Dach bez ptaków i mchów

Jak ochronić dach przed ptakami i zanieczyszczeniami biologicznymi

Wielu właścicieli budynków boryka się z problemem niechcianych lokatorów, jakimi są ptaki. Wiele z nich szuka schronienia pod podbitkami naszych dachów. Aby nieproszeni goście nie zadomowili się na stałe, musimy podjąć odpowiednie działania. 

Aktywność ptaków wzrasta wiosną, kiedy poszukują one miejsca na założenie gniazda. Dobrymi lokalizacjami są dla nich rynny oraz okapy dachowe, w których mogą ukryć się przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi oraz drapieżnikami. Ptaki zamieszkujące poddasza domów są jednak dużym problemem. Ich odchody zanieczyszczają otoczenie budynku, balkony i tarasy, a także niszczą elewację oraz pokrycie dachowe. W dodatku niektóre gatunki ptaków są nosicielami groźnych dla człowieka chorób (np. kryptosporydioza, toksoplazma), a także alergenów. Walka z ptactwem zasiedlającym podbicia domów nie jest łatwa, dlatego przy budowie domu lub przebudowie dachu dobrze jest wprowadzić środki zapobiegawcze. 

Ochrona przed ptakami

Kolce

Jednym z najpopularniejszych sposobów na zapobieganie zakładaniu gniazd przez ptaki na naszych dachach jest stosowanie specjalnych kolców. Są to stalowe pręciki o średnicy ok. 1,3 mm i długości 10-12 cm, przytwierdzone do listwy z tworzywa sztucznego. Listwy z kolcami montuje się w miejscach, które upodobały sobie ptaki tj. na krawędziach dachów, balkonach, parapetach czy gzymsach. Listwy należy umocować w taki sposób, aby były widoczne dla ptaków. Wtedy nie są one dla nich zagrożeniem – skutecznie odstraszają, nie raniąc. Taki sposób mocowania wymagany jest przez polskie prawodawstwo. 

Uważaj na szczeliny wentylacyjne

Doskonałym miejscem na założenie gniazda przez mniejsze ptaki są szczeliny wentylacyjne w okapie. Poza nimi chętnie osiedlają się tam także owady oraz gryzonie. Prócz zagrożeń dla zdrowia mieszkańców oraz estetyki domu, nieproszeni lokatorzy przynoszą ze sobą także inne niedogodności. Prawdziwym utrapieniem są np. nocne odgłosy biegających po stropie myszy. Jednak takim sytuacjom można zapobiec w bardzo prosty sposób. Wystarczy przy okapie zamontować grzebień okapu z kratkami wentylacyjnymi. To niezwykle skuteczne, a zarazem proste i tanie rozwiązanie, które uniemożliwi ptakom, gryzoniom oraz owadom przedostawać się pod okap. 

Inne rozwiązania

Rynek przedmiotów służących odstraszaniu ptaków rozwija się w dużym tempie. Producenci oferują coraz skuteczniejsze metody, które nie szkodzą ptakom, a jednocześnie chronią nasze domy. Wśród najnowszych produktów można wyróżnić:

  • siatki przeciw ptakom – wykonane są najczęściej z polietylenu. Rozwiesza się je na balkonach, pod okapami czy też na gzymsach, aby uniemożliwić ptakom dostęp do tych elementów budynku. Siatki są wytrzymałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych, a przy tym nie rzucają się w oczy,
  • systemy dźwiękowe – są to najczęściej systemu, które imitują odgłosy ptaków drapieżnych. Takie systemy stosowane są na lotniskach, w sadach, na dworcach czy składowiskach odpadów. Bywają jednak nieskuteczne w przypadku gołębi. Mogą być również uciążliwe dla mieszkańców, ze względu na swoją głośność,
  • pręty ruchome – są to pręty mocowane najczęściej na parapetach i balkonach. Kiedy ptak próbuje na nich usiąść, uginają się one i obracają, odstraszając ptaka,
  • systemy żelowe – dobre rozwiązanie dla budynków, gdzie niemożliwe jest zastosowanie systemów kolcowych. W miejscach, gdzie ptaki przesiadują lub nocują, rozsmarowuje się lepki, przezroczysty żel. Po zetknięciu z nim ptak odlatuje. Żele takie można stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz np. smarując krokwie. Jedynym minusem jest możliwość zabrudzenia miejsc posmarowanych żelem przez kurz lub drobne nieczystości nanoszone przez ptactwo. 

Problemy z mchami

Źródło: mdmsa.com
Źródło: mdmsa.com

Pod wpływem wilgoci na dachach mogą pojawiać się osady z mchów i porostów. Zdarza się to szczególnie w przypadku domów na działkach zalesiony, na których drzewa osłaniają pokrycie dachowe przed słońcem. Mchy najszybciej pojawiają się na pokryciach dachowych o chropowatej strukturze np. dachówkach. Podobnie jak w przypadku ptaków, również zanieczyszczeniom biologicznym najlepiej działać poprzez profilaktykę. Warto na dachu zamontować elementy miedziane np. taśmę kalenicową wykonaną z miedzi. Podczas deszczu uwalniają się z niej jony miedzi, które wraz z deszczową wodą spływają po połaciach i przeciwdziałają rozwojowi zanieczyszczeń biologicznych. 

Czystość przede wszystkim

Należy pamiętać, że obrastanie dachu mchami i porostami nie zależy w główniej mierze od pokrycia dachowego, ale od warunków, jakie panują w okolicy domu. Jeżeli więc nasz dom znajduje się w pobliżu mokrych terenów lub okolica jest zalesiona, nasz dach może być narażony na zanieczyszczenia biologiczne. Warto więc dbać o jego regularne czyszczenie i zmywanie wszelkich zanieczyszczeń za pomocą miękkiej szczotki i wody pod ciśnieniem. Jeżeli jednak mech pojawi się już na naszym dachu, warto sięgnąć po specjalne środki służące zwalczaniu porostów, które pomogą nam szybko uporać się z zanieczyszczeniem.