całego obiektu, warto więc wybrać dobrze. Dobrej jakości wyłazy dachowe są bardzo proste w montażu, mają sporo zabezpieczeń, umożliwiają otwieranie skrzydła i blokowanie go w kilku pozycjach, co znacznie ułatwia wietrzenie pomieszczeń. Warto też sprawdzić, czy wybrany model objęty jest gwarancją producenta. Im dłuższa, tym lepiej – wtedy wszelkie ewentualne uszkodzenia czy problemy w funkcjonowaniu naprawią fachowcy za darmo.