Nadmiar światła na poddaszu

0

Nadmiar światła na poddaszu

Aby okno dachowe było funkcjonalne i spełniało potrzeby użytkowników poddasza, potrzebuje dodatkowych akcesoriów, jak rolety, markizy czy moskitiery. Wbrew pozorom są one nie tylko uzupełnieniem estetyki budynku, ale też pełnią wiele praktycznych funkcji.

Okno dachowe, choć z pozoru wygląda tak, jak inne okna w budynku, w rzeczywistości różni się od nich pod wieloma względami. Przede wszystkim, jest zbudowane nieco inaczej – zewnętrzne szyby są wykonane ze specjalnego szkła hartowanego, które jest wyjątkowo wytrzymałe nie tylko na czynniki atmosferyczne, ale też mechaniczne. Okno musi być dużo bardziej wytrzymałe i trwałe niż te okna, które są wstawiane pionowo. To oczywiste – znajduje się w połaci dachu pod pewnym kątem, narażone jest na silny deszcz, działanie mrozu, wiatru czy silnego promieniowania słonecznego.

Okno dachowe inaczej też się otwiera. Najpopularniejsze są okna obrotowe i uchylno-obrotowe. Ten sposób ich funkcjonowania sprawia, że dość trudno jest zamontować aranżację okienną. Na szczęście producenci okien zadbali też o to, by w ich ofercie znajdowała się szeroka gama akcesoriów do okien dachowych. Warto wybierać akcesoria tego samego producenta, u którego kupiliśmy okno.

 

Rolety wewnętrzne

Najczęściej spotykanymi elementami okiennymi na poddaszach z oknami połaciowymi są rolety – trudno bowiem wyobrazić sobie zasłony czy firanki, które zwisają prostopadle z górnej krawędzi okna ku podłodze. Rolety też montowane są w specjalny sposób – na prowadnicach umieszczonych zarówno na górnej, jak i dolnej krawędzi okna.

Dobrze dobrana roleta wewnętrzna znacznie podnosi estetykę podnasza. Jeśli mamy kilka okien połaciowych, najlepiej by na wszystkich znajdowały się takie same rolety, w przeciwnym razie wprowadzimy niepotrzebny nieład aranżacyjny. Rolety mogą być tłem dla elementów dekoracyjnych w pomieszczeniu lub same stanowić ozdobę wnętrza – pod warunkiem, że wybierzemy mocne kolory lub ciekawe wzory. Na rynku producentów rolet wybór jest tak duży, że z pewnością wybierzemy coś na miarę swoich potrzeb, a rolety będą idealnym uzupełnieniem stylistyki pomieszczenia.

 

Regulują dopływ światła

Rodzaj rolety warto dobrać do funkcji, jaką będą pełnić pomieszczenia użytkowe na poddaszu. Jeśli będą to pokoje do pracy czy pokoje dziecięce, rolety powinny być wykonane z lekkich materiałów, które przepuszczają promienie słoneczne, a jednocześnie nie wpuszczają nadmiaru słońca do środka. Natomiast w sypialni możemy pozwolić sobie na ciężkie, grube rolety w mocnych kolorach, które po zasłonięciu mocno zaciemnią pomieszczenia. Możemy wybrać specjalne rolety zaciemniające, wybudowane z materiału, którego zewnętrzna strona odbija promienie słoneczne. Wbrew nazwie, rolety zaciemniające nie są dostępne wyłącznie w ciemnych barwach. Można je kupić niemal w każdym kolorze – nawet roleta w pastelowym, jasnym odcieniu doskonale spełni swoje funkcje. Rolety zaciemniające przydadzą się szczególnie w miesiącach letnich, gdy słońce wstaje wcześnie nad ranem i może budzić mieszkańców zbyt wcześnie.

 

Regulują temperaturę wnętrza

Roleta nie tylko chroni wnętrze przed nadmiernym światłem, ale też przed przegrzaniem poddasze. Zbyt wysoka temperatura nie jest korzystna ani dla mieszkańców, ani dla konstrukcji dachu. Dzięki rolecie można nieco zasłonić pomieszczenie w czasie, gdy słońce pada idealnie na okno dachowe. Rolety mogą być sterowane ręcznie lub za pomocą pilota, co zdecydowanie ułatwia ich użytkowanie. Gdy słońce świeci zbyt mocno, można jednym przyciskiem zasunąć roletę, bez konieczności odrywania się od wykonywanych czynności.

 

Rolety plisowane i żaluzje

 

Ciekawym rozwiązaniem na oknie połaciowym są rolety plisowane, które wyglądem przypominają harmonijkę. W miarę ich zasłaniania, plisy się rozciągają, tworząc ciekawe efekty świetlne. Tego rodzaju rolety nie tylko świetnie się prezentują, ale też regulują dopływ światła słonecznego do wnętrza. Mogą być wykonane ze zwykłego materiału lub takiego, który ma właściwości zaciemniające. Idealne do sypialni lub pokoju dziennego.

Na oknach dachowych równie ciekawie wyglądają żaluzje, dzięki którym można samodzielnie regulować kąt nachylenia światła, jakie wpada do pomieszczenia. Na noc możemy je całkowicie zasłaniać, a na dzień częściowo lub całkiem odsłaniać. Żaluzje chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem pomieszczenia, dzięki czemu nawet latem na poddaszu będzie panował przyjemny chłód.

 

Dobrze dobrane do wnętrza

Nowoczesne żaluzje w niczym dziś nie przypominają tych sprzed kilkunastu lat – łamliwych, szybko odkształcających się i tracących blask. Dzisiaj są one wykonane z wysokiej jakości materiałów i dostępne w ogromnej gamie kolorystycznej. Mogą być drewniane, stylizowane na drewniane lub z tworzywa sztucznego. Można je bez problemu dobrać do stylistyki wnętrza i potrzeb jego użytkowników. Żaluzje tworzą przyjemny klimat, ładnie filtrują światło i doskonale komponują się z pozostałymi elementami wystroju wnętrza.

 

Markizy zewnętrzne

 

Ciekawym rozwiązaniem, aby zwiększyć komfort użytkowania poddasza są markizy. Instaluje się je na po stronie zewnętrznej – są przymocowane na stałe. Materiał, z którego wykonuje się markizy, to specjalna siateczka, która zatrzymuje promienie słoneczne zanim dotrą one do powierzchni szyby. Są więc rozwiązaniem nie tylko praktycznym, ale też znacznie podnoszą trwałość i wytrzymałość okna dachowego. Co więcej, w dużym stopniu chronią też okno przed deszczem czy śniegiem, dzięki czemu nie musimy obawiać się wilgoci ani zalegającego po zewnętrznej stronie okna śniegu.

 

Deszcz też nie przeszkodzi

Dzięki markizom nie dokucza nam też hałas padającego deszczu, gdyż materiał skutecznie go tłumi. Możemy więc zapomnieć o odgłosie kropel uderzających o szybę i spać spokojnie nawet podczas ulewnego deszczu. Na pewno nas nie obudzi. Markizy są szczególnie polecane do tych okien połaciowych, które znajdują się po stronie południowej bądź też południowo zachodniej. To właśnie one najbardziej są narażone na intensywne słońce, szczególnie wiosną i latem. Markizy są tak zamontowane, że nie ma potrzeby ich zwijania.

 

Rolety zewnętrzne

 

Od strony dachu na oknie dachowym możemy też zamontować rolety zewnętrzne. Mogą one być zwykłe, chroniące przed słońcem czy deszczem, a także antywłamaniowe – czyli zabezpieczą nasz dom także przed złodziejskimi zakusami. Rolety zewnętrzne wykonane są najczęściej z wytrzymałych płytek aluminiowych. Można je dowolnie zasłaniać i odsłaniać. Sterowane są najczęściej automatycznie – wystarczy jedno naciśnięcie pilota, by zasłonić wszystkie okna na dachu lub tylko wybrane.

 

Chronią wnętrze i okno

Rolety zewnętrzne doskonale chronią pomieszczenie przed przegrzaniem i nadmiernym światłem. Dzięki nim użytkownicy poddasza mogą swobodnie regulować dopływ światła w zależności od potrzeb. Co więcej – rolety idealnie chronią także okna dachowe przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych. Okna dachowe nie zostaną więc uszkodzone ani przez bardzo silny deszcz, ani przez grad, który często spędza sen z powiek użytkownikom poddaszy. Umiejętnie dobrane rolety zewnętrzne mogą też poprawić wygląd całego budynku. Warto zadbać o to, by komponowały się z kolorystyką dachu, stylistyką posesji, a jednocześnie, by na poddaszu równie dobrze ozdabiały pomieszczenie.

 

Praktyczne moskitiery

 

Latem najczęściej nasze okna są otwarte przez większą część dnia i nocy. I bardzo dobrze – zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza. To szczególnie ważne na poddaszu, gdzie podczas naprawdę upalnych dni pomieszczenia mogą dużo szybciej się nagrzewać. Jednak otwarte okno ma też swoje minusy – może przez nie wlecieć do środka każde robactwo. Nocą są to najczęściej dokuczliwe komary. W dzień do pomieszczeń masowo napływają muchy, osy czy pszczoły. Szczególnie przyciągają je otwarte soczki w pokojach dziecięcych lub inne aromatyczne produkty żywnościowe. Niektóre owady są jedynie dokuczliwe, inne mogą nam sprawić sporo bólu, a nawet zagrozić zdrowiu. Dlatego w każdym pomieszczeniu na poddaszu, zarówno w sypialni, jak i w pokoju dziennym czy dziecięcym, wskazane jest zamontowanie moskitier.

 

Jak zamontować moskitiery?

Moskitiery zawsze montujemy do wnęki okiennej. Zamontowanie do ramy okna byłoby bowiem bez sensu – po otwarciu okna ochrona przed wlatującymi owadami byłaby właściwie żadna. Większość oferowanych obecnie na rynku produktów można bez problemu dopasować do wielkości otworu okiennej. Siateczka, z której są wykonane moskitiery ma tak drobne oczka, że nie przelecą przez nią nawet najmniejsze owady. Moskitiery mają eleganckie, najczęściej aluminiowe lub drewniane ramki, które doskonale wkomponują się w pomieszczenia, są eleganckie, trwałe i wytrzymałe.

Moskitiery są bardzo łatwe w obsłudze – sposób ich funkcjonowania jest podobny do rolet. Co więcej – gdy nie są nam potrzebne, można je zwinąć i schować w górnym kasetonie. Dzięki temu w zimie, gdy większość owadów śpi, możemy cieszyć się pięknym widokiem z okna bez konieczności spoglądania przez siateczkę.

Zobacz pozostałe wpisy
Zobacz wszystkie
spodnia-wentylacja-polaci

Spodnia wentylacja połaci – gwarancja trwałości dachu

Proste układanie, trwałość na lata