8 faktów na temat dachów, o których nie wiedziałeś

Ciekawostki o dachach

Zajmujesz się dachami? Jesteś dekarzem, cieślą, sprzedawcą? A może klientem, który właśnie poszukuje idealnego pokrycia dla swojego dachu, szperając w sieci? Bez względu na to kim jesteś, poniższa lista „8 faktów na temat dachów, o których nie wiedziałeś” z pewnością Cię zainteresuje.

 

1)     Pierwsza membrana dachowa

www.doerken.com
www.doerken.com

Niezwykle popularne dziś membrany dachowe zaczęto stosować dopiero w drugiej połowie XX wieku. Czemu? Dotychczas poddasza domów spełniały jedną funkcję – miały chronić dom przed dostaniem się do niego wilgoci, więc pewne nieszczelności dachu nie stanowiły dla użytkowników problemu. Ewentualnie traktowano poddasza jako składowiska nieużywanych już rzeczy. Kiedy jednak zaczęto adaptować poddasza na cele mieszkaniowe zrodziła się naturalna potrzeba zastosowania lekkiej, niedrogiej i praktycznej izolacji. Naprzeciw oczekiwaniom wyszła firma Dörken, która stworzyła pierwszą membranę dachową na początku lat 60. ubiegłego wieku.

 

2)     Pierwsze dachówki

Rycina domu starożytnych Greków // www.emaze.com
Rycina domu starożytnych Greków // www.emaze.com

Czy wiecie, że pierwsze dachówki zostały wytworzone ok. 800 lat p.n.e.? Etruskowie – starożytny lud zamieszkujący północną Italię – zaczął wypalać płaskie gliniane płyty, które następnie układano na specjalnych konstrukcjach etruskich dachów. Niespełna 700 lat później metodę tę unowocześnili starożytni Grecy, którzy zaczęli wytwarzać dachówki kształtowe. Stały się one w kolejnych wiekach podstawowym pokryciem dachów w południowej i zachodniej Europie.

Pierwszą dachówką produkowaną na skalę masową była marsylka z zakładu Ludovici. Jej produkcję rozpoczęto w 1874 roku. Specjalnie do tego modelu skonstruowano także pierwszą dachówkę boczną.

 

3)     Dekarz

www.strzecha-słomiana.pl
www.strzecha-słomiana.pl

Czy zastanawialiście się kiedyś skąd wzięło się słowo dekarz? Nazwa zawodu pochodzi od niemieckiego słowa Decker, oznaczającego osobę układającą dach. Wraz z rozwojem budownictwa na terenach wiejskich wyodrębnił się nowy zawód. Do tej pory stawianiem chat zajmował się cieśla. W drugiej połowie XIX zaczęto jednak stosować specjalne konstrukcje dachu z targanej słomy, na którą układano grube gałęzie. Taki dach nazywano dekiem, a jego układaniem zajmowała się odrębna osoba. Z czasem zaczęto używać sformułowania „dekować” w rozumieniu „układać dach”. Stąd też bezpośrednio pojawiła się nazwa zacnego zawodu – dekarz.

 

Okna Velux 1941 // www.http://blog.skylightsforless.com
Okna Velux 1941 // www.http://blog.skylightsforless.com

4)     Okna dachowe

Historia okien dachowych sięga ponad 150 lat wstecz. Pierwsza zachowana dokumentacja okna wbudowanego w dach pochodzi z końca XIX wieku, natomiast pierwszy patent okna obrotowego pochodzi z 1724 roku (zgłoszony w Wielkiej Brytanii). Masowa produkcja okien dachowych nastąpiła jednak dopiero w latach 70. XX wieku, a największymi firmami oferującymi okna dachowe były wówczas Velux oraz Roto.

 

 

 

 

5)     Papa

Do masowego użytku papa trafiła w latach 40. XX wieku. Stosowali ją Niemcy do naprawiania budynków uszkodzonych w wyniku działań wojennych. Była to jednak papa znacznie zmodyfikowana względem jej pierwowzoru. Po raz pierwszy papę zastosowano w Szwecji na początku wieku XIX. Był to gruby papier kładziony na dach, pokryty warstwą teru drzewnego, zwanego na naszych terenach także dziegdziem (lepik uzyskiwany z termicznego rozkładu kory drzewnej lub samego drzewa).

 

6)     Najpiękniejszy dach

Jeden z najpiękniejszych dachów świata znajduje się w Singapurze. Infinity Pool na dachu hotelu Marina Bay Sands to dach, na którym znajduje się ogromny basen. Korzystać z niego mogą jedynie goście hotelowi, natomiast turyści mogą podziwiać go z punktu widokowego za opłatą ok. 20 dolarów.

www.booking.com
www.booking.com

www.booking.com
www.booking.com

 

www.austriawanderer.com
www.austriawanderer.com

7)     Złoty dach

Na starówce w Innsbrucku znajduje się zachowany do dzisiaj w oryginalnej formie dach (a właściwie wykusz) wyłożony 2657 miedzianymi gontami pokrytymi najszczerszym złotem. Został on wykonany ok. 1500 roku na polecenie cesarza Maksymiliana I i zachował się w niezmienionej formie do dzisiaj.

 

 

 

 

 

 

www.miwo.pl
www.miwo.pl

8)     Wełna mineralna

Pierwsze włókna mineralne (szklane) zgłoszone zostały do opatentowania w 1840 roku w Rosji. Nie stosowano ich jednak w budownictwie, a jako ocieplenie ubrań, a także wykonywano z nich klosze do lamp. W budownictwie zaczęto wykorzystywać włókna mineralne w formie wełny pod koniec pierwszej połowy XX wieku, gdy udowodniono szkodliwość azbestu, który w naszym kraju stawał się wówczas najpopularniejszym materiałem budowlanym.

Do wynalezienia i zastosowania włókien mineralnych w budownictwie przyczyniło się nic innego, jak… wybuch wulkanu. Włókna mineralne powstają naturalnie podczas erupcji – wypluwane są wówczas na powierzchnię kłębki włókien, przypominające kawałki wełny.